Jak malować jeansowe kurtki, bawełniane bluzy, koszulki, plecaki i akcesoria? Zapewniamy, że to wcale nie jest trudne i jeżeli tylko zechcesz, przy pomocy tego poradnika, szybko rozpoczniesz swoją przygodę z rękodziełem. Nie musisz być absolwentem Akademii Sztuk Pięknych, by personalizować ubrania i tworzyć projekty, które zachwycą znajomych … i nieznajomych. Malować każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej – najważniejsze są dobre farby, chęci i pomysł! Malowanie jeansu i tkanin to temat dla każdego.

CZY MUSZĘ MIEĆ TALENT PLASTYCZNY, BY MALOWAĆ JEANS I UBRANIA?

Talent, umiejętności i praktyka – to wszystko oczywiście pomaga. Ktoś, kto ma za sobą wiele udanych projektów na innych płaszczyznach na pewno będzie w stanie w sposób płynny, szybki i atrakcyjny wejść w świat customizacji ubrań. Z naszych doświadczeń wynika, że najlepiej w tej branży odnajdują się przede wszystkim:

Doskonały przykład na łączenie talentu w różnych obszarach działalności czyli CUSTOM by @pomalovane

Talent pomaga, ale najważniejsze są chęci i pomysł

Zapewniamy, że tu absolutnie nie ma reguły i mamy mnóstwo przykładów na to, że osoby z pomysłem i wizją, a bez doświadczenia plastycznego, równie skutecznie odnajdują nową pasję i podbijają nie tylko krajowe rynki. Miej świadomość i pewność, że dobry projekt nie musi być wcale skomplikowany, by narobił zamieszania. Tu liczy się przede wszystkim POMYSŁ! I to jest piękne! Pomysłowa gospodyni domowa i wzorowa mama w wolnych chwilach jest w stanie stworzyć dzieło, które doceni, polubi (czasem pokocha) i zechce kupić ogromna rzesza obserwatorów z całego świata. Siła internetu? Być może, ale co w tym złego?! To nie jest sztuka? Mylisz się – sztuka to pojęcie bardzo pojemne i szerokie!

MALOWANIE JEANSU I TEKSTYLIÓW – OD CZEGO ZACZĄĆ?

Zacznij od przeczytania tego poradnika dla początkujących Customizerów, ale nie bombarduj swojej głowy zbyt dużą ilością teorii i porad, bo wątpliwości będą się nawarstwiały. Informacje pozyskiwane z różnych zakamarków internetu potrafią się wzajemnie wykluczać, a dzieje się to z prostego powodu – wraz z doświadczeniem każdy z czasem wypracowuje swoje własne optymalne rozwiązania, które mogą się od siebie różnić. Zachowaj zatem dystans do wszystkich przeczytanych informacji i póki sam/a w praktyce czegoś nie sprawdzisz i nie przerobisz – nie ufaj. Praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka! Najważniejszą sprawą na początku Twojej przygody z odzieżowym rękodziełem będzie więc POLIGON DOŚWIADCZALNY.

Co kupić na początek przygody z customizacją?

Kup dosłownie kilka farb akrylowych do jeansu, dodatek do malowania tekstyliów, ze 2-3 pędzelki do customizacji i szalej na starej jeansowej kurtce i bawełnianej koszulce, póki nie poczujesz, że wiesz o co chodzi. A poczujesz błyskawicznie, bo sprawa w istocie jest dość prosta. Szybko przekonasz się, że najwięcej obaw i ograniczeń znajduje się tylko w Twojej głowie. Jedna lub dwie pary schodzonych jeansów i już będziesz wiedział/a, jak malować ubrania, by efekt był spektakularny i trwały. Wszystko, co przeczytasz traktuj jako opinie, które należy samodzielnie zweryfikować w praktyce. Dopiero, kiedy sam/a przekonasz się, że osiągnięty efekt spełnia Twoje oczekiwania, zacznij realizować pierwsze zamówienia dla znajomych. Jeżeli znajomi potwierdzą pełne zadowolenie, świat stoi otworem – zacznij realizować projekty na coraz szerszą skalę i promuj się na rynkach globalnych, np. za pomocą Social Mediów. Do odważnych Świat należy!

CUSTOM by @cyganart

STEP BY STEP – MALOWANIE JEANSU I TKANIN

W tym miejscu zebraliśmy kilka wskazówek od doświadczonych Artystów dla początkujących Customizerów, które możesz przenieść na swój POLIGON DOŚWIADCZALNY w celu weryfikacji i wypracowania własnego optymalnego procesu. Pamiętaj, że to cały czas opinie, które powinieneś samodzielnie potwierdzić na drodze testów, zanim weźmiesz się za właściwe projekty i zlecenia dla innych.

 1. Przed malowaniem dobrze oczyść powierzchnię, którą chcesz customizować, nawet jeżeli katana czy koszulka jest nowa. Nowe ubrania mogą być fabrycznie zabezpieczone przed wchłanianiem i wtedy warto pozbyć się apretury. Natomiast stara odzież może być brudna i zatłuszczona, co będzie ograniczało wiązanie farby. Powierzchnię do malowania możesz przygotować, np. za pomocą produktu TARRAGO Universal Cleaner, którym wyczyścisz niemal wszystko.
 2. Jeans i tekstylia maluj farbami akrylowymi TARRAGO lub ANGELUS z dodatkiem do tkanin TARRAGO SNEAKERS Soft Maker lub ANGELUS 2-Soft. Dodatek do materiałów pomaga w wiązaniu farby z jeansem nie usztywniając nadmiernie jego powierzchni. Dodatki do tkanin możesz stosować krzyżując obie marki. Ładnie ze sobą współpracują. Także do farb akrylowych TARRAGO możesz stosować dodatek ANGELUS 2-Soft i odwrotnie – do akryli ANGELUS możesz stosować dodatek TARRAGO SNEAKERS Soft Maker. Różne kolory farb tej samej marki możesz ze sobą mieszać, by osiągać inne odcienie. UWAGA – to rób zawsze w ramach 1 marki! Jeden projekt możesz oczywiście realizować przy pomocy farb obu brandów, np. włosy postaci malując brązową farbą TARRAGO, a oczy białą farbą ANGELUS (dodatki nie są konieczne podczas malowania szczegółów i detali). Ubrania możesz malować zarówno za pomocą pędzelków do customizacji, jak i przy pomocy specjalnych markerów i pisaków do presonalizacji. Jeżeli nabierzesz doświadczenia, bardzo ciekawe efekty możesz osiągać też stosując aerograf.
 3. Zawsze lepiej dla trwałości aplikować kilka cienkich warstw niż jedną grubą, także unikaj nadmiaru. Zawsze poczekaj na utrwalenie pierwszej warstwy farby akrylowej, zanim zaaplikujesz kolejną.
 4. Biały podkład z reguły mocno pomaga, więc zwłaszcza na ciemnych tkaninach i denimie ułatwiaj sobie sprawę robiąc podkład przy pomocy białej farby z dodatkiem Soft Maker lub 2-Soft. Dzięki temu malowanie będzie proste, a kolory żywe już po pierwszych warstwach. Odczekaj do pełnego utrwalenia podkładu, zanim przejdziesz do kolejnych kroków.
 5. Zrób szkic pomocniczy na białym podkładzie, np. przy pomocy ołówka. Dzięki temu unikniesz trudnych do skorygowania błędów podczas właściwego malowania.
 6. Zabezpiecz taśmą elementy, których nie chcesz malować, np. wtedy, kiedy malujesz tylko tylną kieszeń spodni jeansowych. W takim przypadku zabezpiecz taśmą obszar znajdujący się wokół kieszeni, tak by dość swobodnie malować krawędzie nie martwiąc się specjalnie brakiem precyzji.
 7. Przetestuj i wybierz swój optymalny sposób na utrwalanie dzieła w trakcie malowania. Różni Customizerzy rekomendują w tym miejscu dość różne sposoby:
  A. Jedni za każdym razem czekają do naturalnego wyschnięcia i utwardzenia poszczególnych warstw farby
  B. Inni przyspieszają proces przy pomocy gorącego lub ciepłego powietrza pochodzącego z opalarki, albo suszarki
  C. Jeszcze inni stawiają na zaprasowanie ciepłym żelazkiem poszczególnych warstw przez cienki materiał
 8. Zabezpiecz swoje dzieło po malowaniu za pomocą specjalnego wodoodpornego impregnatu TARRAGO Nano Protector. Niektórzy opcjonalnie lub dodatkowo (przed aerozloem) stosują fisnisher do farb akrylowych. Za zdecydowanie najlepszy uchodzi TARRAGO SNEAKERS Matt Maker, który zapewnia wykończenie w bardzo naturalnym macie. Przy malowaniu ubrań i butów w 95% przypadków najbardziej zależy na matowym wykończeniu, które praktycznie nie różni się od fabrycznego. Efekt połysku zapewniają same farby akrylowe, które najczęściej są samopołyskowe. Jeżeli jesteś w mniejszości i zależy ci właśnie na połysku, dodatkowo możesz posiłkować się finisherami typu GLOSS. Jednak na tego typu efekcie zależy Artystom dość rzadko, gdyż powłoka z wysokim połyskiem kojarzy się ze sztucznym, plastikowym wykończeniem.

CUSTOM by @custart_design

PODGLĄDAJ DOŚWIADCZONYCH CUSTOMIZERÓW

Artyści nie zawsze chętnie dzielą się wiedzą i nie można się temu dziwić. Do pewnych rozwiązań dochodzą latami i traktują swoją wiedzę, jako własne know-how, którego należy strzec. Ale w naszym profilu INSTAGRAM znajdziesz wielu Customizerów, których obserwowanie będzie też nauką. Jednym z nich jest Klaudia Kroczek, czyli @zmalovane_custom – to Ona przygotowała dla Was specjalny tutorial:

W profilu Klaudii znajdziecie wiele ciekawych realizacji, a śledząc jej Insta Story macie okazję podglądać ją podczas procesu malowania. Chętnie podpowiada też początkującym Customizerom pozwalając im unikać błędów, jakie sama popełniała w przeszłości. Czy jest coś lepszego w tej materii, niż uczenie się nie na swoich, a na cudzych błędach? Zachęcamy oczywiście do zlecania customizacji bezpośrednio u Klaudii.

FARBY AKRYLOWE, KTÓRE ŚWIECĄ W CIEMNOŚCI

Na temat farb akrylowych z efektami specjalnymi typu GLOW IN THE DARK, czy UV lub PHOTOCHROMIC, METALLIC, GLITTER … etc. rozpisaliśmy się w osobnym artykule:

W tym miejscu potwierdzimy zatem tylko, że oczywiście możesz używać świecących farb i akryli z efektami specjalnymi zarówno na skórzanych Sneakersach, jak i jeansowych katanach, czy tekstylnej odzieży. Pamiętaj o białym podkładzie! Kilka przykładów ciekawych projektów zrealizowanych za pomocą farb akrylowych zapewniających niebanalne efekty na jeansie. W prosty, ale jakże spektakularny sposób możesz zaskoczyć swoich odbiorców.

Pomysł naprawdę ma znaczenie

Jak doskonale widać na prezentowanej kurtce, liczy się pomysł! W tym przypadku połączono w jednym projekcie 2 rodzaje farb z efektami, czyli farby akrylowe NEON / FLUOR, które świecą pod wpływem źródła światła UV oraz farbę TARRAGO SNEAKERS Glow in The Dark, która świeci w ciemności samoistnie, o ile wcześniej zostanie naświetlona. A skąd biorą się pomysły na dobry projekt? Samo życie! Wystarczy spojrzeć na kolejne obrazki by @madebyfoltyn

Inne realizacje z tego samego warsztatu:

Jakie możliwości dają farby z efektami specjalnymi dość często pokazuje w swoich realizacjach również @un__cool:

Inne projekty z tego samego warsztatu:

TIP by un__cool

Osobiście preferuję utrwalanie farby na jeansie stosując wieloetapowy proces. Przede wszystkim używam opalarki i bardzo dokładnie wgrzewam farbę przez około 1 minutę w temperaturze 160-170 °C i ten punkt uznaję za priorytetowy. Polecam wgrzewanie przez papier do pieczenia, a nie na odwrocie kurtki. Jeżeli ktoś posiada prasę to mogę podpowiedzieć, że mocno pomaga. Ponadto pozostawiam pomalowany obraz do pełnego utrwalenia na minimum 24h.

GLOW IN THE DARK czyli efekt WOW

Farby z efektami potrafią zaskoczyć, zaszokować, wprawić w osłupienie. Malowanie nimi ma coś z magii, a reakcje obdarowanych takim rękodziełem najczęściej można zamknąć w 3 literach – WOW. Custom by @miska.makeup

Działa zarówno na jeansie, jak i na skórach. Custom by @everywearpl

DODATEK DO MALOWANIA JEANSU I TKANIN – MUST HAVE

Medium, czyli specjalny dodatek do farb akrylowych, który wspomaga malowanie po jeansie oraz tekstyliach to absolutna podstawa, o której nigdy zapominać nie możesz. To właśnie ten składnik sprawia, że malowanie jeansowych katan oraz odzieży jest trwałe, elastyczne i odporne na uszkodzenia oraz odbarwienia. Oferujemy obecnie prawdopodobnie najlepsze tego typu dodatki do farb akrylowych na rynku:

Dodatek do malowania jeansu, tkanin, tekstyliów - mieszaj z farbami akrylowymi

Dodatek do tkanin to produkt uniwersalny

Oba dodatki do tkanin możesz stosować zamiennie, co znaczy, że dodatek marki TARRAGO możesz mieszać z farbami ANGELUS i odwrotnie. Oba dodatki nie zmieniają koloru farby. Oba należy mieszać z farbą akrylową w stosunku 1:1 lub 1:2, choć tu też wraz z doświadczeniem każdy dochodzi do swoich optymalnych proporcji, więc nie ma co się sztywno przyzwyczajać do wskazówek i wytycznych. Różne materiały posiadają różną charakterystykę i bywa, że wymagają indywidualnego podejścia. Po kilku projektach będziesz wszystko wyczuwał szybko i naturalnie.

MALOWANIE JEANSU I TEKSTYLIÓW, A UTRWALANIE TERMICZNE

Również w tym przypadku powinieneś na drodze testów wypracować swój sprawdzony sposób, bo zarówno procedury, jak i opinie wśród Customizerów są różne. Wielu z tych, którzy malują jeans i tekstylia wskazuje jednak na kluczową rolę utrwalania termicznego w aspekcie trwałości oraz elastyczności. Jedni stawiają na suszarkę do włosów, inni na opalarkę (tu należy zachować szczególną uwagę!), a jeszcze inni na żelazko. Niektórzy rekomendują robić to co warstwę, a pozostali wręcz przeciwnie – podkreślają, by robić to dopiero na końcu, po pełnym utrwaleniu i utwardzeniu dzieła (12-24h). Kto ma rację? Sprawdź! Licz się z dość popularną opinią, że utrwalanie termiczne customu na jeansie i tekstyliach wzmacnia trwałość, elastyczność i sprawia, że obraz nie łuszczy się i nie pęka.

Utrwalanie żelazkiem

Jeżeli stawiasz na żelazko, zawsze prasuj na lewej stronie, podkładając coś pod malowaną powierzchnię lub prasuj przez kawałek materiału. Nigdy nie doprowadzaj do kontaktu żelazka bezpośrednio z pomalowaną powierzchnią, gdyż możesz zniszczyć w ten sposób swoje dzieło i urządzenie. Jeden ze współpracujących Custromizerów rekomenduje 4-6 krotne prasowanie w 1-minutowych sesjach (tryb bawełna) i odczekanie do pełnego wystygnięcia po każdym etapie. Bez pary/wody.

Utrwalanie suszarką lub opalarką

Jeżeli stawiasz na suszarkę do włosów lub opalarkę (przy opalarce musisz być pełnoletni i odpowiedzialny ponieważ jest to urządzenie dla osób dorosłych), malowaną powierzchnię nasz Customizer poleca nagrzewać z obu stron przez 8-12 minut.

RĘCZNIE MALOWANE UBRANIA SĄ TRWAŁE, ALE WSZYSTKO MOŻNA ZNISZCZYĆ

Pamiętaj – malowanie jeansu i tkanin jest trwałe, ale można je zniszczyć, jak każdą odzież, dlatego traktuj Customizowane rzeczy, jak dzieła sztuki i dbaj o nie bardziej. Naucz tego swoich klientów, którzy zlecają Ci personalizację. Skorzystają na tym wszyscy.

TIP: Nie przechowuj ręcznie malowanych ubrań złożonych w ten sposób, by malowane fragmenty wypadały na zgięciach.

CUSTOM by @art7one

CZY MOŻNA PRAĆ RĘCZNIE MALOWANE UBRANIA?

Tradycyjnie już i do znudzenia będziemy zachęcać cię do testów własnych i przekonania się, jak trwała jest Twoja praca. W naszym przekonaniu potwierdzonym przez praktyków oferujemy najlepsze farby do customizacji na świecie, które przy właściwie przeprowadzonym procesie malowania zapewniają piekielnie trwałe wykończenie. To oczywiście nie znaczy, że malowanie jest niezniszczalne. Musisz mieć świadomość, że nawet oryginalne, fabryczne wykończenia z czasem ulegają wyeksploatowaniu, uszkodzeniu, starciu, czy zdarciu więc i to, które stworzyłeś zniszczyć można. Dlatego warto dmuchać na zimne i przestrzegać swoich klientów, by dbali o customizowane ubrania w sposób szczególny. Zdecydowanie rekomenduj pranie ręczne, w niskiej temperaturze i w delikatnych płynach. Nawet, jeżeli przetestowałeś z powodzeniem pralkę i jesteś pewny swego. Prasowanie zawsze na lewej stronie lub przez tkaninę. Uświadom też odbiorcę, jak wiele serca, czasu i wysiłku wkładasz w stworzenie personalizowanej odzieży, tak by miał świadomość, że odbiera produkt wyjątkowy, unikatowy i jedyny w swoim rodzaju. Taki, o który należy dbać. W temacie prania z reguły w grę wchodzą 3 opcje.

Po prostu nie pierz jeansu

Nie pierz jeansu, bo wtedy nawet niemalowany traci swoje właściwości. To strategia na pozór szalona, na pewno kontrowersyjna, ale w rzeczywistości rekomendowana przez szefa marki LEVI’S oraz wielu miłośników denimu. Ostatecznie, jak często zachodzi potrzeba prania jeansowej katany? Niektórzy w istocie nie piorą jej przez całe życie :)

Jeżeli musisz, pierz denim ręcznie

Pranie ręczne wydaje się rozwiązaniem naprawdę dobrym dla personalizowanych, ręcznie malowanych rzeczy. Jeżeli naprawdę mocno się pobrudzi lub zaplami i nie ma wyjścia, pierz z pomocą delikatnych płynów w letniej lub ciepłej wodzie z pełną kontrolą. Skupiaj się na obszarach faktycznie brudnych, malowaną powierzchnię traktując ze szczególną uwagą.

Czyść miejscowo

Czyszczenie miejscowe (punktowe), które jest kolejnym godnym uwagi sposobem to czyszczenie za pomocą cleanerów do tkanin, płynów lub odplamiaczy tylko fragmentów, na których doszło do uporczywych zabrudzeń. Bez moczenia i czyszczenia całej katany czy spodni.

Pranie customu w pralce

Pranie customizowanych rzeczy w pralce, to najbardziej ryzykowne rozwiązanie, którego nie polecamy. Ale jeżeli już musisz, to koniecznie pierz malowaną odzież przewróconą na lewą stronę, w delikatnych płynach i w niskiej temperaturze. Nie stosuj wybielaczy, płynów zmiękczających i środków na bazie alkoholu.

Po czyszczeniu lub praniu można użyć suszarki ze średnią lub wysoką temperaturą. Ewentualnie pozostawić malowane ubranie rozkładając na płasko i czekając do wyschnięcia.

CUSTOM by @fvria_customs

TIP by fvria_customs

Aby zacząć malować na tkaninach wystarczy … to zrobić! Najtrudniejszy jest zawsze pierwszy krok, ale jak tylko zaczniesz to dalej jest już tylko łatwiej. Jeżeli nie możesz zdecydować się, co konkretnie chcesz namalować, zrób plan! Spisuj na kartce lub w notatniku pomysły, nakreśl plan działania i realizuj punkt po punkcie. Warto trzymać się tematów, które są Ci bliskie. Ja zawsze malowałam portrety i zwierzęta, dlatego staram się realizować w tej właśnie tematyce customizując ubrania. Jeżeli czujesz się w jakiejś tematyce słabiej, nic na siłę – nie warto się zmuszać, nadmiernie ryzykując. Powoli – step by step.

ULOTKA DLA KLIENTA, DLA KTÓREGO MALUJESZ KURTKĘ LUB BUTY

Bardzo dobrą praktyką, którą od zawsze rekomendujemy współpracującym Customizerom jest prewencja, czyli działanie wyprzedzające, uświadamiające i zapobiegawcze wobec odbiorców artystycznej twórczości. Nawet, jeżeli przeprowadziłeś szereg testów własnych i wiesz, że twoje projekty na odzieży są bardzo trwałe i odporne, warto uczulić klientów przy pomocy krótkiego listu w formie ulotki, którą zamieścisz w przesyłce z personalizowaną kurtką czy koszulką. Dmuchaj na zimne, a unikniesz problemów. Treść może wyglądać, np. tak:

Cześć Moniko,

Bardzo dziękuję za złożone zamówienie, które z ogromną przyjemnością zrealizowałam. Wierzę, że odebranie tej przesyłki i użytkowanie ręcznie malowanej katany sprawi Ci przynajmniej tyle samo radości, co mi sprawiło jej stworzenie :)

Przy tej okazji przekazuję kilka podstawowych informacji, które mogą okazać się przydatne. Na Twoje ręce przekazuję nie produkt, a ręcznie malowane, unikatowe i jedyne w sowim rodzaju dzieło sztuki, w stworzenie którego włożyłam mnóstwo czasu, serca, pasji i energii. Miej świadomość, że to jedyna taka kurtka na Świecie! Moje testy, doświadczenia własne i moich klientów potwierdzają, że malowanie jest bardzo trwałe, co nie znaczy, że niezniszczalne. Nawet fabryczne grafiki z czasem ulegają wyeksploatowaniu lub uszkodzeniom mechanicznym, także będzie mi bardzo miło, jeżeli o swoją nową i wyjątkową kurtkę będziesz dbała w sposób szczególny. Noś i pielęgnuj ją tak, by mogła służyć nie przez kolejne lata, a przez dekady. Myśl o niej w kategoriach „rzeczy specjalnej troski” lub dzieła sztuki, a jest szansa że nigdy nie będziesz w stanie tej kurtki zużyć.

Chip Bergh, szef marki Levi’s twierdzi, że denimu prać nie należy w ogóle. Wielu specjalistów z branży odzieżowej ma na ten temat podobne zdanie. W przypadku zabrudzeń polecają jedynie ręczne miejscowe czyszczenie, tak by nie naruszyć oryginalnych właściwości jeansu. Jest to dość skrajne, ale coraz bardziej popularne podejście do tematu. W praktyce konieczność prania jeansowej katany faktycznie nie zdarza się zbyt często. Ale jeżeli już katanę dość mocno zabrudzisz, nie musisz się powstrzymywać – wyczyść ją jednak ręcznie w niskiej temperaturze i przy pomocy delikatnego płynu. A później noś z dumą przez kolejne sezony! Przechowuj i składaj tak, by nie zaginać malowanych fragmentów.

Jeszcze raz dziękuję, nie za zakup, a za wsparcie rękodzieła i mojej twórczości oraz niewielkiej firmy, która powstała z pasji i chęci realizacji swoich marzeń. Ta firma to ja, moje lata nauki, doświadczenia, błędy i wyciąganie z nich wniosków, mój warsztat, jego wyposażenie, transport, różnego rodzaju opłaty, podatki … i wiele innych detali, które składają się na to, co trzymasz w dłoniach. Niech służy i cieszy oko, jak najdłużej!

Twoja ulubiona Customizerka, czekająca na kolejne zjawiskowe zlecenia :)
Ania

DLACZEGO MALOWANIE JEANSU PĘKA?

Nie życzymy Ci takich historii i właściwie nie odbieramy tego typu sygnałów od osób malujących naszymi farbami, zgodnie ze sztuką i wskazówkami, ale wiemy, że to pytanie, które może się pojawiać w niektórych przypadkach. Oto najczęściej powtarzające się powody pękania farb akrylowych na jeansie i tkaninach:

CUSTOM by @stg.custom

MIESZANIE FARB AKRYLOWYCH

To bardzo dobry pomysł i praktyka, od której nie musisz uciekać. Farby akrylowe tej samej marki można ze sobą mieszać w celu osiągnięcia innych odcieni i kolorów. Nie polecamy jednak mieszania ze sobą farb różnych producentów. Rzuć okiem na nasz MIXER kolorów, który podpowie Ci, jakie kolory łączyć, by osiągać setki innych odcieni.

Farby akrylowe do malowania jeansu i tkanin oraz tekstyliów - rękodzieło, custom, personalizacja

PĘDZELKI I MARKERY, CZYLI MALOWANIE JEANSU Z PRZYJEMNOŚCIĄ

To cały czas te same pędzle i pędzelki oraz markery i pisaki do customizacji, które stosujesz do malowania Sneakersów. Natomiast sama specyfika malowania nieco inna niż na skórze, dlatego będziesz potrzebował chwili, by się przestawić. Kilka pociągnięć pędzlami i wszystko stanie się jasne. Ważne, by równo i dobrze naciągnąć jeans lub tkaninę podczas procesu. Na wymiętym płótnie ciężko będzie osiągnąć założony efekt.

CUSTOM by @lahermana.custom

JAK MALOWAĆ MATERIAŁOWE SNEAKERSY

Malowanie materiałowych butów właściwie nie różni się od malowania jeansu i ubrań. Tu działają dokładnie te same akryle, te same dodatki do farb akrylowych i te same procedury oraz zasady. Zobacz to na przykładach:

KREUJ, NIE KOPIUJ

Nie mamy oczywiście śmiałości, by mówić Ci, co masz robić, ale gorąco zachęcamy do kreowania własnego indywidualnego stylu i tworzenia unikalnych, oryginalnych projektów. Artyści wkładają w swoją pracę mnóstwo wysiłku i czasu, dlatego bardzo nie lubią, kiedy ich projekty kopiowane są przez innych Customizerów. Możesz doświadczyć tego samego uczucia, kiedy zobaczysz swój projekt w wykonaniu innego zakładu. Dlatego też, nawet jeżeli klient oczekuje od Ciebie projektu ze zdjęcia, warto namawiać go do wspólnej modyfikacji w celu stworzenia czegoś zupełnie świeżego. Być może będzie to wtedy custom inspirowany inną realizacją, ale jednak zupełnie inny, własny i unikalny. Nie kopia, a pełnowartościowy projekt z duszą, który może podbić wiele serc!

CUSTOM by @odzia.swan

NIE TYLKO JEANS I BUTY

Dzięki naszym farbom akrylowym i dodatkowi do malowania jeansu oraz tkanin możesz customizować nie tylko jeansowe katany i materiałowe sneakersy. Malować możesz niemal wszystko – również bluzy, t-shirty, torby, torebki, plecaki i różnego rodzaju akcesoria. Jeżeli coś Cię ogranicza, jest to prawdopodobnie tylko wyobraźnia, której wodze możesz spokojnie puścić.

CUSTOM by @du_czka_art

TIP by du_czka_art

Jeżeli czujesz, że Twoja twórczość znajdzie swoich odbiorców nie poddawaj się, nawet jeżeli spotkasz się z krytyką. W tej branży uczysz się i wyciągasz wnioski każdego dnia. Wszystkich nie uszczęśliwisz, ale wystarczy odnaleźć swoją niszę, by czerpać przyjemność z Customizacji.

POMYSŁ NA PREZENT, CZYLI KOMU ZLECIĆ MALOWANIE JEANSU, BAWEŁNIANEJ BLUZY, KOSZULKI LUB TOREBKI

Prawdopodobnie zauważyłeś już, że przy okazji publikacji naszych artykułów staramy się promować polskich Customizerów. Robimy to zarówno na łamach bloga, jak w i w aktywnościach profilu INSTAGRAM MULTIRENOWACJA. Jeżeli trafiłeś tu nie w celu nauki, a w ramach poszukiwania odpowiedniego artysty, który zrealizuje projekt dla Ciebie – śmiało wybieraj. Jest w czym! Personalizowane ubrania i buty to doskonały sposób na wyrażenie siebie, a jednocześnie idealny pomysł na prezent dla bliskiej osoby. Prezent w stylu WOW, który zawsze się sprawdzi!

CUSTOM @wika_customs

WSPIERAJMY POLSKICH CUSTOMIZERÓW

Niestety nie byliśmy w stanie wspomnieć tu o wszystkich godnych uwagi Artystach, ale nie martw się – podobnych wpisów jeszcze trochę na pewno się pojawi na łamach tego bloga. Jeżeli nie możesz się doczekać, a jesteś Customizerem, który maluje naszymi farbami, śmiało dodaj link do swojej Twórczości w komentarzu pod tym poradnikiem – nasi czytelnicy, którzy w większości przypadków nie są Customizerami, a odbiorcami rękodzieła, na pewno do Ciebie zajrzą. Jeżeli masz ochotę dodać własną poradę dla początkujących, również zamieść ją w komentarzach.

Niech moc Was nie opuszcza!
Wasza MULTIRENOWACJA