Zima - Jak usunąć sól z butów

Zima - Jak usunąć sól z butów

Intuicyjnie wyczuwasz, że jesień i zima to czas, kiedy o buty należy zadbać nieco bardziej niż w cieplejszej części roku. I nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o czyszczenie, czy odświeżenie swoich par. Chodzi przede wszystkim o to, by dobrze je zabezpieczyć. Nie tylko przed deszczem, błotem i śniegiem, ale i przede wszystkim przed solą uliczną potrafiącą narobić wielu szkód. Ale co zrobić, kiedy zobaczymy już zacieki solne na naszym obuwiu? O tym w kolejnym artykule!

 

Klasyczne pytania dotyczące soli na butach

Nieustannie przesyłacie do nas cyklicznie powracające co sezon pytania:

  • JAK USUNĄĆ SÓL Z BUTÓW?
  • JAK POZBYĆ SIĘ PLAM SPOWODOWANYCH SOLĄ ROZSYPANĄ NA CHODNIKACH, ULICACH?
  • ZABÓJCZA ZIMA DLA NASZYCH BUTÓW - JAK UNIKNĄĆ ZNISZCZENIA?

Te i podobne pytania spływają do nas przez cały rok, ale ich ilość w sezonie zimowym zawsze rośnie. Musisz wiedzieć, że nie ma na nie jednej odpowiedzi, bo każdy przypadek może być inny. Skala zniszczeń może być bardzo różna, a wiele zależy jeszcze od samych butów, a właściwie od rodzaju skóry, z których zostały uszyte. Jednak, co do zasady - możemy pokusić się o pewne uogólnienia, nakreślając kierunek.

Odsalacz, desalter, płyn czyszczący do butów, którym usuniesz sól ze skóry.


PRZEDE WSZYSTKIM PROFILAKTYKA

Bieżąca pielęgnacja i konserwacja skóry oraz jej zabezpieczenie to absolutna podstawa. Jeżeli dbasz o buty i ich dobrą kondycję jest szansa, że będą one stosunkowo odporne na zabrudzenia i sól, a jeżeli już dojdzie do powstania zacieków solnych, łatwiej będzie je usunąć.

 

Co stosować, a czego nie stosować do naturalnych skór

Skóra, z której uszyto Twoje buty, podobnie jak skóra człowieka, powinna być systematycznie czyszczona, pielęgnowana, odżywiana i natłuszczana. Pomogą Ci w tym dobre kremy do obuwia i pasty do butów. Do par trekkingowych czy outdoroowych przeznaczonych w ciężki teren możesz stosować nawet tłuszcze do skór (Dubbiny). Ale w większości przypadków w warunki miejskie wystarczą Ci cleanery, kremy i pasty do butów oraz niezastąpiony Nano Impregnat.

Najlepsze są preparaty na bazie naturalnych składników, wysokiej jakości wosków oraz fluoru, który dodatkowo zabezpieczy skórę przed wilgocią. Unikaj nabłyszczaczy, gąbek do szybkiego połysku, past błyskawicznych, które zapewniają szybki efekt, ale robią niewiele dobrego dla naturalnych skór.

Czyszczenie i pielęgnacja skórzanego obuwia, pasty do butów i skór.

 

Obuwnicza skóra, której nie natłuszczasz, z czasem w naturalny sposób ulega wysuszeniu. Poza utratą walorów estetycznych, traci elastyczność, jest bardziej narażona na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, przemoczenia, a obuwie wtedy znacznie szybciej się zużywa. Ponadto jeden z najczęściej wymienianych argumentów przez producentów do których trafiają obuwnicze reklamacje to "brak bieżącej konserwacji". Więc zapamiętaj, że z oczywistych względów obuwie konserwować warto.

 

Jak zabezpieczyć buty przed wodą, śniegiem, plamami i zabrudzeniami

Kiedy systematycznie pielęgnujesz obuwniczą skórę dobrymi odżywczymi kremami, powinna być ona zdrowa, mięsista, elastyczna i stosunkowo odporna. Co nie znaczy, że to wystarczy w każdych warunkach. Kiedy na chodnikach śnieg i błoto, a do tego sól wysypana przez służby porządkowe powinieneś zabezpieczyć swoje buty dodatkowo. Najlepszy do tego celu będzie TARRAGO Nano Protector. To wodoodporny impregnat, który zapewni obuwiu dodatkową ochronę nie tylko przed wodą, ale i uciążliwymi zabrudzeniami. Ten spray do butów to bardzo uniwersalny i skuteczny preparat, który możesz z powodzeniem stosować niemal do wszystkich rodzajów skór i materiałów. Nano Prortector jest bezbarwny i najczęściej neutralny dla koloru i struktury skór i materiałów. Jednak ze względu na mnogość surowców na rynku, absolutnie zawsze przed właściwym użyciem, wykonaj próbę weryfikującą. Pielęgnowane odżywczym kremem oraz zabezpieczone Nano Protectorem obuwie, będzie mniej podatne na wilgoć, przemoczenia, deszcz, śnieg, sól oraz różnego rodzaju zabrudzenia. Jeżeli takowe wystąpią będą łatwe do usunięcia ponieważ warstwa ochronna nie pozwoli na wchłonięcie brudu w strukturę skóry.

Wodoodporny impregnat do butów, obuwia, skór, zamszu, nubuku, tkanin. Tarrago Nano.

 

JAK USUNĄĆ SÓL Z BUTÓW

Jeżeli obuwie było zabezpieczone Protectorem nie powinno być większych problemów z usunięciem soli za pomocą chociażby uniwersalnych płynów (Cleanerów) do czyszczenia skóry. Jeżeli jednak skóra nie była zabezpieczona - może to wymagać innego postępowania i nie zawsze musi być łatwo.

Płyn do czyszczenia butów z soli drogowej. Antysól, desalter, odsalacz do obuwia.

 

Musisz uświadomić sobie, ze drogowa sól na butach to nie jest standardowe zabrudzenie. Sól potrafi wgryźć się głęboko w strukturę skóry pozostawiając wżery, które zregenerować może być ciężko. Oczywiście każdy przypadek jest nieco inny i nie zawsze jest tak tragicznie. Pamiętaj, że na obuwnicze zacieki solne, niemal zawsze sposobem jest kompleksowe i głębokie czyszczenie skóry. Możesz oczywiście trafić na mniej lub bardziej absurdalne domowe sposoby, typu: płyn do naczyń, woda z octem, gorące mleko ... itd. Ale jeżeli na butach Ci zależy, ogranicz się jednak do dedykowanych produktów. Szansa na sukces wzrośnie wielokrotnie. Natomiast buty po zabiegach przy pomocy produktów spożywczych mogą być już nie do odratowania. To zbyt często kończy się dewastacją, a tego na pewno chcesz uniknąć. Także mleko zostaw w lodówce i podejdź do zagadnienia w sposób profesjonalny.

 

Co radzi obuwniczy autorytet w kontekście zacieków solnych

Jan Kielman: 
Plamy z soli są prawie nieusuwalne. Jeden ze skuteczniejszych sposobów to pełna kąpiel butów w ciepłej wodzie z dodatkiem szamponu lub mydła. Szczotką masujemy zanurzone buty (również ich wnętrze - zwłaszcza w miejscu palców) starając się wypłukać ze skóry wyschniętą sól. Najprawdopodobniej nie jest to wyłącznie sól znana nam z zimowych chodników, lecz sól fizjologiczna wydobywająca się wraz z parą wodną ze stóp.

Po kąpieli do butów wkładamy prawidła, odkładamy (odwieszamy) do wyschnięcia i natłuszczamy.

Istnieje zależność, ze czym lepsza skóra na butach - tym mniejsze zjawisko pocenia, czym buty gorsze, zrobione ze skóry pokrytej nie oddychającą warstwą lakieru i na syntetycznych podeszwach - tym częstsze uczucie wilgotnych stóp

 

Jakimi preparatami pozbyć się soli z butów

Jeżeli masz problem z solą na butach i chcesz zastosować profesjonalne, dedykowane preparaty, postaw na markę SAPHIR lub TARRAGO:

  • SAPHIR BDC Hiver Winter - Odsalacz, antysól, czyli czyszczący płyn do usuwania zacieków solnych z butów i skór
  • TARRAGO De Salter - Odsalacz, antysól do butów i skór, czyli cleaner z aplikatorem do butów usuwania soli z obuwia

Jeżeli uporasz się z zaciekami solnymi na butach, skóra po procesie głębokiego czyszczenia może pozostać mocno wysuszona. I tu wracamy do punktu 1 - nie zapomnij jej ponownie natłuścić i odżywić dobrym kremem do butów lub tłuszczem do skór, jeżeli masz do czynienia z bardzo mocnym przesuszeniem lub ciężkim obuwiem w teren. Na końcu oczywiście zabezpiecz wszystko Nano Protectorem.

Tarrago desalter cleaner do butów. Czyścić obuwie z soli drogowej. Antysól, odsalacz.

 

Rekomendujemy oczywiście, byś stosował najlepsze preparaty i impregnaty, z daleka trzymając się od "supermarketowych" okazji, które mogą okazać się początkiem końca pięknego wyglądu Twoich ulubionych trzewików.

 

Jak usunąć sól z butów - tutorial

Oto przykład zastosowania czyszczącego płynu odsalającego TARRAGO DeSalter oraz tłuszczu TARRAGO Dubbin. Damskie, skórzane kozaki z zaciekami solnymi. W tym przypadku wystarczyło głębokie czyszczenie i natłuszczenie:

Płyn do czyszczenia zasolonych butów. Antysól, odsalacz, desalter tarrago.

 

To całkiem proste z pomocą dobrych preparatów, ale bądź pewien że zdarzają się trudniejsze wyzwania na froncie walki z solą drogową. Bądź na to gotowy w sezonie jesienno-zimowym i miej pod ręką, co trzeba!

 

P.S.
Zobacz przykład nieco bardziej wymagającej renowacji na skórzanych butach dotkniętych solą w artykule: Renowacja butów Crockett & Jones - odbarwienia i zacieki solne