Odpowiedź na pierwsze pytanie zawarte w tytule jest dość złożona. Sneakersy malują bowiem indywidualni użytkownicy, którzy chcą spróbować swoich sił lub po prostu mają ochotę coś twórczego zrobić i mieć z tego satysfakcję. Sneakersy malują również ludzie, którzy czerpią z tego przyjemność, a przy okazji dorabiają do stypendiów lub kieszonkowego. Sneakersy malują też jednoosobowe firmy, które z personalizacji i renowacji butów się utrzymują. Sneakersy malują w końcu wieloosobowe zespoły artystów i pasjonatów, które podchodzą do swojej pracy w sposób zorganizowany i bardzo profesjonalny. Do każdej z tych grup od ponad 10 lat z przyjemnością dostarczamy najlepsze farby, dodatki, akcesoria i środki, które umożliwiają realizację projektów na absolutnie najwyższym światowym poziomie. Każdą z tych grup staramy się wspierać rozwijając w Polsce tę, może nie największą, ale jakże fascynującą i barwną branżę! 

Maluj Kicksy! Żyj Kolorowo!

My nie malujemy
MULTIRENOWACJĘ systematycznie zalewa fala zapytań o ceny renowacji i customizacji oraz adres na jaki buty można wysłać. Systematycznie przypominamy zatem – nie świadczymy usług. My jedynie dostarczamy farby, środki i narzędzia najlepszym fachowcom, którzy się w tym specjalizują. Chętnie ich polecamy w naszej komunikacji z klientem i w kanałach społecznościowych. Jeżeli potrzebujecie namiarów na warsztaty lub pracownie pod konkretną robotę, zawsze możecie poprosić nasz support o sugestie. Mamy w bazie danych partnerów z całej Polski. Chętnie pomożemy. Ale bardzo prosimy butów do nas nie podsyłać. Jeżeli zobaczyliście, że coś się u nas maluje, to pewnie tak było. Ale robimy to tylko w ramach testów, ekspozycji targowych, dla zabawy lub przyjemności.

Maluj Sneakersy
Czasem wystarczy 1-2 farby, by stworzyć coś wyjątkowego.

Jak malować Kicksy?
Odpowiedź na drugie pytanie zawarte w tytule jest jeszcze bardziej skomplikowana i mogłaby zająć kilkanaście 300-stronicowych tomów. Dlaczego? Bo każdy customizer może na nią odpowiedzieć w zupełnie inny sposób. Lata praktyki procentują wypracowanymi schematami, sposobami, mieszankami i patentami stosowanymi przy określonych pracach oraz projektach. Doświadczenie, popełnione błędy, dziesiątki, a często setki kolejnych projektów to wartość, której przecenić się nie da. W związku z tym nie tak łatwo namówić customizera do udzielenia jakiejś bardziej szczegółowej porady. Większość z nich nie dzieli się wiedzą, powołując się na tajemnicę warsztatu. Trudno się dziwić.

No to może choćby jakieś wprowadzenie dla początkujących customizerów? Proszę bardzo! Taki krótki poradnik (wyszedł długi!) przy okazji tego wpisu możemy przedstawić! Jednak na szerokie wody wypłynąć musicie już samodzielnie :)

Customizacja Kicksów
Na warsztacie u Sneaker Boyz.

Koncepcja / Projekt
Pomysł na custom to fundament, bez którego nic nie zbudujesz. Zanim otworzysz farby musisz wiedzieć na czym będziesz malował. Nike Air Max 90, Jordan 4 Retro „Pure Money”,  Adidas NMD R1, Asics Gel Lyte V, Converse Chuck Taylor … Od rodzaju i kolorów materiałów/skór, z których wykonany jest dany model zależy dobór farb, dodatków oraz technik. Jeżeli już wiesz na czym będziesz malował, zrobiłeś pierwszy ważny krok, ale nadal trzymaj ręce z daleka od barwników. Zanim otworzysz farby musisz wiedzieć co chcesz namalować. Możliwości są nieograniczone. Można malować na jednolity kolor całe buty, można malować poszczególne elementy, można tworzyć abstrakcyjne wzory, można malować postaci, twarze, detale, krajobrazy … W tym momencie weź kartkę lub siądź przy programie graficznym i spróbuj zwizualizować swój projekt.

Personalizacja butów piłkarskich
Lili Cantero – ambasadorka marki TARRAGO.

Kreuj, nie kopiuj! Nie mamy ambicji ani śmiałości, by moderować czy pouczać Twórców i Artystów, ale powszechnie wiadomo, że traktują Oni swoją pracę bardzo poważnie. Dokładnie tak, jak malarz traktuje swój obraz, w stworzenie którego włożył całe swoje serce. Zatem customizerzy, jak inni Artyści –  bardzo nie lubią plagiatu i kopiowania swoich realizacji. To środowisko jest tak małe, a możliwości tak nieograniczone, że naprawdę warto zwrócić na to uwagę w swojej twórczości, bo w każdym momencie problem może dotknąć każdego. Szanujmy zatem wrażliwość i pracę Artystów zlecając im prace oryginalne i unikatowe oraz realizując odmienne projekty własne niż te, które wypatrzyliśmy w sieci. Zdecydowanie lepiej się wspierać i dopingować niż kopiować. Działajmy tak, by wspólnymi siłami systematycznie budować polską scenę custom. 

Każdy temat można zinterpretować na miliony sposobów. Custom BARCELONA w kilku interpretacjach:

Customizerzy: MelonKicks, Obuwnik, Custom Monkey

 

Nie improwizuj na butach, kurtce czy katanie, jeżeli są to przedmioty dla Ciebie cenne. To rzadko się udaje. Improwizacja może się udać, kiedy zrobisz na wakacjach 4400 zdjęć. Jest całkiem spora szansa, że jedno będzie ciekawe, a nawet wybitne ;) Tu turystyczne podejście się nie sprawdzi. Trzeba raczej działać jak mistrz fotografii, któremu na rolce została ostatnia klatka (naprawdę kiedyś w aparatach były klisze). Ktoś taki, zanim naciśnie spust dokładnie wie jakie zdjęcie po wywołaniu wyniesie z ciemni.

Streetwear Art
Ręcznie malowany plecak od @zoyamoth.

Obawiasz się? Słusznie. Będziesz uważny. Ale nie martw się za mocno. Pierwsze projekty realizuj na poligonie doświadczalnym, czyli na butach i ubraniach, których Ci nie żal. Próbuj różnych technik. Zaczynaj od prostych realizacji. Zobaczysz, że w praktyce to wcale nie jest takie trudne, a proste projekty dość często robią większe wrażenie niż „bogato zdobione”. W prostocie siła, less is more – zaiste coś w tym jest!

Custom Kicks
Wcale nie musisz malować skomplikowanych wzorów. Można zacząć od malowania poszczególnych elementów buta.
Custom Kicks
Pastelowe malowanie całych elementów od @patineparisienne

Miejsce do customizacji
W większości przypadków pracuje się na dość bezpiecznych farbach akrylowych (ACRYLIC), ale powierzchnię do malowania czasem trzeba przygotować czymś mocniejszym. Zdarza się również, że w danym projekcie lepiej sprawdzą się farby alkoholowe (DYE). Niezależnie od projektu – nie zapominajmy nigdy, że do czynienia mamy cały czas z chemią. Dlatego należy zachować wszelkie środki bezpieczeństwa i zorganizować sobie pracę w dobrze wentylowanym pomieszczeniu niedostępnym dla dzieci. Wiosną i latem bardzo przyjemnie pracuje się na zewnątrz. Stół, na którym pracujemy warto zabezpieczyć folią, tekturą lub czymkolwiek innym, co nie pozwoli przeniknąć przypadkowo rozlanej farbie (zdarza się nawet najlepszym).

Custom Workshop
Miejsce pracy Klaudii Knop … ale o niej na końcu tego wpisu :)

Przed właściwym zastosowaniem każdego środka do skór i tekstyliów należy przeprowadzić próbę na niewidocznym skrawku, sprawdzając działanie produktu na kolor i strukturę skóry lub materiału. Jeżeli efekt jest właściwy, można przystąpić do dalszych czynności. Jeżeli masz obawy, zmień produkt, skontaktuj się z supportem lub kimś bardziej doświadczonym. Ewentualnie zleć robotę fachowcom.

 

Przygotowanie powierzchni do malowania
Byłeś pewien, że w tym momencie będziesz mógł otworzyć w końcu farby? Nic bardziej mylnego! Przed Tobą bardzo ważny etap całej operacji.

Niektórzy twierdzą, że etap najważniejszy – malowaną powierzchnię należy najpierw bardzo dokładnie przygotować, czyli precyzyjnie oczyścić i odtłuścić pozbywając się jednocześnie wszystkiego tego, co utrudniać może wiązanie nowego pigmentu i wykończenia.

Malowanie butów
Białe buty to świetna baza, ale przed malowaniem powierzchnię należy dokładnie odtłuścić.

W tym momencie dokładnie czyścimy i odtłuszczamy skórę lub materiał. W przypadku licówek silniejszym środkiem możemy stosunkowo delikatnie ściągnąć oryginalną warstwę wykończeniową (bezbarwny lakier), co umożliwi nowej farbie lepsze wiązanie. Od tego, w jaki sposób to zrobimy, zależy trwałość naszego malowania. Produkty, które mogą się przydać na tym etapie: TARRAGO Universal Cleaner, TARRAGO Conditioner.

Custom Set
Na początku swojej przygody z malowaniem wcale nie musisz dysponować całym arsenałem. Wystarczą 3-4 produkty.

Które farby lepsze
Angelus czy Tarrago? To kolejne pytanie, które powtarza się cyklicznie. Nie potrafimy na nie jednoznacznie odpowiedzieć, bo to pytanie z cyklu: Które ze swoich dzieci kochasz bardziej?  Faktem natomiast jest, że ANGELUS to marka, która przez lata urosła do rangi symbolu. Mówisz CUSTOM, myślisz ANGELUS. Amerykańska marka sfocusowana na niewielkiej niszy, ale dobrze ją wypełniająca. Natomiast hiszpańskie TARRAGO to równie długie tradycje z farbami, ale w szerszym ujęciu tekstylnym, skórzanym i obuwniczym (nie tylko Kicksy). Stosunkowo niedawno marka postanowiła jednak mocno postawić na Streetwear tworząc dedykowaną linię farb i produktów TARRAGO Sneakers Care , które dziś są już powszechnie stosowane przez najlepszych customizerów malujących zarówno Kicksy, jak i jeansowe oraz skórzane kurtki. Farby w zawrotnym tempie podbijają serca customizerów na całym świecie.

Malowanie sneakersów
Na warsztacie u MelonKicks – ambasador marki TARRAGO.

W stworzeniu linii produktów i farb TARRAGO Sneakers Care swój udział miała MULTIRENOWACJA! Nadal nieustannie współpracujemy przy rozwoju tego projektu! Dzięki temu to właśnie polski rynek może liczyć na bardzo konkretne wsparcie ze strony hiszpańskiej marki. To z kolei przekłada się na support i akcje skierowane do naszych najlepszych customizerów i stałych klientów!

No i co tu dużo pisać? Nowe farby są naprawdę świetne! Finishery, jeszcze lepsze! No i świat się podzielił. Nasi odbiorcy mają po prostu różne preferencje i przyzwyczajenia. Nie wiesz, które farby będą lepsze dla Ciebie? Nie pomożemy! Spróbuj obu opcji i podziel się z nami opinią :) My jesteśmy pewni, że tak czy inaczej będziesz zadowolony!

Tarrago Paints
6 powodów dla których warto postawić na farby TARRAGO.

Farby akrylowe (Acrylic Paints)
Zdecydowanie najpopularniejsze farby akrylowe, stosowane do naturalnych i syntetycznych skór licowych (gładka powierzchnia), różnego rodzaju meshów, tekstyliów, canvasu, siateczek, denimu, wielu midsoli oraz niepracujących elementów plastikowych. Nie stosować do zamszu, nubuku i skór lakierowanych (patent leather). Doświadczeni customizerzy wbrew zaleceniom producenta stosują je do niektórych projektów na zamszu i nubuku do osiągnięcia precyzyjnych wzorów, ale na początku przygody z malowaniem nie polecamy próbować. Akryle kryją powierzchniowo. Oferowane są w bardzo szerokiej palecie kolorów, które dodatkowo można ze sobą mieszać, by uzyskać optymalny odcień. Nadają się zarówno do malowania całych elementów, jak i malowania wzorów, detali oraz ostrych krawędzi. Mogą być aplikowane za pomocą pędzelków, gąbki lub aerografu. Łatwiej malować ciemniejszą farbą na jasnej powierzchni, ale przy odrobinie wprawy i doświadczenia można również odwrotnie. Trudno będzie malować czerwoną farbą na czarnej skórze, ale kiedy poprzedzisz to białym podkładem, efekt będzie zdecydowanie bardziej korzystny. Większość farb akrylowych oferuje wykończenie w połysku, co nie zawsze jest pożądane. Bardziej naturalnym i pożądanym efektem jest wykończenie matowe. Obecnie najbardziej matowe wykończenie oferują farby TARRAGO Sneakers Paint oraz ANGELUS Flat, ale ostateczny efekt zawsze możemy zmodyfikować odpowiednim Finisherem.  

 

Pamiętaj, że przy aplikacji farb i lakierów wykończeniowych zawsze lepiej zaaplikować kilka cienkich warstw niż jedną grubą. To zapewni zdecydowanie lepszą trwałość.

 

Dostępne farby akrylowe:

*Zobacz w linku JAK MIESZAĆ ZE SOBĄ FARBY TARRAGO Sneakers Paint, by osiągać niezliczoną liczbę odcieni i kombinacji.

Karta kolorów Tarrago Sneakers Paint
Niewielka ilość kolorów na karcie to złudzenie! Jest ich znacznie więcej i można je między sobą mieszać!
Custom Nike AF1
Custom od @doostomz.

 

Dostępne dodatki do farb akrylowych:

Wszystkie wspomniane dodatki do farb akrylowych sprawnie współpracują zarówno z farbami TARRAGO, jak i farbami ANGELUS, także stosować je można zamiennie.  

 

Lakiery wykończeniowe
Za pomocą Finisherów możemy regulować ostateczny efekt (mat/półpołysk/połysk/satyna) oraz dodatkowo wzmocnić malowanie i zabezpieczyć skórę. Lakier, którym zabezpieczymy malowanie, jednocześnie wzmacnia wodoodporność zachowując naturalną miękkość surowca.

Najbardziej poszukiwane, pożądane i naturalne wykończenie dla sneakersów to wykończenie matowe. Większość Kicksów na rynku oryginalnie szyje się ze skór i materiałów wykończonych w macie dlatego też ten efekt jest najbardziej naturalny dla customizowanych czy odnawianych butów sportowych.

Custom Kicks
Obuwnik i ich warsztat, z którego wychodzą prawdziwe customowe perełki.

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, iż obecnie najlepszy mat na rynku oferuje nowy produkt TARRAGO Sneakers Finisher Matt Maker. Jeżeli zatem zależy na matowym wykończeniu, polecamy w pierwszej kolejności przetestować ten produkt.

Snakers Finisher Matt and Gloss
Najbardziej naturalne wykończenie na Sneakersach zapewnia wykończenie w MACIE, ale wykończenie w POŁYSKU może być przydatne przy wybranych projektach.

Farby alkoholowe DYE
Penetrujące farby alkoholowe przeznaczone do malowania zamszu, nubuku i wysokiej jakości skór licowych otwartych (zdolnych do chłonięcia barwnika wgłąb swojej struktury).  Przez wielu customizerów wykorzystywane również przy malowaniu niektórych tekstyliów oraz jako trwały podkład przy malowaniu syntetycznych licówek oraz niektórych midsoli czy spodów, na których aplikowana jest w drugiej kolejności farba akrylowa. Wtedy nawet jeżeli akryl się po jakimś czasie przetrze, kolor zostaje zachowany dzięki podkładowi. Farby alkoholowe są z reguły bardziej transparentne od farb akrylowych przez co na skórach licowych wymagają dodatkowego wykończenia, które nadaje im głębi (np, wykończenie kremem do butów, woskową pastą do butów, finisherem). Za pomocą tych farb nie osiągniemy raczej ostrych krawędzi i wyraźnych wzorów, ale bywają niezastąpione przy osiąganiu efektu patyny czy delikatnych przejść tonalnych. Zamszowe i nubukowe powierzchnie chłoną taką farbę, jak gąbka. Dlatego wyraźne wzory są problematyczne. Customizerzy małe elementy o ostrych krawędziach na tych skórach (zamsz, nubuk) malują czasem przy pomocy farb akrylowych, ale to raczej zabawa dla doświadczonych graczy.

 

Farbami typu Suede DYE w dość łatwy sposób przemalujemy jasny zamsz na ciemny lub zregenerujemy kolor wyblakniętego zamszu oraz nubuku. Jednak malowanie ciemnego zamszu lub nubuku na jaśniejszy odcień raczej mija się z celem. W większości przypadków będzie to niewykonalne.

Farby do zamszu i nubuku
Custom by Obuwnik

Przy malowaniu zawsze należy unikać kontaktu farby z własną skórą, ale przy farbach alkoholowych warto zwrócić na to szczególną uwagę, gdyż ten rodzaj farby wnika głęboko nie tylko w skóry wyprawiane. Nie tak łatwo usunąć barwnik zarówno ze skóry butów, akcesoriów, jak i dłoni :) Jest to oczywiście możliwe, ale wymaga trochę więcej wysiłku i czasu niż w przypadku akrylu.

Farby do zamszu
Paleta kolorów farb do zamszu i nubuku jest coraz większa.

Dostępne farby alkoholowe:

 

Nubuck Suede Renovator
Produkty znane przeciętnemu odbiorcy, jako pasty do zamszu i nubuku (najczęściej) w aerozolu. Ale czy to na pewno pasty? Chyba jednak bardziej farby! Tego typu renowatory stosowane są przy systematycznej pielęgnacji butów wykonanych z zamszu i nubuku dla regeneracji koloru, ale mogą być również stosowane jak farby lub uzupełnienie malowania ręcznego – w drugim etapie malowania zamszu/nubuku. Zaletą tego rozwiązania jest niewątpliwie równomierne rozłożenie pigmentu, co przy ręcznej aplikacji farb początkującym sprawia czasem problemy. Wadą tego rozwiązania jest mało precyzyjna aplikacja. Z tego względu aerozole znajdują zastosowanie raczej tam, gdzie zmienia się kolor całych butów lub dużych elementów.

Najpopularniejsze produkty typu Suede Renovator:

Pasta do zamszu i nubuku
Suede Renovator TARRAGO Spray.
 

Pędzle, pędzelki, gąbki, gąbeczki
Aplikować farbę na powierzchnię można na wiele sposobów. Najpopularniejsze są PĘDZLE i PĘDZELKI. Na początek wystarczy podstawowy zestaw dobrany pod projekt, który mamy zamiar wykonać. Profesjonaliści na warsztacie mają zawsze pełną gamę pędzelków, które pozwalają na osiągnięcie efektu, którego oczekuje klient. Ostre kształty i detale najłatwiej malować cieniutkimi pędzelkami, wypełnienia  i całe elementy – szerszymi. 

Pędzelki do malowania kicksów.
Różne kształty pędzelków definiują ich preferencje.
Custom Adidas NMD
Custom by @ouqier_.

Markery do customizacji
Wśród profesjonalistów zastosowanie znajdują również specjalne MARKERY wypełniane farbą.

Markery, podobnie, jak małe pędzelki, służą do customów opartych na precyzyjnych wzorach. Z kolei większe powierzchnie można malować również specjalnymi niewielkimi GĄBKAMI DO APLIKACJI. Są również specjaliści, którzy ciekawe efekty osiągają za pomocą zwykłych bawełnianych szmatek czy palców, ale to już osobna historia, której nie polecamy początkującym :)

Ręcznie malowane Vansy
Custom Vans by Cieślewska.
Sneakers Custom
Czasem wystarczy 1-2 farby, by stworzyć coś wyjątkowego.

Malowanie aerografem
W wiadomościach do nas często pytacie czy zaczynać od aerografu czy od pędzli? Początkującym zalecamy zaczynać od pędzelków ponieważ operowanie nimi jest łatwiejsze, a inwestycja nie jest tak kosztowna, jak w dobry aerograf i sprężarkę. Sam serwis i czyszczenie sprzętu przy pędzelkach jest z oczywistych względów łatwiejszy, tańszy i mniej pracochłonny. Zaawansowani customizerzy korzystają oczywiście z obu opcji, a wybór zdeterminowany jest potrzebami i optymalizacją konkretnego projektu. Zdarzają się też istni mistrzowie specjalizujący się w malowaniu aerografem. Lata praktyki robią swoje!

AirBrush Custom Bag
Malowanie od Custom Monkey – specjalista od zabawy z aerografem.

Konsystencja farby może być zbyt gęsta dla aerografu. Warto w takim przypadku użyć dodatku do farb akrylowaych 2-Thin

Malowanie na skórzanych kurtkach
Oczywiście możliwe. Duża powierzchnia i ogromne możliwości. Te same farby w użyciu, praktycznie te same techniki, możliwość wykorzystania pędzli i aerografu. 

Custom skórzanej kurtki
Artystyczna realizacja od niesamowitej @zoyamoth.
Custom Leather Jacket
Ręcznie malowana skóra od @wa_projects.

Torby, torebki, portfele, plecaki, akcesoria
Wspominaliśmy, że malować można niemal wszystko? Jeżeli tylko do czynienia mamy ze skórą, jeansem lub materiałem, który do malowania się nadaje, nic nie stoi na przeszkodzie, by taki przedmiot spersonalizować. Poza wyżej wymienionymi, są specjaliści od customizacji mebli, motocyklowych siedzisk czy rowerowych siodełek … rynek cały czas zaskakuje nas nowymi realizacjami.

Farby do skór
Custom Bag in progress by Cieślewska.
Farby do skór
Ukończony Custom Bag by Cieślewska.
Farby do skórzanych torebek
Custom od naszych przyjaciół z dalekiego kraju – Saphir India.
Hymy Custom Bag and Shoes
Można customizować oczywiście zestawy – malowanie od Street Shoes Customs.

Customizerzy: @art.momoco,  Saphir India, @vivid_blossoms,  @custom_slippin.c

 

Warto zwrócić uwagę na fakt, iż farby marki TARRAGO wyposażone są w dodatkowe akcesoria w zestawie!

Farby do skór.
TARRAGO Sneakers Paint – bezbarwna baza. Elementy znajdujące się w każdym opakowaniu.

SAPHIR, zwałaszcza przy renowacjach
Ten wpis poświęcony jest właściwie dwóm markom, które królują na półce z napisem Sneakers CUSTOM & Sneakers RESTORATION. Musimy jednak wspomnieć choćby o kilku produktach marki SAPHIR, które zadziwiły swoją skutecznością i trwałością wielu customizerów:

Strumień ciepłego powietrza, czyli suszarka
Ciepłe powietrze przyspiesza utwardzanie się i wiązanie farby. Dlatego niektórzy customizerzy stosują przy malowaniu butów suszarki do włosów, kierując strumień ciepła na malowaną powierzchnię. Dzięki temu szybciej można aplikować kolejne, cienkie warstwy. Profesjonaliści stosują czasem również opalarki, ale … UWAGA! Opalarka to narzędzie niebezpieczne, które powinno być używane tylko przez profesjonalistów! Zabrania się korzystania z tego narzędzia osobom nieletnim oraz początkującym adeptom malującym buty w domowym zaciszu! 

 

Custom Jeans & Textiles
Utarło się, że custom to sneakersy, ale to dość wąskie spojrzenie na zagadnienie customizacji w wydaniu streetwear. Dziś niesamowite realizacje artystyczne możemy zlecać na jeansowych katanach, spodniach, koszulkach i akcesoriach. Wszędzie swoją rolę odgrywają dostarczane od nas farby i środki, a niektórzy Artyści za ich pomocą zaiste czarują wprawiając w zachwyt swoich odbiorców. Przy customizacji jeansu oraz tekstyliów najczęściej stosuje się farby akrylowe z dodakiem 2-Soft lub GAC-900.

Wiedźmin Custom Denim

The Witcher Custom Jeans by NRVSLASH in progress.

Rick and Morty Custom

Na odzieży również namalować można niemal wszystko – custom NRVSLASH.

 

Malowanie jeansu
Custom Jeans @viwinjack.
Denim Custom
Ręcznie malowany denim od @dziedziejcom.

Renowacja butów sportowych
Nie wszyscy, ale większość customizerów świadczy również usługi renowacji sneakersów. Z pomocą naszych środków potrafią zdziałać cuda i przywrócić do życia niemal każdego obuwniczego „trupa”. Transformacje zużytych butów po dobrych renowacjach robią ogromne wrażenie. Okazuje się, że zbyt często pozbywamy się butów, które mogą jeszcze służyć przez wiele sezonów. W tym wpisie skupiamy się na customizowaniu, ale warto choćby wspomnieć o renowacjach, gdyż oba tematy dość mocno się przenikają. Poradniki dla początkujących i osób zaczynających poważniejszą przygodę z czyszczeniem oraz renowacjami kicksów znajdziecie w naszych archiwalnych wpisach blogowych, np.:

Czym wyczyścić adidasy, nike czy inne reeboki?

 

Produkty do renowacji kicksów.
Wachlarz produktów do czyszczenia i renowacji sneakersów jest bardzo szeroki.

Jak czyścić midsole?

Cleanery do butów sportowych.
Zarówno przy renowacjach, jak i customizacji, podstawą jest dokładne oczyszczenie i odtłuszczenie powierzchni za pomocą odpowiednich cleanerów.

Dodatkowe zabezpieczenie
Malowanie zdecydowanie warto wzmocnić i zabezpieczyć wspomnianymi lakierami wykończeniowymi (Finisherami). Jednak jak wzmocnić malowanie lub renowację butów jeszcze mocniej? Oczywiście niemal wszystkie naturalne i syntetyczne skóry licowe, zamsz, nubuck, tekstylia oraz jeans dodatkowo zabezpieczyć można TARRAGO Nano Protectorem lub TARRAGO Sneakers Protectorem. To nie tylko dodatkowe zabezpieczenie pigmentu, ale i standardowa ochrona i prewencja przeciw zabrudzeniom, zaplamieniom, przemoczeniom i uszkodzeniom butów.

Sneakers Protector.
Chroń swoje buty za pomocą Protectora.

Inne akcesoria
Oczywiście dobra szczotka do sneakersów, zestaw szmatek, wacików, gumowe rękawiczki, taśma malarska do zabezpieczenia, nożyczki, nożyk do tapet, pojemniczki do mieszania barwników … to wszystko, co na warsztacie może się przydać, warto mieć pod ręką podczas roboty.

Szczotka do butów.
Dobra szczotka do czyszczenia sneakersów to podstawa!

Skąd się biorą customizerzy
Przez ponad 10 lat naszej współpracy z customizerami przekonaliśmy się, że ich historie są bardzo różne i nie ma reguły. Dość często customizerami zostają tatuażyści, graficy, ilustratorzy, miłośnicy graffiti, artyści … ale równie często odnajdują się w tej roli również ludzie bez profesjonalnego przygotowania – domorosłe talenty, kolekcjonerzy, sneakerheadzi, pasjonaci … Nie ma lepszej lub gorszej drogi do celu. Niemal zawsze zaczyna się od pasji do kicksów oraz malowania butów dla siebie. W kolejnym etapie maluje się buty dla rodziny i znajomych, którzy z kolei w etapie trzecim podrzucają buty swoich znajomych i bliskich. Moment, w którym uświadamiasz sobie,  że customizujesz czy odnawiasz buty dla nieznajomych i pochłania to coraz więcej Twojego czasu, to prawdopodobnie dobry moment, by zacząć myśleć o swojej pasji poważniej. Być może da się na tym zarabiać pieniądze? Zarabiać pieniądze na tym, co sprawia Ci przyjemność? Zarabiać na pasji? Praca? Sukces? Szczęście? Firma? Rozwój? 

A dlaczego nie? Życzymy Ci tego z całego serca! Mamy za sobą już dziesiątki podobnych historii! To niesamowite ile szczęścia ludziom potrafią dać buty i farby! Ale pociągnij ten temat w kierunku, który poczujesz najbardziej. Być może chcesz tylko odnowić sobie ulubioną parę butów, a być może chcesz czegoś więcej. W obu przypadkach informacje zawarte w tym wpisie mogą okazać się przydatne, a decyzja zawsze musi być Twoja. My ostatecznie jesteśmy tylko po to, by pomóc i dostarczyć na warsztat lub do domu najlepsze farby, środki i akcesoria :)  

Next Level
Jeden z polskich ambasadorów marki TARRAGO wskoczył w tym roku na poziom, który długo pozostanie niedostępny dla większości specjalistów. Ekipa SNEAKER BOYZ ujawniła niedawno, że oferuje opcję BESPOKE. Kiedy malowanie, wszywanie i haftowanie nie wystarcza – w tej pracowni można buty uszyć od podstaw! Po detale odsyłamy do źródła.

Sneaker Boyz Bespoke
Sneaker BOYZ BESPOKE. Foto: @kaczy__

Szkolenia
Jeżeli tylko masz ochotę przeszkolić się praktycznie czy to z zakresu customizacji, czy też renowacji pod okiem specjalistów, skontaktuj się z nami. Sprawdzimy jakie możliwości w danym momencie są dostępne. Prowadziliśmy już wiele szkoleń dla obsługi sklepów sportowych oraz zajęcia indywidualne. W momencie redagowania wpisu organizujemy cykl szkoleń pod okiem jednej z najlepszych ekip w branży CUSTOM & RESTORATION – Obuwnik. Poniżej fragmenty z zajęć praktycznych.

Szkolenia customizacji i renowacji sneakersów.
Zestaw startowy wręczany na jednym ze szkoleń.

Kursy z customziacji i renowacji kicksów.
Prezentacja i omówienie podstawowych farb, kremów, wosków, finisherów i innych produktów niezbędnych przy customizacji i renowacji sneakersów.

Kto jeszcze na zlecenie maluje Kicksy, kto skórzane kurtki, a kto Jeans
Mnóstwo linków znajdziecie w tym wpisie, ale nie jesteśmy w stanie przedstawić wszystkich. Na pewno innych wartych poznania customizerów będziemy przedstawiać przy okazji kolejnych publikacji. Wielu twórców systematycznie wspieramy, polecamy i rekomendujemy w naszych INSTA aktywnościach. Znajdziecie tam customizerów specjalizujących się w malowaniu i renowacjach z różnych branż. 

This error message is only visible to WordPress admins
Error: No posts found.

 

A jeżeli będziesz potrzebował czegoś więcej lub miał jakiekolwiek pytania oraz wątpliwości, kontaktuj się z naszym supportem poprzez wiadomość e-mail. Jak możemy, pomożemy!

Dofinansowanie na własną działalność
Nie jesteśmy oczywiście w stanie takiego dofinansowania zagwarantować, natomiast od samego początku pomagamy naszym partnerom w uzyskaniu dofinansowania potwierdzając możliwość rozszerzenia współpracy, poświadczając talent i możliwości … etc. Rekomendacja czy list intencyjny do biznesplanu nie raz okazał się przydatny. Najwięcej pracy po Twojej stronie, ale jeżeli malujesz z powodzeniem dla siebie i znajomych, jesteś pewien, że podołasz, na pewno chcesz wypłynąć na szersze wody … skontaktuj się z nami, a my sprawdzimy jak możemy pomóc.  Nie zliczymy w ilu sytuacjach już się udało. Tylko z zeszłego miesiąca mamy 2 potwierdzenia. A poniżej świeże informacje w tym zakresie od szczęśliwej Klaudii Knop, która z dofinansowania już skorzystała i otwiera właśnie swój warsztat.

Klaudia Knop w swoim nowym warsztacie

Mówi się, że przy szczerych chęciach i odrobinie szczęścia można osiągnąć naprawdę wiele. Chyba każdy się ze mną zgodzi, że z pieniędzmi na start można znacznie więcej. Na przykład spełnić swoje marzenie o własnej, dobrze wyposażonej pracowni.

Custom Sneakers
Custom In Progress

Nazywam się Klaudia Knop, mam 23 lata i rok temu zdecydowałam się rzucić wszystko i zacząć malować. Prawie całe moje życie było związane ze sztuką: pierwsze zarobione pieniądze na kilku narysowanych portretach, udział w warsztatach graffiti, tworzenie murali, projekty tatuaży, kurs aerografii… Lecz wszelkie ambitne plany z tym związane zawsze odkładałam na bok, na później. Nastał moment, kiedy „później” jest już teraz. Czas działać.

Custom Sneakers
Personalizowane buty żyją już swoim życiem

Moja przygoda z customem zaczęła się, gdy miałam okazję malować na butach w jednej z polskich firm zajmujących się renowacją i customem obuwia. Weszło mi to w krew i po powrocie w rodzinne strony chciałam dalej rozwijać swoją nową pasję. Zdecydowałam się na złożenie wniosku o dotację na otwarcie własnej działalności gospodarczej do urzędu pracy w moim mieście.

Realizacje Klaudii w nowej pracowni

W zależności od miasta kwota dotacji może się różnić, jak również wymagane kryteria do spełnienia, np. wiek wnioskodawcy. Radzę śledzić strony internetowe urzędów, z których chce się otrzymać dotację, ponieważ to tam można dowiedzieć się o dacie naboru wniosków. Dodam, że otrzymana kwota dotacji jest bezzwrotna pod warunkiem, że działalność będzie funkcjonować nieprzerwanie przez minimum rok i zakupi się sprzęt zgodny z opisem w kosztorysie.

Dobry Customizer maluje oczywiście zarówno na skórach, jak i tekstyliach

Oprócz wniosku do urzędu pracy należy złożyć również wniosek do swojego przyszłego poręczyciela. Niezmiennym wymogiem przy dotacji z urzędu pracy jest posiadanie statusu bezrobotnego, a przy ocenie wniosku zawsze wysoko punktowana jest innowacyjność danego przedsięwzięcia.

Custom Air Jordan
Ogranicza nas tylko wyobraźnia

Jeśli miałabym opisać swoją drogę do otrzymania dotacji, przebiegała ona w następujący sposób:

  1. Rejestracja w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna
  2. Złożenie wniosku o dotację w wyznaczonym przez urząd terminie, jednocześnie złożenie również wniosku do poręczyciela
  3. Przekonanie komisji oceniającej wnioski, że malowanie na butach to fajna rzecz :)
  4. Czekanie na list z decyzją urzędu
  5. Podpisanie umowy z urzędem, założenie własnej działalności
  6. Radość i przytulanie wszystkich farb i pędzli, na które można sobie pozwolić
Detale robią wrażenie

Cały proces trochę trwa, w moim przypadku około 3 miesięcy, ale warto. Te kilka kartek wypełnionych m.in. opisem planowanego przedsięwzięcia, kosztorysem czy biznesplanem, gdy tylko zostaną rozpatrzone pozytywnie przez komisję, dają niezłego kopa, zarówno finansowego, jak i tego do działania. Nie ukrywam, że profesjonalnie wyposażona pracownia w połączeniu z moimi umiejętnościami, energią i masą pomysłów na nowe realizacje może dużo namieszać w świecie customu ;)

Coś czujemy, że już niedługo zapanuje tu charakterystyczny dla takich miejsc bałagan twórczy ;)

Jako artystka na pewno będę zawsze wkładać w swoje prace serce, zaangażowanie i dbać o najdrobniejszy szczegół.

Maluj Kicksy, żyj kolorowo

W razie pytań zawsze służę pomocą. Znajdziecie mnie na:
FB Klaudia Knop
Instagram @claudiacnop 

 

 

Temat rzeka
Wpis jest dość obszerny, ale ten temat jest tak szeroki, że nie sposób ograniczyć go żadnymi ramami. W kolejnych wpisach pewnie będziemy rozwijać poradnik, ale jeżeli potrzebujesz pilnej pomocy, śmiało pisz e-maila do naszego supportu! Każdego dnia z przyjemnością odpowiadamy na dziesiątki pytań, pomagając zarówno amatorom, jak i profesjonalistom.

Wasza MULTIRENOWACJA