Czyszczenie i renowacja zamszu - Crockett & Jones Devon 7

Czyszczenie i renowacja zamszu - Crockett & Jones Devon 7

Zamszowe i nubukowe buty możesz użytkować latami. Tego typu skóry wymagają jednak odrobiny uwagi, byś mógł utrzymać je w dobrym stanie przez wiele sezonów. Nie jest to trudne i pracochłonne wiec warto. Jeżeli jednak masz w szafie zapomniane zamszowe obuwie, które straciło swój urok - nic straconego. Uratuj je!

 

Historia 40-letnich zamszowych butów do renowacji

Jeden z naszych stałych Klientów nabył 40-letnią parę obuwia C&J w stanie N.O.S. Te buty nigdy nie były noszone, jednak zamsz w nich był wyblakły, a na jego powierzchni dało się zauważyć różnego rodzaju plamki. Dodatkowo podczas przymiarek domowych para została zaplamiona tłuszczem. Musisz wiedzieć, że tłuste plamy na powierzchni skóry to bardzo trudno usuwalne zabrudzenia. Tłuszcz miejscowo przyciemnia skórę i nie zawsze da się to odwrócić. Jeżeli cleanery do zamszu nie pomagają, najlepszą opcją pozostaje barwienie zamszu na ciemniejszy odcień, zbliżony do koloru plamy.

Zamszowe buty Crockett and Jones do renowacji

Zamszowe buty cj do czyszczenia i renowacji.

 

Czyszczenie i odplamianie zamszu

Jeżeli widzisz tłuste plamy na zamszu lub nubuku, od razu możesz postawić na silny cleaner lub odplamiacz, bo dużo poważniej być nie może. W tym przypadku Pan Filip użył płynu do zamszu i nubuku z najwyższej półki - SAPHIR MDOR Suede Nubuck Cleaner Omni. Preparat usunął większość plam, ale nie wszystkie. Niektóre tłuste zabrudzenia pozostały widoczne. Dlatego też proces czyszczenia zamszu został powtórzony z pomocą jeszcze silniejszego odplamiacza - AVEL LTHR Hussard Stain Remover Liquid. To bardzo mocny, profesjonalny produkt czyszczący, stosowany przez Szewców i wyspecjalizowane punkty, zajmujące się renowacją obuwia. Odplamiacz zadziałał, ale pozostawił po sobie, kilka widocznych przebarwień w miejscu wywabionych plam. Dopiero trzecia sesja czyszczenia przeprowadzona przy pomocy pierwszego, łagodniejszego cleanera pozwoliła to zniwelować. Proces odplamiania tłustych plam bywa pracochłonny i nie zawsze kończy się powodzeniem, także zabezpieczaj buty przed zabrudzeniami. Profilaktyka to absolutna podstawa!

Najlepszy płyn, cleaner do czyszczenia zamszu i nubuku. Odplamiacz do skór, butów nubukowych, zamszowych.

Odplamiacz do zamszu i nubuku. Płyn do czyszczenia butów zamszowych, nubukowych.

 

Odnowienie koloru, czyli renowacja wyblakłego zamszu

Wyblakły zamsz po czyszczeniu i odplamianiu może być jeszcze jaśniejszy, ale nie musisz się martwić. To dość naturalne dla skór szorstkich, które z czasem w naturalny sposób tracą głębię koloru. W takim przypadku zastosuj po prostu specjalny barwnik do zamszu i nubuku, którym szybko i skutecznie zregenerujesz kolor skóry. W tej sytuacji zastosowany został SAPHIR MDOR Nubuck Suede Renovator w kolorze ciemnego brązu nr 05 - odżywczy renowator koloru do zamszu i nubuku. Jeżeli jedna aplikacja nie wystarczy, możesz proces powtórzyć, by osiągnąć głębszy odcień. 

Obuwie zamszowe crockett and jones po renowacji koloru. Suede Nubuck Renovator Saphir mdor.

 

Tyle właściwie wystarczy, byś odnowił swoje zamszowe buty i cieszył się nimi przez kolejne sezony. Po renowacji zabezpiecz je jeszcze impregnatem do butów, by były bardziej odporne na wilgoć, zabrudzenia i zaplamienia.

Brązowy zamsz po czyszczeniu i renowacji koloru. Buty zamszowe cj. 

 

SAPHIR i dbaj o swoje!

Specjalne podziękowania dla Pana Filipa za udostępnioną fotorelację!