Pielęgnacja skór dla początkujących

Pielęgnacja butów nie jest czynnością skomplikowaną, ale użytkownicy rozpoczynający swoją przygodę z dobrej jakości obuwiem dość często mają na starcie kilka pytań. Z myślą o nich, publikujemy kolejny tutorial traktujący o podstawach pielęgnacji bardziej i mniej popularnych skór. Piękne buty, kremy, pasty, szklanka tego, co lubisz najbardziej, dobra muzyka lub film … czas na relaks :)


SKÓRY LICOWE – najbardziej popularne skóry o gładkiej powierzchni. Najczęściej z charakterystycznym połyskiem lub półpołyskiem. Za najlepsze w tej kategorii z reguły uchodzą delikatne skóry cielęce. Dobrej jakości licówki bardzo chętnie współpracują z odżywczymi substancjami zawartymi w kremach i dość łatwo się regenerują. Systematycznie pielęgnowane z czasem nabierają szlachetnej patyny i potrafią przez dekady zachwycać swoimi walorami.

 • CZYSZCZENIE – w wielu przypadkach wystarczy kilku ruchów szczotki. Z kurzu, zaschniętego błota i powierzchniowych zabrudzeń buty czyścimy za pomocą szczotki. Również przed użyciem cleanerów, kremów i wosków należy buty dokładnie oczyścić z tego, co na nich zalega. Duża szczotka do butów z naturalnego końskiego włosia to jeden z najlepszych wyborów na tę okoliczność.
SAPHIR BDC Brush Natural Big
 • CZYSZCZENIE, ODŻYWIENIE I REGENERACJA SKÓRY – na drugim etapie proponujemy użyć wyjątkowego preparatu, który spełni kilka zadań. SAPHIR BDC Renovateur Creme oczyści skórę głębiej, odżywi ją i zregeneruje wnikając w jej strukturę. Produkt oczyści i uwolni pory skóry, umożliwiając łatwiejsze wchłanianie się środków natłuszczających oraz działanie pigmentu zawartego w kremach czy woskach aplikowanych w dalszej kolejności.
SAPHIR BDC Creme Renovateur

Jeżeli skóra jest mocno zabrudzona lub wcześniej nakładane środki i woski trudno usunąć za pomocą kremu, należy użyć silniejszego cleanera, np. SAPHIR BDC Cleaning Lotion lub SAPHIR BDC Renomat (najsilniejszy z wymienionych – uwaga na zapach i moc! Stosować tylko w dobrze wentylowanych pomieszczeniach lub na zewnątrz!). W takim przypadku SAPHIR BDC Renovateur Creme stosujemy po oczyszczeniu powierzchni silnym cleanerem. Krem aplikuj szmatką delikatnie rozcierając go po powierzchni skóry.

Po aplikacji odczekaj 3-5 minut do wchłonięcia, a następnie wypoleruj powierzchnię szczotką.

SAPHIR MDOR Brush Polissoir
 • ODŻYWIENIE I REGENERACJA KOLORU SKÓRY – jeżeli skóra posiada przebarwienia, odbarwienia, małe ryski, ślady zużycia lub jej wygląd po prostu pozostawia wiele do życzenia, należy dostarczyć jej dodatkowej dawki substancji odżywczych wraz z pigmentem i woskami, które nadadzą skórze piękny głęboki odcień, a butom godną prezencję. Do tego celu optymalny będzie krem do butów SAPHIR MDOR Creme Pommadier  lub SAPHIR BDC Creme Pommadier. Krem w minimalnych dawkach aplikujemy za pomocą szmatki. Po 3-5 minutach polerujemy powierzchnię za pomocą szczotki.
SAPHIR MDOR Creme Pommadier

W celu nadania większego połysku, polerowanie można powtórzyć, mając jednak świadomość, że za pomocą samego kremu nie uzyskamy wysokiego połysku (HIGH GLOSS / MIRROR SHINE), a jedynie naturalny półpołysk.

SAPHIR MDOR Brush Polissoir
 • POLEROWNIE NA WYSOKI POŁYSK – jeżeli natomiast chcesz w towarzystwie błyszczeć, zadbaj o to by noski i pięty na Twoich butach charakteryzowały się najwyższym stopniem naturalnego połysku, jaki zapewniają woski SAPHIR MDOR Pate de Luxe lub SAPHIR BDC Pate de Luxe. To z ich pomocą osiągnąć można na butach lustro, w którym będziesz w stanie się przejrzeć. Początkującym nie będzie łatwo, ale z czasem każdy jest w stanie wypracować swoją technikę, która nie sprawia już żadnych problemów. Jeżeli nie jesteś w stanie osiągnąć takiego stopnia połysku, o jakim marzysz, nie dąż do tego na siłę. Twoje buty i tak w tym momencie prezentują się już prawdopodobnie zjawiskowo, a nie każda skóra pozwala na ten najwyższy połysk, zwany MIRROR SHINE. Pastę woskową najlepiej aplikować w minimalnych dawkach bawełnianą szmatką. Pamiętaj, by zwłaszcza przy aplikacji pierwszych warstw nie stosować wody. Dopiero po utwardzeniu pierwszych warstw wosku, w końcowej fazie polerowania można wspomóc się kilkoma kropelkami wody w celu uzyskania wyższego stopnia połysku. Woda nie powinna mieć kontaktu ze skórą! Dlatego aplikujemy ją w końcowej fazie polerowania rozcierając ją na powierzchni utwardzonego już wosku.
SAPHIR BDC Pate de Luxe

Wysoki połysk to efekt piękny i spektakularny, nadający się na zarówno na najbardziej formalne okazje, jak i na mniej zobowiązujące. Ale są buty, którym ten efekt z definicji nie służy. Dlatego zanim zaczniesz polerować, zawsze zastanów się najpierw czy na pewno tego chcesz.

W ofercie znajdziesz również woski dedykowane miłośnikom wysokiego połysku – SAPHIR MDOR Mirror Gloss lub SAPHIR BDC Amiral Gloss. Za ich pomocą wysoki połysk na butach osiągnąć można w sposób szybszy i łatwiejszy, ale koniecznie zwróć uwagę na fakt, iż nie zastępują one wosków tradycyjnych, a są jedynie ich uzupełnieniem i mogą być stosowane tylko w końcowej fazie polerowania.

Więcej o lustrzanym połysku na butach:


ZAMSZ i NUBUK – tylko na pierwszy rzut oka podobne do siebie skóry o meszkowatej strukturze. W rzeczywistości i dużym uproszczeniu zamsz jest wewnętrzną stroną licówki, a nubuk przeszlifowaną częścią zewnętrzną. Zamsz posiada dłuższe włosie od nubuku, ale obie skóry pielęgnuje się właściwie w taki sam sposób i za pomocą tych samych preparatów. Wbrew pozorom są to materiały dość trwałe, odporne i łatwe w utrzymaniu za pomocą kilku podstawowych produktów.

 • CZYSZCZENIE NA SUCHO – podstawowe czyszczenie z kurzu i powierzchniowego brudu można bezpiecznie przeprowadzić nawet za pomocą tradycyjnej szczotki do butów.  Jednak skóry szorstkie skuteczniej czyści się dedykowanymi akcesoriami i środkami, które w domowych arsenale mieć po prostu trzeba.

Dość niepozornym, ale bardzo dobrym i skutecznym narzędziem do usuwania zabrudzeń z nubuku i zamszu jest specjalna GUMA czyszcząca przypominająca nieco popularny pumeks.

SAPHIR MDOR Gommadin
 • CZYSZCZENIE NA MOKRO – jeżeli czyszczenie na sucho nie przyniosło pożądanych efektów to znaczy, że mamy do czynienia z uciążliwymi zabrudzeniami, które wymagają użycia Cleanera do zamszu i nubuku. Rekomendowany produkt marki SAPHIR to silny koncentrat, którego moc można regulować stopniem rozcieńczenia z wodą.
SAPHIR BDC Suede Nubuck Cleaner Omnidaim

W zestawie znajduje się również przydatna i skuteczna szczoteczka ułatwiająca czyszczenie.

Po czyszczeniu na mokro, buty należy wypełnić (np. gazetami wymienianymi za każdym razem, gdy nabiorą wilgoci) i odczekać do pełnego wyschnięcia skóry (nawet do 8 godzin). W razie potrzeby czynność należy powtórzyć.

 • ODTWORZENIE MESZKOWATEJ STRUKTURY – skóra po wyschnięciu może nie przypominać tej pięknej meszkowatej powierzchni jaką pamiętamy. By zamsz/nubuk ponownie był sobą, należy go nieco pobudzić delikatnie rozczesując powierzchnię specjalną szczotką z drucianym włosiem lub szczotką CREPE. Nie używaj nadmiernej siły, by nie uszkodzić skóry.
SAPHIR MDOR Brush Crepe
 • RENOWACJA KOLORU I ODZYSKANIE MIĘKKOŚCI SKÓRY – zamsz i nubuk po mokrym czyszczeniu może stać się jeszcze bardziej wyblakły, sztywny, twardy i niezbyt przyjemny w dotyku. Kolor, elastyczność i miękkość skór szorstkich uzyskamy po zastosowaniu dobrego renowatora do zamszu i nubuku, który zrewitalizuje skórę.
SAPHIR MDOR Suede Renovator
 • ZABEZPIECZENIE PRZED WILGOCIĄ I ZABRUDZENIAMI – by uniknąć poważnych zabrudzeń w przyszłości, a przynajmniej ułatwić sobie czyszczenie zdecydowanie warto zabezpieczyć zamsz i nubuk wodoodpornym NANO Protectorem do butów. Mimo, iż efekt takiego zabezpieczenia jest najczęściej piorunujący, żeby nie napisać „magiczny” – krople wody spływają po powierzchni – nie należy myśleć, że nasze buty od tej pory będą jak gumowce! Nadal trzeba o nie dbać i unikać wilgoci, której skóry nie lubią. Ochrona zrobi swoje i ułatwi sprawę, ale kiedy wejdziemy w wielką kałużę lub będziemy brodzić po kolana w śniegu, w końcu puści. W zależności od materiału, warunków użytkowania, sposobu użytkowania i rotacji obuwiem – konieczność odtworzenia ochrony może nastąpić na przykład po 2-3 tygodniach, ale i po 2-3 miesiącach. Tu nie ma sztywnych reguł. To raczej kwestia subiektywnej diagnozy w danym momencie.

Nubuk olejowany i nubuk woskowany to skóry o zupełnie innej charakterystyce niż nubuk standardowy. Charakteryzuje się najczęściej matowym kolorem i jasnymi przebarwieniami w pracujących miejscach cholewki. Charakterystyczne jasne obszary pojawiają się na powierzchni tych materiałów również po kontakcie z twardą powierzchnią, np. paznokieć. Nie jest to wada tych skór, lecz ich charakterystyka. Skóry olejowane i woskowane wymagają czyszczenia i pielęgnacji środkami dedykowanymi, np. SAPHIR Onguent, TARRAGO Oil Tanned.


SKÓRY LAKIEROWANE – skóry o bardzo wysokim połysku i gładkiej powierzchni o zamkniętej strukturze (nie chłoną). Charakterystyczne eleganckie lakierki wykonane są najczęściej ze skóry pokrytej poliuretanowym i akrylowym wykończeniem. Lakierowane elementy wykorzystywane są również przy produkcji wielu torebek, akcesoriów czy butów sportowych, np. w wielu modelach Air Jordan. Tego typu materiały nie potrzebują natłuszczania, gdyż nie będą w stanie wchłonąć substancji odżywczych. Tradycyjne środki do pielęgnacji mogą uszkodzić lakierowaną powierzchnię! Tego typu skóry same w sobie są dość wytrzymałe, choć poważniejsze uszkodzenia bywają nieodwracalne. Miewają też tendencję do pękania w miejscach pracujących. Do ich pielęgnacji i regeneracji rekomendujemy dedykowane środki.

SAPHIR BDC Brush Natural Big
 • CZYSZCZENIE I REGENERACJA – na suchej i wstępnie oczyszczonej powierzchni skóry lakierowanej użyj produktu SAPHIR BDC Vernis Rife. Do skór czarnych stosuj produkt w tym samym kolorze. Do skóry w innych odcieniach stosuj opcję bezbarwną. Przed każdorazowym użyciem energicznie wstrząśnij opakowaniem w celu dokładnego wymieszania preparatu. Aplikuj w minimalnych ilościach za pomocą szmatki. Płyn skutecznie czyści, regeneruje i uelastycznia skórę. Niweluje odciski, odbarwienia, drobne rysy i wydobywa oryginalny kolor.
SAPHIR BDC Vernis Rife

Skóra po takim zabiegu będzie zdrowsza, ładniejsza i posłuży o wiele dłużej.

Pamiętaj, by obuwie przechowywać na dobrych drewnianych prawidłach, które niwelują zagięcia utrzymując optymalny kształt cholewki. W butach ze skór lakierowanych ma to jeszcze większe znaczenie.


SKÓRY CORDOVAN – specjalnie wyprawiane w długim i żmudnym procesie skóry z tylnej części grzbietów końskich. Przepiękne materiały o charakterystycznym połysku. Najlepszej jakości produkowane obecnie w USA, Japonii, Hiszpanii, we Włoszech i Argentynie. Skóry tego typu łamią się w charakterystyczny i widoczny sposób. Niektóre z nich „alergicznie” reagują na wilgoć (widoczne purchle i zgrubienia) i dość łatwo matowieją w trakcie eksploatacji. Nie jest to wada lecz charakterystyka tych skór. Efekt z reguły jest dość łatwy do zniwelowania podczas intensywnej polerki.

SAPHIR BDC Brush Natural Big
 • CZYSZCZENIE, NATŁUSZCZENIE I REGENERACJA – użyj produktu SAPHIR MDOR Creme Renovateur, by uwolnić skórę od uciążliwych zabrudzeń, odżywić ją i zregenerować. Aplikuj krem za pomocą bawełnianej szmatki wcierając go w minimalnych ilościach. Produkt jest bardzo wydajny. Po aplikacji odczekaj 3-5 minut do wyschnięcia. Jeżeli skóra jest bardzo zniszczona i plamy są bardzo uciążliwe, możesz spróbować użyć silnego cleanera – SAPHIR BDC Renomat. Rób to jednak z uwagą, weryfikując użycie próbą na mało eksponowanym skrawku skóry (np. język) ze względu na moc produktu i silny chemiczny zapach (stosować na zewnątrz lub w dobrze wentylowanych pomieszczeniach).
SAPHIR MDOR Creme Renovateur
 • POLERKA – po wyschnięciu wypoleruj buty za pomocą szczotki.
SAPHIR MDOR Brush Polissoir

Już na tym etapie Twoje buty mogą prezentować się całkiem dobrze.

SAPHIR MDOR Creme Renovateur
SAPHIR MDOR Creme Cordovan

Szczególną uwagę zwróć na obszary, które tracą kolor i miejsca, które pozostają matowe, mimo polerki. Jeżeli nie ma kremu w kolorze skóry, zastosuj bezbarwną wersję produktu.

Po wyschnięciu ponownie intensywnie i dokładnie wypoleruj skórę za pomocą szczotki.

SAPHIR MDOR Brush Polissoir
 • PASTA WOSKOWA I POŁYSK – co prawda CORDOVAN sam w sobie jest skórą o wysokim połysku, ale wiele osób w końcowej fazie pielęgnacji i tych skór stosują minimalną ilość pasty z zawartością wosku Carnauba w celu osiągnięcia jeszcze bardziej spektakularnego efektu.
SAPHIR MDOR Pate de Luxe

Wosk aplikujemy za pomocą miękkiej bawełnianej szmatki w minimalnych ilościach.

Po aplikacji skóra robi się matowa. Po odczekaniu 3 minut przystępujemy do polerowania za pomocą szczotki. Polerujemy do momentu pojawienia się połysku.

SAPHIR MDOR Brush Polissoir
 • POLERKA Z KROPLĄ WODY – w ostatnim etapie polerki na utwardzonej warstwie wosku możemy przeprowadzić polerkę z użyciem kilku kropel wody, by osiągnąć jeszcze większy stopień połysku. Kroplę wody na powierzchni utwardzonego wosku należy delikatnie rozprowadzić i wypolerować za pomocą miękkiej szmatki. Polerujemy do momentu osiągnięcia satysfakcjonującego nas efektu. Zwróć szczególną uwagę, by nie używać nadmiaru wody! To może doprowadzić do przemoczenia skóry i uszkodzenia wykończenia. Jeżeli masz wątpliwości, pomiń ten krok. Twoje buty w tym momencie i tak prawdopodobnie prezentują się zjawiskowo!

Pamiętaj, że skóry z różnych źródeł, a nawet z tych samych źródeł, a z różnych partii – potrafią się od siebie różnić i reagować nieco inaczej.


SKÓRY OLEJOWANE – skóry wyprawiane przy pomocy wyselekcjonowanych tłuszczów i olejów cechuje zwiększona wytrzymałość i charakterystyczny chwyt oraz wygląd. Skóry naoliwione stosowane są najczęściej do produkcji obuwia outdoorowego, trekkingowego i żeglarskiego.

SAPHIR BDC Brush Natural Big
 • CZYSZCZENIE NA MOKRO – w tym przypadku do czyszczenia z uciążliwych zabrudzeń i plam zastosowano regenerujące mydło do skór o dość silnej mocy. Stosuj mydło z minimalną ilością wody. Koniecznie przed użyciem przeprowadź próbę na niewidocznym skrawku w celu weryfikacji działania siły czyszczenia na konkretną skórę. Opcjonalnie do czyszczenia możesz użyć delikatniejszego, dedykowanego płynu TARRAGO Oil Tanned Cleaner.
SAPHIR BDC Etalon Noir Soap
 • NATŁUSZCZENIE SKÓRY – za pomocą dedykowanego tłuszczu do skór zregeneruj cholewkę. Dobrej jakości tłuszcz jest bardzo wydajny. Unikaj nadmiaru aplikując go za pomocą bawełnianej szmatki w minimalnych ilościach.
SAPHIR BDC Vegetal Dubbin Everest

Pozwól skórze na wchłonięcie substancji natłuszczających, a następnie ściągnij nadmiar produktu (jeżeli jest taka potrzeba) za pomocą szmatki.

 • POLERKA – po całkowitym wchłonięciu się tłuszczu i wyschnięciu, buty można wypolerować za pomocą szczotki.
SAPHIR BDC Brush Natural Big

Pielęgnując jasne skóry, weź pod uwagę fakt, że tłuszcze mogą je przyciemnić – miejscowo lub na całej powierzchni.

Efekt przyciemnienia jest przez wielu miłośników butów lubiany i pożądany, ale jeżeli chciałbyś go uniknąć, zamiast tłuszczu zastosuj SAPHIR BDC Onguent Oiled Leather – niezastąpiony produkt, który wybitnie odżywia, a jednocześnie nie wpływa na kolor większości skór.


SKÓRY EGZOTYCZNE – skóry ze zwierząt egzotycznych. Ze względu na wysoką cenę rzadziej stosowane przy produkcji obuwia, częściej przy wytwarzaniu torebek, portfeli, pasków do zegarków, akcesoriów i galanterii. Do tej kategorii zaliczyć możemy między innymi skóry z: krokodyla, płaszczki, jaszczurki, węża …

 • CZYSZCZENIE I PIELĘGNACJA – proces pielęgnacji tego typu skór sprowadza się najczęściej do zastosowanie jednego, delikatnego i dedykowanego preparatu. Może to być na przykład: SAPHIR BDC Reptan lub SAPHIR BDC Gel.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ

ZE WZGLĘDU NA RÓŻNORODNOŚĆ SKÓR NA RYNKU
przed właściwym zastosowaniem każdego środka, należy przeprowadzić próbę na niewidocznym skrawku, sprawdzając działanie produktu na kolor i strukturę skóry. Jeżeli efekt jest właściwy, można przystąpić do dalszych czynności.

TŁUSZCZ PRZYCIEMNIA SKÓRĘ

Tłuszcze i oleje, a nawet substancje odżywcze zawarte w kremach czy balsamach mogą czasowo lub stale przyciemnić skórę. Szczególnie istotne przy pielęgnacji jasnych i delikatnych skór.

CHROŃ BUTY PRZED WODĄ I SOLĄ

Skóra nie lubi wilgoci i nie znosi soli sypanej na ulice. Gruntowne przemoczenie skóry nigdy nie jest wskazane. Narażenie skóry na działanie soli może doprowadzić do jej zniszczenia lub nieodwracalnych zmian. Chroń przed wodą i solą zwłaszcza buty eleganckie. Na ekstremalne warunki załóż buty outdoorowe lub kalosze!

WYPRACUJ SWÓJ WŁASNY OPTYMALNY SPOSÓB

Każdy z nas ma nieco inne buty, oczekiwania i sposoby na doprowadzenie butów do optymalnego stanu. Nie trzymaj się sztywno schematów. Miej świadomość, że to tylko wskazówki i jeden z wielu sposobów na osiągnięcie celu wypracowany przez jednego z nas – MIŁOŚNIKÓW OBUWIA I JAKOŚCI!

Thank You for support SAPHIR Thailand :)

Wasza MULTIRENOWACJA

Podobało się? Podziel się z innymi!

Nasze marki