Upalne lato trwa w najlepsze, na nogach przede wszystkim tekstylne i przewiewne sneakersy z jasnych materiałów. Bitewny kurz na muzycznych festiwalach i biwakach uwielbia lgnąć do wszelkich siateczek i tkanin, z których wykonane są najpopularniejsze kicksy. Zwłaszcza wtedy, jeżeli buty nie zostały profilaktycznie zabezpieczone Nano Protectorem! Urok stracić potrafi każdego rodzaju mesh, canvas, zamsz, nubuk, techfit, flyknit czy primeknit. Tracą również każdego rodzaju podeszwy i midsole. Zarówno zaniedbane Boosty, jak i Air Maxy stracą to, co jest z reguły ich najsilniejszą stroną. Ale są na to sposoby. Często wystarczy poświęcić dosłownie chwilę!

Szczotka – Cleaner – Miska – Ciepła Woda
Taki prosty zestaw bardzo często w zupełności wystarczy, by szybko przywrócić odpowiedni wygląd sfatygowanym Kicksom. Miska nie musi być piękna, a woda nie musi być w zasadzie ciepła :) Ważne jednak, by szczotka była wykonana ze stosunkowo sztywnego włosia umożliwiającego czyszczenie zarówno na sucho, jak i na mokro. Optymalnym rozwiązaniem będzie TARRAGO Sneakers Brush. Taka szczotka jest bardzo uniwersalna i daje nam możliwość czyszczenia różnego rodzaju materiałów, jak lico, zamsz, nubuk, tekstylia. Tą samą szczotką można skutecznie oczyszczać midsole.  Jeżeli chodzi o środek do czyszczenia butów, który będzie skuteczny, a jednocześnie bardzo uniwersalny to mamy w zasadzie kilku faworytów: TARRAGO Universal Cleaner, TARRAGO Sneakers Cleaner, TARRAGO Shampoo, TARRAGO Sport Super Gel. Każdy z nich powinien zdać egzamin przy czyszczeniu 90% butów z Twojej sneakersowej kolekcji! A większość z nich zastosowanie znajdzie również w czyszczeniu innych butów, galanterii i akcesoriów.

Szybko, bo nie mam czasu
Jeżeli jesteś już tak totalnie zajętym człowiekiem, że naprawdę nie masz czasu i nie potrafisz odnaleźć odrobiny przyjemności oraz relaksu w czyszczeniu butów przy dobrej muzyce i piwku to najlepiej od razu zleć robotę komuś, kto zajmuje się tym profesjonalnie. Firma zrobi to za Ciebie. W związku z tym, że zaopatrujemy w środki i farby najlepszych fachowców w tej branży zawsze możemy kogoś polecić. Zgłoś się tylko z zapytaniem do supportu i podaj miasto. Jeżeli do najbliższego punktu będziesz miał daleko, nie martw się. W dobie tanich przesyłek kurierskich, spakowanie i wysłanie do czyszczenia kilku par sneakersów nie stanowi ani wielkiego kosztu, ani problemu. Ale jeżeli masz jednak odrobinę chęci i choćby chwilę czasu to możesz zrobić to na szybko, jak w poniższych przykładach.

Jak ma być szybko to postaw na podstawowe produkty: Szczotka + Cleaner + Tarrago Nano Protector (opcjonalnie po czyszczeniu).

Stare, podniszczone i tygodniami naturalnie brudzone New Balance w czerwonym zamszu z tekstylnym toe boxem w tym samym kolorze.

Zauważ, że TARRAGO Universal Cleaner z powodzeniem możesz stosować do obu tych materiałów nie martwiąc się tym, że narobisz szkód.

Pamiętaj, że zamsz z reguły barwi pod wpływem wilgoci. Dlatego czasem zakładasz rano białe skarpetki do czerwonych butów, a wieczorem ściągasz różowe ;) Oczywiście na odbarwienia wewnątrz są sposoby – Color Stop i po sprawie! W tym przypadku odbarwienia podczas czyszczenia kompletnie nie bolą, gdyż buty są w jednym kolorze. Trudniej, kiedy upper wykonany jest z czerwonego zamszu łączonego z białą siateczką. Wtedy już trzeba uważać, gdyż odbarwienia na białych elementach będzie usunąć trudno.  Wtedy aplikujemy minimalne ilości cleanera lub stawiamy na suchą piankę umożliwiającą czyszczenie zamszu i nubuku bez użycia wody – TARRAGO Nubuck Suede Dry Cleaner. Z nim powinno być o wiele łatwiej. Nie zapominamy oczywiście o czyszczeniu wkładek i tym co zadomowiło się pod nimi. To tylko moment!

Miało być szybko, więc odpuszczamy sobie czesanie i układanie zamszu oraz konkretniejsze wybielanie midsoli, co zawsze daje bardziej spektakularny efekt, ale i tak jest zdecydowanie lepiej niż było prawda?

Kiedy wkładki i wnętrze buta zostanie wyczyszczone w zasadzie nie ma konieczności od razu stosowania odświeżacza do butów. Można to zrobić nieco później, ale ten zapach jest tak przyjemny, a dwukierunkowa aplikacja tak wygodna, że czasem trudno się powstrzymać od użycia TARRAGO New Fresh Deo Spray :)

 

Szybko poszło? Jesteś zadowolony? Otwórz szafkę i zobacz czy przy okazji nie warto wyczyścić pozostałych par lub uszczęśliwić członków rodziny! Zestaw ten sam!

Ale tym razem na stole 2 pary starych Caterpillarów z canvasu. Ktoś chciał je już wyrzucać? :) Piaskowe na start!

Idzie dość szybko i sprawnie, no to na stół operacyjny zapraszamy buty w kolorze blue jeans!

W tym przypadku przydałaby się mała renowacja koloru, bo pojawiły się przebarwienia od słońca, ale ma to swój urok :) Gdzieś pomiędzy jednym CATem, a drugim tym samym zestawem wyczyszczone zostały jeszcze 3 torebki, 2 portfele i sandały. Sąsiadka chciała podrzucić jeszcze swoją kolekcję, ale miało być szybko, więc umówiliśmy się na kolejną sesję ;)

Warto chodzić w czystych Kicksach
To oczywiście teza niepodlegająca dyskusji. Dla większości z nas liczy się pewnie przede wszystkim „look” … i całkiem słusznie :) Ale warto mieć również świadomość, że brud osiadający na przewiewnych siateczkach bardzo często wgryza się głęboko w włókna i w końcu wnika wraz z wilgocią oraz potem do wnętrza buta, tworząc sprzyjający bakteriom, a mało przyjemny dla stóp ekosystem. Dlatego podczas czyszczenia zwróć również uwagę na wkładki oraz to, co dzieje się pod nimi. Zarówno wkładki, jak i wyściółkę czyścisz tymi samymi środkami. W końcu są uniwersalne. Zajmie to chwilę, a standard i komfort użytkowania pary podnosisz automatycznie na wyższy level. Kilka szybkich przykładów z życia poniżej.

Nike, Tarrago & @pimpamcreations

 

New Balance, Tarrago & @multirenowacja

 

Nike, Tarrago & Obuwnik

Po co Nano Protector
Po całkowitym wyschnięciu butów, niezależnie z jakiego materiału – naturalna licówka, syntetyczna licówka, zamsz, nubuk, czy różnego rodzaju tekstylia – warto je profilaktycznie zabezpieczyć przed zabrudzeniami aerozolem TARRAGO Nano Protector. To cały czas prawdopodobnie najskuteczniejszy tego typu produkt na rynku i nic lepszego nie wymyślono, ale pamiętaj, że ze względu na tysiące różnorodnych materiałów na rynku, zdarzają się takie które współpracują z aerozolami słabiej. Unikać należy również skór lakierowanych (patent leather). A po co NANO? Bo działa, tak jak na filmie poniżej, co pozwala nam cieszyć się czystymi butami o wiele dłużej niż bez zabezpieczenia!

 

WAŻNE!
Przed właściwym zastosowaniem każdego środka do skór należy przeprowadzić próbę na niewidocznym skrawku, sprawdzając działanie produktu na kolor i strukturę skóry. Jeżeli efekt jest właściwy, można przystąpić do dalszych czynności.

 

Midsole
Dlaczego zapomnieliśmy o midsolach? Nie zapomnieliśmy! Odpuściliśmy, bo miało być na szybko, a temat był wałkowany w poprzednim wpisie:

Jak czyścić midsole?

Z uszanowaniem
MULTIRENOWACJA.PL