Przygotowanie skór do malowania

Przygotowanie skór do malowania

Jeżeli zamierzasz malować skórę obuwniczą, galanteryjną lub tapicerską szczególną uwagę zwróć na przygotowanie powierzchni do tego procesu. Wiele osób ignoruje ten etap, tymczasem to jeden z najważniejszych kroków, na który powinieneś zwrócić szczególną uwagę podczas customizowania i renowacji obuwia, ubrań, tapicerek skórzanych czy akcesoriów.

Jak przygotować skórę do malowania?

Talent, zdolności artystyczne, dobre farby, barwniki, lakiery, dodatki, pędzle, aerograf, akcesoria ... to wszystko oczywiście ma znaczenie. Jednak nic nie pomoże, jeżeli skóra nie zostanie właściwie przygotowana do malowania. A dobrze przygotowana powierzchnia do przyjęcia pigmentów to skóra czysta i odtłuszczona, pozbawiona wszystkiego, co może ograniczać chłonięcie oraz wiązanie. Zatem przyłóż się i zrób to naprawdę dobrze, bo ma to kluczowy wpływ zarówno na efekt estetyczny, jak i na trwałość oraz wytrzymałość wykończenia. Jeżeli ten etap malowania skóry potraktujesz z należną uwagą, efekt będzie bardzo trwały, pigment nie będzie się wykruszał na załamaniach i wszystko będzie jak trzeba. Jeżeli natomiast zrobisz to byle jak - skóra farbą zostanie pokryta powierzchniowo, pigment nie zostanie przez nią wchłonięty i przy większej sile tarcia, na załamaniach lub w trakcie zwykłej eksploatacji może się wykruszać.

 

Patynowanie butów - Tutorial krok po kroku

Patynowanie butów to proces ręcznego postarzania skóry przy pomocy wysokiej jakości transparentnych barwników alkoholowych SAPHIR BDC Teinture Francaise. Piękne Rzemiosło, które urosło do rangi sztuki, bazujące na przejściach tonalnych i niesamowitych efektach, które możesz osiągnąć tylko na najlepszych skórach przy pomocy najlepszych barwników, kremów i wosków.


Na poniższych zdjęciach zobaczysz buty wykonane z dobrej jakości naturalnej skóry licowej, której wykończenie fabryczne zostało ściągnięte przy pomocy bardzo silnego zmywacza SAPHIR BDC Decapant.

Przygotowanie skóry do malowania przy pomocy silnego zmywacza do skór

 

Tak przygotowana powierzchnia daje mnóstwo możliwości, zaś jakość skóry sprawia, że możesz zmieniać jej kolor i modelować efekty przy pomocy penetrujących barwników SAPHIR BDC Teinture Francaise. W tym przypadku zastosowaliśmy kilka odcieni barwnika, by uzyskać ciekawszy, niejednolity efekt. To jest właśnie to, co najbardziej pociąga miłośników obuwia w patynowaniu.

Patynowanie butów eleganckich przy pomocy barwników farb saphir

 

Ostatnim etapem jest wykończenie i w przypadku tego typu skór, wystarczy je wykonać przy pomocy wysokiej jakości kremów do butów i past woskowych marki SAPHIR.

Buty patynowane barwnikami saphir

 

Jak przygotować do malowania skóry naturalne?

Wysokiej jakości skóry licowe wykorzystywane są z reguły do szycia eleganckich butów czy galanterii. Przykład takiej właśnie pary przerobiliśmy powyżej. Tego typu skóry pięknie chłoną nie tylko preparaty odżywcze, ale i pigment. W ich przypadku powinieneś bardzo dokładnie oczyścić skórę silnym zmywaczem (SAPHIR BDC Decapant), jednocześnie usuwając nie tylko stare woski i impregnaty, ale i fabryczne wykończenie. Tak przygotowana skóra będzie z reguły swoją strukturą przypominała nubuk i będzie bardzo chłonna. Jej otwarte pory pozwolą Ci na swobodną i łatwą aplikację wysokiej jakości penetrujących barwników do naturalnych skór licowych. Po ich wchłonięciu pozostaje skórę wykończyć dobrym kremem do obuwia lub / i pastą woskową do butów, ewentualnie mocnokoloryzującym balsamem SAPHIR BDC Juvacuir. Dobrej jakości skóry naturalne wybaczają wiele, także jeżeli fachowcy mają problemy z pozbyciem się starego wykończenia, wspomagają się czasem twardą gąbką lub nawet bardzo drobnym papierem ściernym. Pamiętaj jednak, by zawsze przed każdym etapem wykonać próbę na małym skrawku, by upewnić się, co do efektu.

 

Kilka innych przykładów, na których możesz przekonać się, jaką mocą dysponuje zmywacz do skór marki SAPHIR, który z łatwością usuwa fabryczne wykończenia:

Saphir BDC Decapant - zmywacz do skór. Malowanie butów.

Jak malować buty, zrobić renowację obuwia. Zmywacz do skór licowych.

 

Nie zawsze musisz decydować się na najsilniejsze preparaty. Przy wielu pracach renowacyjnych czy artystycznych egzamin zdadzą również nieco słabsze cleanery, które usuną stare woski i brud oraz odtłuszczą powierzchnię. W takich przypadkach możesz zastosować, np. SAPHIR BDC Renomat, czy regenerujące mydło do skór AVEL LTHR.

Renowacja butów eleganckich - Saphir Renomat.

Renowacja butów i skórzanej tapicerki samochodowej.

 

Jak do malowania przygotować skóry syntetyczne?

Eco-skóry, czyli powierzchnie syntetyczne, które mają imitować naturalny surowiec najczęściej przed malowaniem wystarczy bardzo dokładnie oczyścić oraz odtłuścić silnym zmywaczem (Deglazerem). Podobnie jest z naturalnymi skórami słabszej jakości, które nie posiadają właściwości chłonnych. Słabej jakości skóry są mocno korygowane i na etapie wykończenia ich naturalne właściwości są mocno ograniczane finisherami, których podstawowym zadaniem jest stworzenie estetycznego efektu. Tego typu skóry spotkać możesz w większości modeli Sneakersów i butach dostępnych w sieciówkach. Niektórzy Customizerzy i fachowcy również w tym przypadku używają papieru ściernego, by zwiększyć przyczepność powierzchni, ale wymaga to większego doświadczenia i nie każda powierzchnia dobrze to znosi. Syntetyki i słabszej jakości skóry regenerować dużo trudniej więc weź to pod uwagę zanim zdecydujesz się na sposoby wiążące się z większą ingerencją w ich strukturę. Możesz w ten sposób doprowadzić do nieodwracalnych zmian. Skóry syntetyczne i te mniej chłonne najczęściej będziesz malował farbami akrylowymi do skór. Dotyczy to zarówno prac renowacyjnych, jak i artystycznej customizacji butów, ubrań i akcesoriów.

 

TARRAGO SNEAKERS Deglazer znajduje zastosowanie podczas procesu personalizacji butów sportowych i możesz to zobaczyć na przykład w tym Video Tutorialu (na osi czasu w 2:54 min):

 

Jak przygotować zamsz i nubuk do malowania, a raczej barwienia?

Jeżeli zamierzasz odnowić lub zmienić kolor butów zamszowych lub nubukowych, musisz wiedzieć że jest to możliwe tylko w przypadku regeneracji koloru lub zmiany z jasnego na ciemniejszy odcień. W drugą stronę znacznie trudniej. Przygotowanie zamszu i nubuku do barwienia opiera się na tradycyjnym czyszczeniu tych skór dedykowanymi płynami czy piankami czyszczącymi. Cleanery do zamszu i nubuku uwolnią skórę od brudu oraz tłuszczu ograniczającego chłonięcie pigmentów. Po wysuszeniu możesz przejść do procesu koloryzacji przy pomocy barwników do zamszu i nubuku, które występują w kilku formach (aerozol, pojemnik z aplikatorem, tradycyjny płyn barwiący do aplikacji pędzelkiem). Sam proces jest dość łatwy i stanowi standardowy etap pielęgnacji skór szorstkich, które po jakimś czasie w sposób naturalny tracą głębię koloru.

Czyszczenie i przygotowanie zamszu i nubuku do malowania, renowacji, barwienia.

 

Sam proces zmiany koloru zamszu lub nubuku możesz prześledzić na poniższym filmie. W tym przypadku buty zmieniły swój kolor za sprawą barwnika TARRAGO Nubuck Suede Dye, ale regenerację koloru przeprowadzisz właściwie w sposób analogiczny. Z tą różnicą, że zastosujesz barwnik najbardziej zbliżony do oryginalnego koloru skór lub minimalnie ciemniejszy. Alternatywnie możesz stosować oczywiście barwniki w aerozolu - TARRAGO Nubuck Suede Renovator.

 

Siła zmywaczy do skór licowych

Powinieneś wiedzieć, że siła zmywaczy do skór licowych jest z reguły ponadprzeciętna, a w związku z tym są to produkty z definicji bardzo mocne, czasem żrące, łatwopalne o agresywnym zapachu. Zatem pracując z nimi rękawiczki, maseczka, okulary, stosowanie w dobrze wentylowanym pomieszczeniu lub na zewnątrz, szczególna uwaga i przechowywanie z daleka od dzieci - to MUST HAVE! Wszak malowanie skór to nie jest zwykła pielęgnacja, a dość zaawansowane prace dla ludzi doświadczonych i odpowiedzialnych, którzy znają się na rzeczy. 

 

Jakich Cleanerów i zmywaczy mogę używać przed malowaniem skór licowych?

Nie zawsze musisz decydować się na produkty najmocniejsze. Czasem wystarczy użyć silnego cleanera lub zmywacza o mniejszej mocy. Ciężko bardzo konkretnie zdefiniować siłę poszczególnych produktów, ale zapoznaj się z poniższym zestawieniem, by wybrać optymalny produkt pod swoje potrzeby:

  • TARRAGO Universal Cleaner - bardzo uniwersalny płyn czyszczący o umiarkowanej mocy do niemal każdego rodzaju skór i tkanin, często stosowany przez Customizerów do przygotowania skór syntetycznych lub jeansu do malowania.
  • SAPHIR BDC Etalon Noir Soap - silne regenerujące mydło do naturalnych skór licowych, chętnie wykorzystywane do przygotowania obuwia oraz akcesoriów do aplikacji farb lub barwników.
  • TARRAGO Sneakers Deglazer - silny cleaner, dedykowany naturalnym i syntetycznym skórom licowym wykorzystywanym przy produkcji butów sportowych. Pierwszy wybór wielu Customizerów.
  • SAPHIR BDC Renomat - silny, chemiczny cleaner do naturalnych skór licowych, który często jest wykorzystywany do przygotowania powierzchni przed malowaniem. Ze względu na moc i nieprzyjemny zapach dedykowany raczej do profesjonalnych zastosowań (szewcy, kaletnicy, specjaliści).
  • TARRAGO Deglazer (kiedyś Conditioner) - bardzo silny zmywacz do skór naturalnych, którym kompleksowo przygotujesz je do wchłonięcia nowych barwników. Nie tylko oczyszcza i odtłuszcza, ale potrafi usunąć oryginalne wykończenie skóry.
  • SAPHIR BDC Decapant - uchodzący za najsilniejszy profesjonalny zmywacz do wysokiej jakości naturalnych skór licowych, którym usuniesz stare woski, silikony oraz oryginalne wykończenie. 

Samo zagadnienie przygotowania skór do malowania, jest tematem dość pojemnym i elastycznym, jednak w praktyce jest to proces dość prosty. Także, więcej nie czytaj. Po prostu zrób to i pomaluj swoje skóry!