Pielęgnacja butów nie jest czynnością skomplikowaną, ale użytkownicy rozpoczynający swoją przygodę z dobrej jakości obuwiem dość często mają na starcie kilka pytań. Z myślą o nich, publikujemy kolejny tutorial traktujący o podstawach pielęgnacji bardziej i mniej popularnych skór. Piękne buty, kremy, pasty, szklanka tego, co lubisz najbardziej, dobra muzyka lub film … czas na relaks :)


SKÓRY LICOWE – najbardziej popularne skóry o gładkiej powierzchni. Najczęściej z charakterystycznym połyskiem lub półpołyskiem. Za najlepsze w tej kategorii z reguły uchodzą delikatne skóry cielęce. Dobrej jakości licówki bardzo chętnie współpracują z odżywczymi substancjami zawartymi w kremach i dość łatwo się regenerują. Systematycznie pielęgnowane z czasem nabierają szlachetnej patyny i potrafią przez dekady zachwycać swoimi walorami.

SAPHIR BDC Brush Natural Big
SAPHIR BDC Creme Renovateur

Jeżeli skóra jest mocno zabrudzona lub wcześniej nakładane środki i woski trudno usunąć za pomocą kremu, należy użyć silniejszego cleanera, np. SAPHIR BDC Cleaning Lotion lub SAPHIR BDC Renomat (najsilniejszy z wymienionych – uwaga na zapach i moc! Stosować tylko w dobrze wentylowanych pomieszczeniach lub na zewnątrz!). W takim przypadku SAPHIR BDC Renovateur Creme stosujemy po oczyszczeniu powierzchni silnym cleanerem. Krem aplikuj szmatką delikatnie rozcierając go po powierzchni skóry.

Po aplikacji odczekaj 3-5 minut do wchłonięcia, a następnie wypoleruj powierzchnię szczotką.

SAPHIR MDOR Brush Polissoir
SAPHIR MDOR Creme Pommadier

W celu nadania większego połysku, polerowanie można powtórzyć, mając jednak świadomość, że za pomocą samego kremu nie uzyskamy wysokiego połysku (HIGH GLOSS / MIRROR SHINE), a jedynie naturalny półpołysk.

SAPHIR MDOR Brush Polissoir
SAPHIR BDC Pate de Luxe

Wysoki połysk to efekt piękny i spektakularny, nadający się na zarówno na najbardziej formalne okazje, jak i na mniej zobowiązujące. Ale są buty, którym ten efekt z definicji nie służy. Dlatego zanim zaczniesz polerować, zawsze zastanów się najpierw czy na pewno tego chcesz.

W ofercie znajdziesz również woski dedykowane miłośnikom wysokiego połysku – SAPHIR MDOR Mirror Gloss lub SAPHIR BDC Amiral Gloss. Za ich pomocą wysoki połysk na butach osiągnąć można w sposób szybszy i łatwiejszy, ale koniecznie zwróć uwagę na fakt, iż nie zastępują one wosków tradycyjnych, a są jedynie ich uzupełnieniem i mogą być stosowane tylko w końcowej fazie polerowania.

Więcej o lustrzanym połysku na butach:

https://blog.patine.pl/lustrzany-polysk/

ZAMSZ i NUBUK – tylko na pierwszy rzut oka podobne do siebie skóry o meszkowatej strukturze. W rzeczywistości i dużym uproszczeniu zamsz jest wewnętrzną stroną licówki, a nubuk przeszlifowaną częścią zewnętrzną. Zamsz posiada dłuższe włosie od nubuku, ale obie skóry pielęgnuje się właściwie w taki sam sposób i za pomocą tych samych preparatów. Wbrew pozorom są to materiały dość trwałe, odporne i łatwe w utrzymaniu za pomocą kilku podstawowych produktów.

Dość niepozornym, ale bardzo dobrym i skutecznym narzędziem do usuwania zabrudzeń z nubuku i zamszu jest specjalna GUMA czyszcząca przypominająca nieco popularny pumeks.

SAPHIR MDOR Gommadin
SAPHIR BDC Suede Nubuck Cleaner Omnidaim

W zestawie znajduje się również przydatna i skuteczna szczoteczka ułatwiająca czyszczenie.

Po czyszczeniu na mokro, buty należy wypełnić (np. gazetami wymienianymi za każdym razem, gdy nabiorą wilgoci) i odczekać do pełnego wyschnięcia skóry (nawet do 8 godzin). W razie potrzeby czynność należy powtórzyć.

SAPHIR MDOR Brush Crepe
SAPHIR MDOR Suede Renovator

Nubuk olejowany i nubuk woskowany to skóry o zupełnie innej charakterystyce niż nubuk standardowy. Charakteryzuje się najczęściej matowym kolorem i jasnymi przebarwieniami w pracujących miejscach cholewki. Charakterystyczne jasne obszary pojawiają się na powierzchni tych materiałów również po kontakcie z twardą powierzchnią, np. paznokieć. Nie jest to wada tych skór, lecz ich charakterystyka. Skóry olejowane i woskowane wymagają czyszczenia i pielęgnacji środkami dedykowanymi, np. SAPHIR Onguent, TARRAGO Oil Tanned.


SKÓRY LAKIEROWANE – skóry o bardzo wysokim połysku i gładkiej powierzchni o zamkniętej strukturze (nie chłoną). Charakterystyczne eleganckie lakierki wykonane są najczęściej ze skóry pokrytej poliuretanowym i akrylowym wykończeniem. Lakierowane elementy wykorzystywane są również przy produkcji wielu torebek, akcesoriów czy butów sportowych, np. w wielu modelach Air Jordan. Tego typu materiały nie potrzebują natłuszczania, gdyż nie będą w stanie wchłonąć substancji odżywczych. Tradycyjne środki do pielęgnacji mogą uszkodzić lakierowaną powierzchnię! Tego typu skóry same w sobie są dość wytrzymałe, choć poważniejsze uszkodzenia bywają nieodwracalne. Miewają też tendencję do pękania w miejscach pracujących. Do ich pielęgnacji i regeneracji rekomendujemy dedykowane środki.

SAPHIR BDC Brush Natural Big
SAPHIR BDC Vernis Rife

Skóra po takim zabiegu będzie zdrowsza, ładniejsza i posłuży o wiele dłużej.

Pamiętaj, by obuwie przechowywać na dobrych drewnianych prawidłach, które niwelują zagięcia utrzymując optymalny kształt cholewki. W butach ze skór lakierowanych ma to jeszcze większe znaczenie.


SKÓRY CORDOVAN – specjalnie wyprawiane w długim i żmudnym procesie skóry z tylnej części grzbietów końskich. Przepiękne materiały o charakterystycznym połysku. Najlepszej jakości produkowane obecnie w USA, Japonii, Hiszpanii, we Włoszech i Argentynie. Skóry tego typu łamią się w charakterystyczny i widoczny sposób. Niektóre z nich „alergicznie” reagują na wilgoć (widoczne purchle i zgrubienia) i dość łatwo matowieją w trakcie eksploatacji. Nie jest to wada lecz charakterystyka tych skór. Efekt z reguły jest dość łatwy do zniwelowania podczas intensywnej polerki.

SAPHIR BDC Brush Natural Big
SAPHIR MDOR Creme Renovateur
SAPHIR MDOR Brush Polissoir

Już na tym etapie Twoje buty mogą prezentować się całkiem dobrze.

SAPHIR MDOR Creme Renovateur
SAPHIR MDOR Creme Cordovan

Szczególną uwagę zwróć na obszary, które tracą kolor i miejsca, które pozostają matowe, mimo polerki. Jeżeli nie ma kremu w kolorze skóry, zastosuj bezbarwną wersję produktu.

Po wyschnięciu ponownie intensywnie i dokładnie wypoleruj skórę za pomocą szczotki.

SAPHIR MDOR Brush Polissoir
SAPHIR MDOR Pate de Luxe

Wosk aplikujemy za pomocą miękkiej bawełnianej szmatki w minimalnych ilościach.

Po aplikacji skóra robi się matowa. Po odczekaniu 3 minut przystępujemy do polerowania za pomocą szczotki. Polerujemy do momentu pojawienia się połysku.

SAPHIR MDOR Brush Polissoir

Pamiętaj, że skóry z różnych źródeł, a nawet z tych samych źródeł, a z różnych partii – potrafią się od siebie różnić i reagować nieco inaczej.


SKÓRY OLEJOWANE – skóry wyprawiane przy pomocy wyselekcjonowanych tłuszczów i olejów cechuje zwiększona wytrzymałość i charakterystyczny chwyt oraz wygląd. Skóry naoliwione stosowane są najczęściej do produkcji obuwia outdoorowego, trekkingowego i żeglarskiego.

SAPHIR BDC Brush Natural Big
SAPHIR BDC Etalon Noir Soap
SAPHIR BDC Vegetal Dubbin Everest

Pozwól skórze na wchłonięcie substancji natłuszczających, a następnie ściągnij nadmiar produktu (jeżeli jest taka potrzeba) za pomocą szmatki.

SAPHIR BDC Brush Natural Big

Pielęgnując jasne skóry, weź pod uwagę fakt, że tłuszcze mogą je przyciemnić – miejscowo lub na całej powierzchni.

Efekt przyciemnienia jest przez wielu miłośników butów lubiany i pożądany, ale jeżeli chciałbyś go uniknąć, zamiast tłuszczu zastosuj SAPHIR BDC Onguent Oiled Leather – niezastąpiony produkt, który wybitnie odżywia, a jednocześnie nie wpływa na kolor większości skór.


SKÓRY EGZOTYCZNE – skóry ze zwierząt egzotycznych. Ze względu na wysoką cenę rzadziej stosowane przy produkcji obuwia, częściej przy wytwarzaniu torebek, portfeli, pasków do zegarków, akcesoriów i galanterii. Do tej kategorii zaliczyć możemy między innymi skóry z: krokodyla, płaszczki, jaszczurki, węża …


WARTO ZAPAMIĘTAĆ

ZE WZGLĘDU NA RÓŻNORODNOŚĆ SKÓR NA RYNKU
przed właściwym zastosowaniem każdego środka, należy przeprowadzić próbę na niewidocznym skrawku, sprawdzając działanie produktu na kolor i strukturę skóry. Jeżeli efekt jest właściwy, można przystąpić do dalszych czynności.

TŁUSZCZ PRZYCIEMNIA SKÓRĘ

Tłuszcze i oleje, a nawet substancje odżywcze zawarte w kremach czy balsamach mogą czasowo lub stale przyciemnić skórę. Szczególnie istotne przy pielęgnacji jasnych i delikatnych skór.

CHROŃ BUTY PRZED WODĄ I SOLĄ

Skóra nie lubi wilgoci i nie znosi soli sypanej na ulice. Gruntowne przemoczenie skóry nigdy nie jest wskazane. Narażenie skóry na działanie soli może doprowadzić do jej zniszczenia lub nieodwracalnych zmian. Chroń przed wodą i solą zwłaszcza buty eleganckie. Na ekstremalne warunki załóż buty outdoorowe lub kalosze!

WYPRACUJ SWÓJ WŁASNY OPTYMALNY SPOSÓB

Każdy z nas ma nieco inne buty, oczekiwania i sposoby na doprowadzenie butów do optymalnego stanu. Nie trzymaj się sztywno schematów. Miej świadomość, że to tylko wskazówki i jeden z wielu sposobów na osiągnięcie celu wypracowany przez jednego z nas – MIŁOŚNIKÓW OBUWIA I JAKOŚCI!

Thank You for support SAPHIR Thailand :)

Wasza MULTIRENOWACJA