Cześć! W dzisiejszym wpisie pokażemy Ci jak odnowić i przywrócić do życia zużyte buty za pomocą produktów SAPHIR. Testom poddaliśmy brązowe lotniki ze skóry cielęcej (Brown Museum Calf). Jak widać na zdjęciach, buty były bardzo intensywnie eksploatowane bez jakiegokolwiek zabezpieczenia i odżywienia. Skóra jest zniszczona i posiada liczne odbarwienia. W niektórych miejscach wierzchnia warstwa skóry została uszkodzona. Skóra jest przesuszona, a buty wyraźnie cierpią :(

Głęboko zniszczona skóra w lotnikach

 

Liczne przebarwienia i zarysowania

Nasz poradnik podzielimy na 4 główne sekcje:

  1. Przygotowanie
  2. Czyszczenie
  3. Nawilżenie
  4. Wykończenie

 

Krok 1. Przygotowanie

Wyjmij sznurowadła, a  wnętrze butów wypełnij prawidłami. To zapewni odpowiednie naciągnięcie i wyprostowanie skóry cholewki dzięki czemu aplikowane produkty będą miały szansę dotrzeć nawet do mniej dostępnych miejsc (zagięcia cholewki). Zauważysz, że to znacznie pomaga w czyszczeniu i pielęgnacji obuwia. Łatwiej równomiernie rozprowadzić po cholewce kremy i woski, które znacznie szybciej się dzięki temu wchłaniają. Jeśli nie posiadasz prawideł wypełnij obuwie zmiętymi gazetami.

Użyj szczotki z naturalnego włosia do oczyszczenia obuwia z kurzu i zabrudzeń. Zwróć szczególną uwagę na trudno dostępne miejsca łączeń cholewki ze spodem, języka i innych elementów. Oczyść buty bardzo dokładnie.

Dokładne szczotkowanie, usunięcie kurzu i zanieczyszczeń za pomocą szczotki z naturalnego włosia.

Krok 2. Czyszczenie

 

Usuwanie starych warstw kremów i wosków
Jeżeli na twoich butach znajdują się jeszcze pozostałości starych impregnatów, wosków czy kremów pamiętaj aby przed renowacją je usunąć. Możesz do tego użyć produktu SAPHIR BDC Renomat 100ml.

Ekstremalnie zabrudzona skóra
Jeżeli powyższy krok nie dał oczekiwanych efektów, do ekstremalnie zabrudzonej skóry i zatkanych porów rekomendujemy użycie regenerującego mydła do skór SAPHIR BDC Etalon Noir Soap 100ml. Po użyciu tego produktu pozostaw buty do wyschnięcia w temperaturze pokojowej z dala od źródeł ciepła na minimum 6 godzin.

Standardowe, regularne czyszczenie / odnowa
Jeżeli na Twoich butach nie zalegają stare woski czy impregnaty i są one stosunkowo czyste, zalecamy użycie mniej inwazyjnych (delikatniejszych) produktów do czyszczenia i pielęgnacji skóry:
SAPHIR MDOR Creme Renovateur 75ml
SAPHIR MDOR Lotion 125ml
SAPHIR BDC Creme Universelle 150ml

Wszystkie trzy (wyżej wymienione) produkty są podobne pod kątem funkcjonalności i użytkowania. Zapewniają delikatne czyszczenie, ochronę, regenerację i głębokie odżywienie skóry.

W naszym przypadku zdecydowaliśmy się na użycie SAPHIR MDOR Creme Renovateur 75ml. Po aplikacji jednej warstwy produktu buty prezentują się tak:

Po lewej : stan przed renowacją / Po prawej : stan po użyciu warstwy Renovateur

Różnica jest widoczna i wyczuwalna niemal natychmiast. Skóra stała się naturalnie miękka i przyjemna w dotyku, dogłębnie odżywiona, kolor się pogłębił. Więcej zdjęć poniżej:

Po lewej : stan przed renowacją / Po prawej : stan po użyciu warstwy Renovateur
Po lewej : stan przed renowacją / Po prawej : stan po użyciu warstwy Renovateur

Biorąc pod uwagę kondycję butów aplikujemy kolejne dwie warstwy SAPHIR MDOR Renovateur Creme 75ml, pozostawiając obuwie na około 30 min przed nałożeniem kolejnych kosmetyków. To pozwoli na wchłonięcie wszystkich substancji odżywczych zawartych w produkcie.

Po tym zabiegu delikatnie i dokładnie poleruj za pomocą bawełnianej szmatki. Zapewni to równomierne rozprowadzenie kremu i dogłębne odżywienie skóry. Przy polerowaniu zalecamy dodanie kilku kropel wody, co pomoże w uzyskaniu połysku. Po zakończeniu tego etapu skóra prezentuje się następująco:

Łagodny połysk uzyskany przy polerowaniu warstw Renowatora

Krok 3. Odżywienie

Choć SAPHIR Renovateur Creme doskonale nadaje się do odżywienia skóry, nie wystarczy ograniczyć się tylko do tego produktu, gdyż nie zawiera on pigmentu oraz naturalnych wosków pszczelich. Dlatego w kolejnym etapie zalecamy użycie kremu do butów SAPHIR MDOR Creme Pommadier 75ml. Zadania tego produktu:

W przypadku tej pary zdecydowaliśmy użyć kremu SAPHIR MDOR Creme Pommadier 75ml kolor 37 – Medium Brown oraz kolejnych warstw kremu w kolorze 910 – Parisian Brown, aby zwiększyć głębię koloru. Kilku kolorów kremu do jednej pary można użyć jeżeli but nie jest jednolitego koloru, posiada efekt patyny bądź przejścia tonalnego kolorów. Ewentualnie wtedy, kiedy chcemy osiągnąć jakiś ciekawy efekt i nie boimy się eksperymentów.

Po nałożeniu dwóch warstw kremu w kolorach 37 i 910 skóra staje się elastyczna, miękka, nawilżona i przyjemna w dotyku. Kremy stanowią idealne wykończenie przy zabiegach renowacji. Wszystko to jest możliwe dzięki wyjątkowej jakości oraz formule Pommadierów.

Po dodaniu pierwszej warstwy kremu w kolorze Parisian Brown!
Gigantyczny kontrast, przypominający o konieczności odżywiania i pielęgnacji skóry

Po aplikacji ostatniej warstwy kremu zalecamy pozostawienie obuwia na chwilę (10-15 minut). Po odczekaniu jesteśmy gotowi do polerki.

Uwaga!
Osoby, którym obecny stan butów odpowiada i osoby, które nie chcą osiągnąć wyższego stopnia połysku, mogą zatrzymać się w tym miejscu. Buty są odnowione i gotowe do eksploatacji. Ci, którzy oczekują czegoś więcej zapraszamy do zapoznania się z kolejnym etapem.

Krok 4. Wykończenie za pomocą wosku

Najważniejszym aspektem przy pielęgnacji butów jest ostatni etap woskowania. Oczywiście nie jest to do końca prawdą. Podstawą właściwej pielęgnacji butów wcale nie jest „pasta do butów”.  Stosowanie pasty woskowej nie odżywia skóry w takim stopniu w jakim robi to dobrej jakości krem. Zaś niewłaściwe użycie wosku może znacznie ograniczyć oddychalność skóry. Warto zatem zapoznać się z podstawowymi właściwościami poszczególnych produktów.

W ofercie marki SAPHIR Medaille d’Or znajdziemy obecnie dwa typy wosków:

Klasyczny wosk Pate de Luxe jest stosunkowo miękki i łatwy w użyciu. Nowy wosk Mirror Gloss jest twardy i suchy. Dopóki nie posiądziesz optymalnej techniki, praktyki i umiejętności zalecamy używanie wosków Mirror Gloss jedynie po użyciu kremów i standardowych wosków.

Po dokładnym przeczytaniu opisów poszczególnych produktów, będąc w pełni świadomym możesz przystąpić do polerowania. Rekomendujemy nakładanie wosków jedynie na noski i pięty czyli niepracujące miejsca cholewki. W pracujących miejscach cholewki polecamy poprzestać na kremach. Jeżeli musisz zastosować w tych miejscach wosk, ogranicz się do 1-2 bardzo cienkich warstw.

Pierwsze warstwy bazowe na noskach i piętach tworzymy za pomocą klasycznego wosku bez użycia wody. Po stworzeniu i utwardzeniu warstw bazowych przechodzimy do etapu aplikacji niewielkich ilości wosku z małymi kroplami wody.

Wosk stosowany jedynie na noskach buta

Na tym etapie Twoje serce będzie się rozpływało. Technika ta wymaga wprawy i niebiańskiej cierpliwości jednak z czasem będzie to dla Ciebie bułka z masłem. Poniżej porównanie buta bazowego z butem po zastosowaniu 3 prostych kroków z Saphirem:

Drugie życie ukochanych butów
Piękny połysk na noskach nadaje butom bardziej elegancki wygląd
Przed i po
Prawie tak dobre jak nowe!

Kilka słów na koniec

To może wydawać się stosunkowo proste jednak podstawową kwestią jest opanowanie techniki, równowagi i wyczucia skóry. Dlatego niektórzy efekt „Mirror Shine” potrafią uzyskać w mniej niż 30 minut, a inni walczą o dobre rezultaty nawet kilka godzin!

W przypadku tej pary jeszcze dużo pracy do zrobienia. Trzeba szczególnie zadbać o podeszwy oraz krawędzie …  Ale to już zostawimy na kolejny dzień!

*Szczególne podziękowania dla naszych Przyjaciół z Saphir Singapore za udostępnienie materiału!
Thank You Alan!

Mamy nadzieję, że artykuł był przydatny. W razie jakichkolwiek pytań zachęcamy do kontaktu!

multirenowacja.pl