Renowacja zamszu i nubuku oraz utrzymanie tych pięknych skór w dobrej kondycji przez wiele lat, wbrew pozorom, nie jest sprawą trudną i specjalnie wymagającą. Wystarczy kilka podstawowych produktów i odrobina chęci, byś cieszył się zamszowymi oraz nubukowymi butami przez kolejne sezony. Pokażemy Ci, jak to zrobić!

Jak czyścić zamszowe i nubukowe buty

Jak doczyścić miodowe nubukowe trapery? Jak zabezpieczyć piaskowe Timby? Jak odnowić beżowe zamszowe Caterpillary. Jak pielęgnować żółciaki? Jak radzić sobie z zamszowymi Nike, New Balance, Air Jordan i innymi Adidasami? Jak utrzymać w dobrym stanie jasny zamsz i nubuk? Te i podobne pytania powtarzają się wielokrotnie w trakcie każdego tygodnia naszej pracy. Jasne kolory skór szorstkich działają na wyobraźnię i straszą. Często zbyt mocno, bo zamiast cieszyć się nową parą pięknych butów popadasz w panikę, a sprawa wcale nie jest tak ciężka, jak mogłoby się wydawać. Wyobraź sobie, że wielu doświadczonych miłośników obuwia twierdzi, że łatwiej czyścić i utrzymać w czystości buty zamszowe niż wykonane ze skóry licowej. Kontrowersyjna opinia, ale czy aby na pewno do odrzucenia? Zdania są oczywiście podzielone i zawsze warto wyrobić sobie własny pogląd.

Czyszczenie i renowacja zamszowych i nubukowych butów, traperów Timberland
Brudne i zaniedbane trapery marki Timberland

Środki oraz akcesoria do zamszu i nubuku

Zamsz i nubuk możesz czyścić, pielęgnować i zabezpieczać dokładnie tymi samymi produktami i akcesoriami. Jeżeli coś jest do czyszczenia zamszu, nadaje się również do czyszczenia nubuku i odwrotnie. Chyba, że producent wyraźnie zdefiniował dany preparat i zakazał stosowania do jednego z rodzajów skóry. Ale to się praktycznie nie zdarza. Założyć więc możesz, że w 99% przypadków mamy do czynienia z chemią i akcesoriami do obu meszkowatych skór (skór szorstkich). Sprawa jest na tyle prosta, że najczęściej wystarczy dosłownie kilka czynności i mały pakiet dość uniwersalnych produktów, by przywrócić do życia i utrzymać w czystości wiele par.

WSTĘPNE CZYSZCZENIE NA SUCHO

Tradycyjna szczotka do butów z twardym lub średniej twardości włosiem w zupełności wystarczy. Chodzi ostatecznie o to, by pozbyć się kurzu, piachu, zaschniętego błota i powierzchniowych zabrudzeń co nie jest zbyt dużym wyzwaniem. Przy okazji przeczeszesz zamsz i odzyskasz jego meszkowatą strukturę, którą tak lubisz. Najczęściej do tego i zabezpieczenia Nano Protecorem będzie sprowadzała się pielęgnacja Twoich nubukowych i zamszowych butów. Dopiero w dniu, w którym po kilku energicznych ruchach szczotką pomyślisz: „Nie wygląda to dobrze”, wdrażasz kolejne etapy, by zmienić zdanie na ten temat.

CZYSZCZENIE CLEANEREM DO ZAMSZU I NUBUKU

Jeżeli buty wykonane są w całości z tego samego zamszu lub nubuku (w tym samym kolorze) jest dość bezpiecznie i możesz użyć uniwersalnego płynu do skór i materiałów lub dedykowanego Nubuck Suede Cleanera. Pamiętaj jednak, że czyścisz na mokro skóry, które generalnie nie lubią wilgoci i pod jej wpływem mogą barwić. Jednokolorowa skóra, która puszcza delikatnie pigment nie sprawia problemu, ale zabezpiecz midsole, by barwnik przez przypadek nie wgryzł się w gumowe elementy. Jeżeli chcesz wyczyścić buty uszyte z połączenia różnych kolorów zamszu i nubuku lub połączenia tych skór z jasnymi materiałami należy zachować dużo większą uwagę. Jeżeli ciemny zamsz faktycznie zacznie barwić na jasne elementy tekstylne lub zamszowe, mogą to być zmiany nieodwracalne. Dlatego w przypadku skór łączonych lepszym rozwiązaniem będzie czyszczenie zamszu i nubuku na sucho przy pomocy specjalnego cleanera – TARRAGO Dry Cleaner. To wyjątkowo skuteczny i bezpieczny produkt. Godna polecenia jest też bardzo uniwersalna pianka do czyszczenia zamszu, nubuku, skór licowych i tekstyliów – TARRAGO Shampoo.

Cleaner do zamszu i nubuku. Czyszczenie pisakowych traperów Timberland.
Czyszczenie zamszu i nubuku za pomocą cleanera


CZYSZCZENIE NA SUCHO ZA POMOCĄ BLOKU I SZCZOTKI DO ZAMSZU I NUBUKU

Coś zostało? Nie martw się! Mocniejsze zabrudzenia, zaschnięte plamy i miejscowe uszkodzenia możesz spróbować zniwelować za pomocą specjalnego bloku do zamszu i nubuku oraz szczotki do skór zamszowych i nubukowych z drucianym włosiem. Wspomnianym blokiem lub gumową częścią szczotki szlifujesz zabrudzony fragment delikatnie usuwając to, co zalega na skórze. Zdarza się, że trzeba zeszlifować fragment cholewki, ale nie martw się, to naprawdę proste. Działasz w podobny sposób jak z pumeksem i swoimi piętami :) Po usunięciu plam i zabrudzeń, drucianą częścią szczotki wystarczy przywrócić meszkowaty charakter powierzchni. Działając drucianym włosiem nie używaj nadmiernej siły, by nie uszkodzić skóry!

Gumka do czyszczenia zamszu i nubuku oraz szczotka do butów zamszowych i nubukowych.
Czyszczenie zamszu i nubuku na sucho

ODNOWIENIE KOLORU ZAMSZU I NUBUKU

Jeżeli po czyszczeniu Twoje nubukowe lub zamszowe buty prezentują się naprawdę dobrze, a kolor jest głęboki i spełnia Twoje oczekiwania, możesz ten etap pominąć i będzie zdarzało się to dość często. Jeżeli jednak zdiagnozujesz, że zamsz jest wyblaknięty, a nubuk posiada wiele przebarwień i odbarwień lub zwyczajnie buty tracą oryginalny kolor – możesz przeprowadzić prostą renowację koloru zamszu lub nubuku. Proces regeneracji koloru skór szorstkich nie jest trudny, ani skomplikowany i należy do standardowych czynności związaną z systematyczną pielęgnacją obuwia. Tak, jak używanie kremu, czy pasty do butów ze skóry licowej. W tym przypadku stosujesz jednak barwniki do zamszu i nubuku aplikowane za pomocą aerozolu (Nubuck Suede Renovator Spray) lub w sposób tradycyjny, za pomocą pędzelka (Nubuck Suede Dye). Meszkowate skóry barwi się dość łatwo i najczęściej wystarczy zaaplikować 1-3 warstwy, by buty były, jak nowe. Pasta do zamszu i nubuku to potoczna i dość niefortunna nazwa dla tych produktów, ponieważ z konsystencją i specyfiką pasty mają one niewiele wspólnego. Po renowacji koloru, szczotkowanie oczywiście wskazane. Jak często to robić? To kwestia diagnozy i oczekiwań – kiedy uznasz, że skóra traci kolor i warto go zregenerować, to właśnie ten moment. Najczęściej taka potrzeba zachodzi raz, czasem dwa razy w sezonie, choć zdarza się, że wystarczy renowację koloru zamszowych butów przeprowadzić co drugi sezon. Wiele zależy od jakości skór, warunków i sposobu oraz częstotliwości użytkowania obuwia.

Odnowienie koloru zamszowych i nubukowych butów, traperów Timberland.
Regeneracja koloru przy pomocy TARRAGO Nubuck Suede Renovatora

ZABEZPIECZENIE ZAMSZU I NUBUKU PRZED WILGOCIĄ I ZABRUDZENIAMI

To jest punkt, który można postawić zarówno na początku, jak i na końcu tego poradnika. Akcesoria i buty zamszowe oraz nubukowe zabezpieczaj TARRAGO Nano Protectorem od pierwszego założenia. To prawdopodobnie najlepsza ochrona zamszu i nubuku na świecie. Impregnat chroni buty przed deszczem, śniegiem, a także plamami z olejów i tłuszczów. Zabezpieczone w ten sposób obuwie będziesz musiał czyścić dużo rzadziej i zwiększasz szansę, że spadający sos z hambrugera nie zniszczy ich zupełnie. Ten sam wodoodporny impregnat do skór stosuj po procesie czyszczenia i renowacji butów. Nano Protectora w szafce miłośnika obuwia po prostu nie może brakować.

Czyszczenie, pielęgnacja i impregnacja zamszu oraz nubuku, trapery timberland.
Odnowiony i zabezpieczony Nano Protectorem but gotowy do eksploatacji

Dbaj o swoje buty lub zleć robotę fachowcom

Jak widać, czyszczenie, renowacja i pielęgnacja butów to nie czarna magia, a efekty potrafią być spektakularne. Z szacunku do butów i marek, które lubisz poświęć raz na jakiś czas chwilę, by utrzymać swoje pary w dobrej kondycji nie tylko przez 1 sezon, a wiele długich lat. Po 10-ciu lub 15-tu latach wyciągnij swoje stare trapery i pomyśl – ile razem przeszliście! Dla takich chwil NAPRAWDĘ WARTO! Nie zdziw się, kiedy po tak długim czasie okaże się, że Twoje buty są warte jakieś naprawdę duże pieniądze. To niesamowite jak na wartości przybierają po latach kultowe modele popularnych marek. To jeszcze jeden argument, który sprawia, że o buty wypada dbać. Znajdzie się ich więcej, ale nie o tym jest ta historia.

Nubukowe Timberlandy przed renowacją i po renowacji. Porównanie efektu czyszczenia.
Renowacja by @shoes_therapy_

Doskonale rozumiemy, że nie każdy ma czas, nie każdemu się chce i nie każdy może. W takim wypadku, pamiętaj że zawsze możesz zebrać swoje wszystkie zaniedbane pary i zlecić ich czyszczenie oraz odnowienie fachowcom, których z miłą chęcią polecamy na naszym blogu, w społecznościach i w odpowiedzi na zapytania mailowe. Zdjęcia do artykułu, który czytasz przygotował jeden z nich – Szymon Chmielewski z @shoes_therapy_, któremu robotę możesz zlecić oczywiście już teraz!

A co robić, jeżeli nubukowe buty barwią i brudzą jasne skarpety, a zamszowa torebka pozostawia plamy na odzieży?

To się zdarza na słabiej utrwalonych skórach lub skórach, które złapały trochę wilgoci, np. przepocone buty. Pigment zamszu i nubuku czasem puszcza i wtedy przenosi się na inne elementy garderoby. Nie byłoby to problematyczne, gdyby nie fakt że w ten sposób można zniszczyć swoją, czasem dość cenną odzież. Rozwiązaniem może być oczywiście noszenie ciemnych skarpet, na których nie widać plam, ale na dłuższą metę to nawet nie półśrodek, a raczej średniej jakości patent. Lepiej ograniczyć barwienie zamszu, nubuku, a nawet tekstyliów za pomocą dedykowanego produktu – TARRAGO Color Stop. To prosty i skuteczny sposób na poradzenie sobie z tym problemem.

Dbaj o swoje!
Twoja MULTIRENOWACJA