Klasyczne buty eleganckie ze średnich i wysokich półek bardzo często wyposażone są w skórzane podeszwy, które bywają źródłem rozterek wielu początkujących użytkowników. Rozterek i pytań rodzi się cała masa. Często sygnalizujecie je w swoich mailach:

Czy skórzana podeszwa faktycznie jest lepsza od gumowej?
Czy zelować skórzaną podeszwę?
Jak czyścić skórzaną podeszwę?
Jak pielęgnować skórzaną podeszwę?
Czy nosić buty ze skórzaną podeszwą w sezonie jesienno-zimowym?
Dlaczego skórzana podeszwa po 1 wyjściu jest taka brzydka? ;)

Nie rozwiejemy w jednym wpisie wszystkich wątpliwości. Nie pogodzimy przeciwników i zwolenników skórzanych spodów (byłoby szkoda, bo to dość spore pole do dyskusji). Spróbujmy jednak pomóc tym, którzy zaczynają swoją przygodę z „prawdziwymi butami”.

Skórzane podeszwy to synonim jakości i prestiżu

Skórzany krupon podeszwowy to zazwyczaj jeden ze znaków rozpoznawczych dobrych jakościowo butów. Spotkasz je zwłaszcza w najlepszych markach szyjących swoje pary metodą Goodyear Welted. Buty ze skórzanymi spodami kojarzą się często z prestiżem, komfortem, klasą i elegancją. No i ostatecznie skórzane krupony obuwnicze potrafią prezentować się przepięknie i estetycznie. Naprawdę cieszą oko … jak są nowe!

Zobaczmy, jak zjawiskowo wyglądają skórzane podeszwy w hiszpańskich butach marki TLB MALLORCA ARTISTA i TLB MALLORCA MAIN COLLECTION:

Klasyczne eleganckie buty męskie szyte metodą ramową - skórzane podeszwy

Równie ciekawie prezentują się skórzane podeszwy w butach polskiej marki PATINE SHOES czerpiącej wzorce z dorobku krajowych mistrzów ręcznego szycia obuwia (w ofercie linia szyta na kopytach stworzonych przez Tadeusza Januszkiewicza – modele z kopytami oznaczonymi inicjałami „TJ”) i standardów przestrzeganych przez najlepsze europejskie manufaktury:

Skórzane podeszwy w butach goodyear welted

Przyjrzyjmy się jeszcze skórzanym spodom w butach szytych ramowo uznanej marki YANKO. Na zdjęciach standardowe wykończenie spodów i kilka przykładów ręcznie malowanych (patynowanych) modeli. BUTY DO PATYNOWANIA szyje się z wysokiej jakości skór bez wykończenia. Podobnie jest ze skórzanymi podeszwami w takich modelach. Dzięki temu przy pomocy barwników SAPHIR BDC Teinture Francaise możesz nadać im dowolny kolor, zabawić się w cieniowanie lub inne efekty specjalne, a następnie przy pomocy kremów SAPHIR BDC Pommadier wykończyć zabarwioną parę. Efekty potrafią zwalić z nóg!

Skórzane podeszwy – pierwsze wyjścia

Miejmy świadomość, że już po pierwszym wyjściu i kontakcie z chropowatą nawierzchnią połysk i gładka struktura skóry na podeszwach znika. W miejscach, w których krupon ma kontakt z podłożem, podeszwa robi się szara i szorstka, co z estetyką ma niewiele wspólnego. Ostatecznie to są podeszwy, także zachowajmy spokój. Nawet podczas przymiarki na podeszwie pojawiają się pierwsze ślady kontaktu z podłożem i jest to sytuacja absolutnie normalna. Po pierwszych wyjściach połysk będzie jeszcze widoczny …

Dlaczego dłużej używane skórzane podeszwy wyglądają tak brzydko

No cóż, po jakimś czasie każda skórzana podeszwa w końcu będzie wyglądała … jak podeszwa ;) Każdy użytkownik powinien uświadomić sobie, że jest to element buta najbardziej narażony na kontakt z brudnym, twardym, często destrukcyjnym podłożem. Jeżeli używasz eleganckich butów tylko w biurze, możesz zachować całkiem estetyczny stan spodów, ale jeżeli chcesz chodzić w swoich parach po brudnych, twardych chodnikach, kwestią czasu jest utrata estetyki od spodniej części obuwia. Prędzej lub później będą brzydkie, ale co z tego? Tam przecież nikt nie zagląda! Nie powinieneś się tym przejmować, bo to normalna, naturalna sprawa.

Jakie są zalety skórzanych spodów obuwniczych

Nie sposób stwierdzić czy lepsze są spody skórzane, czy też gumowe. Wszystko zależy od ich jakości oraz od potrzeb oraz preferencji użytkownika. Zasięgnijmy jednak opinii autorytetów:

Kielman

Wspólną cechą charakterystyczną dla niemal wszystkich ręcznie szytych butów są skórzane spody. Można rzec, że nie ma eleganckiego obuwia na innych spodach niż skórzane. Poza walorami estetycznymi za tym materiałem przemawiają walory użytkowe. Najważniejszy to przepuszczalność powietrza. Uznaje się, że około 30% „oddychania” butów odbywa się przez podeszwy. Jeśli spody butów będą zamiast ze skóry zrobione z tworzywa sztucznego, uczucie zmęczenia nóg będzie odczuwalne wyraźnie wcześniej. Następna cecha wpływająca na komfort butów to zdolność skóry do wchłaniania wilgoci. W ciągu kilkunastu godzin aktywności stopy dorosłego człowieka mogą oddać nawet przeszło 100 mililitrów wody. Jedynie naturalna skóra jest wstanie wchłonąć taką dawkę wilgoci. Kolejną zaletą spodów skórzanych jest możliwość łączenia ich z wierzchnią częścią buta nie przy pomocy agresywnej chemii, jaką jest klej, lecz przez zszywanie. Taką metodą otrzymujemy produkt daleko bardziej ekologiczny i neutralny, czyli obojętny dla organizmu. Szyte podeszwy ze skóry można też znacznie częściej i solidniej reperować bez obawy o utratę ich walorów użytkowych i estetycznych. Najlepszą skórą na spody ekskluzywnego obuwia jest krupon bydlęcy, tzn. gruba skóra z części grzbietowej . Po specjalnym procesie garbowania skóra ta jest ścisła, elastyczna i odporna na ścieranie.

Skórzane podeszwy w mokrych warunkach – jesień, zima, woda, śnieg, lód

Warto zwrócić uwagę, że w Polsce sezon jesienno-zimowy jest nieco bardziej mokry i śliski niż w wielu innych krajach, z których eleganckie buty do nas docierają. Skórzane podeszwy + mokra posadzka = jazda figurowa na lodzie ;) Niejeden złapał poważną kontuzję nie doceniając właściwości skóry na mokrych lub oblodzonych powierzchniach. Rozsądne wydaje się w takiej sytuacji trzymanie się pewnych zasad. Kupując buty na sezon wiosenno-letni śmielej możesz stawiać na podeszwy skórzane. Kupując buty na sezon jesienno-zimowy będzie bezpieczniej, jeżeli postawisz na modele z gumowymi spodami. Jeżeli już musisz chodzić w butach ze skórzanymi podeszwami w mokrych warunkach, pielęgnuj je dedykowanym preparatem – SAPHIR MDOR Sole Guard. Ten produkt może delikatnie zmiękczyć podeszwę, ale dzięki temu zwiększysz komfort użytkowania i zoptymalizujesz przyczepność na niektórych powierzchniach, zmniejszając ryzyko poślizgu. Oczywiście skórzane podeszwy możesz zawsze podzelować gumą zanim zaczniesz je eksploatować w trudnych warunkach. To całkiem dobra opcja, którą możesz zlecić praktycznie w każdym zakładzie szewskim.

Otwarty i zamknięty kanał szycia w skórzanych kruponach podeszwowych

Otwarty kanał szycia z widocznymi szwami na podeszwach jest całkiem popularny i stosowany zazwyczaj w butach / modelach ze średniej półki, choć nie jest to sztywna reguła i wbrew pozorom – ten sposób wykończenia według producentów nie jest istotnie mniej trwały. Użytkownicy czasem obawiają się szybszego przetarcia widocznych szwów. Nie jest to jednak problem. Przecieranie się szwów w konstrukcji Goodyear Welted to naturalny etap zużycia podeszwy, którą nawet z przetartymi szwami można dalej użytkować, o ile konstrukcja jest trwała, a spód zapewnia komfort. Producenci czasem decydują się na otwarty kanał szycia, gdyż uważają, że przy danym modelu (np. w niektórych brogues) zamknięty kanał będzie zbyt elegancki.

Zamknięty kanał szycia to system wykończenia spodu kojarzony z wyższym poziomem wykonania. Stosowany zazwyczaj w butach / modelach z wyższych półek, bardziej eleganckich i ekskluzywnych. Takie wykończenie często jest również uznawane za bardziej odporne na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. W tym przypadku kanał szycia jest zabezpieczony cienką warstwą skóry. W trakcie eksploatacji warstwę zabezpieczającą będziesz stopniowo ścierał do momentu, w którym zobaczysz szwy. Nie jest to moment przełomowy. W takim przypadku możesz obuwie nadal użytkować. Dotarłeś właściwie dopiero do momentu, w którym użytkownicy z otwartym kanałem szycia zaczynają. W tym momencie możesz swoją parę nadal eksploatować lub podzelować. Pamiętaj, że w dobrze wykonanych butach metodą pasową, nawet przetarcie szwów nie osłabia konstrukcji. Moment w którym pojawia się potrzeba wymiany podeszwy następuje dopiero wtedy, kiedy fragment kruponu zostaje całkowicie przetarty lub robi się bardzo miękki.

Jan Rerutkiewicz, Kazimierz Rekwart „Szewstwo”

Człowiek pracujący przebywa dziennie przestrzeń ok. 5 km, a podeszwa podlega w tym czasie zginaniu ok. 6000 razy. Powinna więc być odporna na zginanie i ścieranie, zwarta, sztywna, lecz elastyczna, odporna na wilgoć, lecz przepuszczająca powietrze.

Jak szybko zużywają się skórzane podeszwy

Trwałość dobrych skórzanych kruponów, wbrew pozorom, nie jest niska. Wielu twierdzi, że wręcz większa niż gumowych, ale tu można już dyskutować. Skórzane spody na pewno będą się stopniowo zużywać, ale jest to proces. Proces, który trwa. Ale na czas wyeksploatowania wpływa tak wiele zmiennych, że odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. W zależności od sposobu, warunków i częstotliwości użytkowania, a także od wagi użytkownika – może to potrwać kilka miesięcy lub 1-2-3-4 lata i dłużej. Nie ma potrzeby wymieniania podeszwy lub jej zelowania, kiedy zobaczymy, że w okolicach noska podeszwa się ściera lub zaobserwujemy lekko przetarte szwy. Taka podeszwa w butach o dobrej konstrukcji może być eksploatowana jeszcze długo. Podeszwa niemal zawsze zużywa się w sposób nierównomierny. Najszybciej zdzieramy przód / czubek kruponu i tam też z reguły najszybciej dochodzi do przetarcia szwów. Szybciej ulega ścieraniu podeszwa w okolicach przedstopia, zwłaszcza od zewnętrznej strony. Natomiast śródstopie podeszwy pozostaje właściwie nienaruszone. Piętę chroni obcas, zatem tam również do przetarcia raczej nie dojdzie.

Kiedy wymienić skórzane spody Goodyear Welted

Buty szyte techniką GYW mają tę zaletę, że możesz w nich wielokrotnie wymieniać podeszwę. Taką usługę z reguły oferuje producent i najlepsze zakłady szewskie. Dzięki temu buty szyte ramowo możesz użytkować nie przez lata, a dekady. Jeżeli tylko dbasz o skórzane cholewki to najlepsze pary mogą przechodzić z pokolenia na pokolenie. Nad wymianą skórzanej podeszwy powinieneś się zastanowić w momencie, w którym stopień zużycia wyraźnie obniża komfort użytkowania butów, ale w kruponie nie ma jeszcze dziury i rama buta nie jest naruszona. Diagnozować możesz na kilka sposobów:

Mokre skórzane spody

Odporność na ścieranie drastycznie spada, kiedy użytkujemy skórzane spody w mokrych warunkach. Jeżeli już skórzany krupon złapie wilgoć należy odczekać nawet kilka dni do pełnego wyschnięcia. Mokre podeszwy zużywają się 2x szybciej i są o wiele bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Jeżeli możesz unikaj używania butów ze skórzanymi kruponami w wilgotnych warunkach. Unikniesz nadmiernego wyeksploatowania i poślizgów.

Rotacja obuwiem

Jeżeli stosujesz rotację i po dniu użytkowania jednej pary, kolejnego dnia zakładasz inną (za każdym razem dając butom po eksploatacji odpocząć) również wymiernie wydłużysz żywotność butów oraz spodów. Daj swoim parom odpocząć na dobrych prawidłach do butów. Dzięki temu zagięcia i fałdy na powierzchni cholewki będą się prostowały, a wilgoć wraz z potem zdoła odparować, zanim wyjdziesz w tej samej parze kolejny raz.

Uszkodzenia skórzanych kruponów podeszwowych

Jeżeli nie trzymasz się zasad, nie zabezpieczasz i nie dbasz o skórzane podeszwy, pewnego dnia możesz zobaczyć przykry widok. Może to być mechaniczne, głębokie uszkodzenie lub naturalne wyeksploatowanie się spodów, które dają sygnał, że czas wymienić podeszwy. W tym momencie możesz zadecydować, czy wymienisz spody ponownie na skórzane, czy na gumowe. Jeżeli byłeś zadowolony ze swoich skórzanych spodów, które służyły długo – warto postawić na tę samą opcję. Ale jeżeli czułeś dyskomfort lub krupony zużyły się szybciej niż oczekiwałeś – wymień podeszwy na gumowe.

Czy natłuszczać skórzane podeszwy

Zdania są podzielone, także najlepiej spróbuj na jednej parze i oceń czy dla Ciebie będzie to wartość dodana, czy zbędna czynność. Wielu użytkowników 1-2 razy do roku stosuje niewielkie ilości tłuszczu do skórzanych spodów. Do tego celu możesz zastosować rekomendowany olej – SAPHIR MDOR Sole Guard lub stały tłuszcz SAPHIR MDOR Dubbin. Pamiętajmy jednak, by oleje i tłuszcze zawsze aplikować w minimalnych dawkach z umiarem, gdyż są to produkty bardzo wydajne, a ich nadmiar może zbyt mocno zmiękczyć skórę. Po natłuszczeniu podeszwy odczekaj minimum 48h (czasem dłużej) do pełnego wchłonięcia i wyschnięcia. Użytkowanie świeżo natłuszczonej podeszwy może sprawić, że na twardej powierzchni szybciej ją będziesz zdzierał. Natłuszczone spody będą bardziej odporne na wilgoć i mniej śliskie w kontakcie z mokrymi powierzchniami. Natłuszczanie podeszwy przed każdym wyjściem? Zdecydowanie NIE!

Czyszczenie i pielęgnacja skórzanych spodów obuwniczych – Tutorial

Każdy fachowiec i miłośnik wysokiej jakości obuwia z czasem wypracowuje swoje optymalne sposoby na czyszczenie i pielęgnację ulubionych par. Zobacz, jak skórzane podeszwy proponuje czyścić i pielęgnować nasz przyjaciel z USA – Kirby Allison.

  1. Czyszczenie na sucho – szczotka do butów
  2. Czyszczenie na mokro (unikaj nadmiaru wody) – mydło do skór AVEL LTHR Cleaning & Regenerating Soap
  3. Suszenie w temperaturze pokojowej – skóra przed aplikacją tłuszczu musi być zupełnie czysta i sucha.
  4. Natłuszczanie podeszwy (minimalna ilość) – SAPHIR MDOR Dubbin. Kirby wskazuje ten produkt ze względu na jego fenomenalne właściwości, skład i przydatność przy pielęgnacji skórzanych spodów.
  5. Ściągnij nadmiar tłuszczu przy pomocy bawełnianej szmatki lub papierowego ręcznika.
  6. Wchłanianie i schnięcie – może to potrwać nawet 48h (tłuszcz powinien się wchłonąć, a podeszwa w użytkowaniu powinna być sucha).

Spody po zakończonym procesie będą ciemniejsze, ale to całkowicie naturalne (tłuszcze przyciemniają skóry).

To jeden z wielu sposobów. Możesz (ale nie musisz) kierować się tym poradnikiem. Alternatywnie można spotkać się również z polecaniem stosowania do pielęgnacji skórzanych spodów produktu SAPHIR MDOR Renovateur Cream lub bezbarwnego SAPHIR MDOR Pommadier Cream. Zobaczysz to chociażby na poniższym filmie:

Próbuj, testuj i wybierz najlepszy sposób lub wypracuj swój optymalny proces pielęgnacji skórzanych spodów.

Jak zabezpieczyć skórzane podeszwy, czyli zelówki, żabki i inne opcje

Zarówno naprawa skórzanych spodów, jak i działanie profilaktyczne w obuwiu szytym metodą pasową dla Dobrego Szewca nie będzie problemem. Kluczem jest zatem Zakład Szewski w zasięgu. Skórzane podeszwy zabezpieczyć w Zakładzie Szewskim możesz na wiele sposobów i w tej materii warto posłuchać Majstra, ale choćby minimalna świadomość zawsze będzie pomocna. Jedni skórzane podeszwy zabezpieczają już w nowych butach, inni buty użytkują, a zelują lub zabezpieczają żabkami dopiero po jakimś czasie. Najczęściej stosowane zabezpieczenia to:

Zobacz, jak obie opcje prezentują się na poniższych przykładach:

Gdzie zlecić zelowanie butów lub zamontowanie żabek obuwniczych

W związku z tym, iż na co dzień współpracujemy z wieloma Dobrymi Szewcami i Pracowniami, zaopatrując ich zakłady w preparaty marek SAPHIR i TARRAGO, z miłą chęcią przy tej okazji możemy polecić kilka miejsc, w których dobre usługi na wysokim poziomie są realizowane. Jeżeli nie znasz dobrego zakładu szewskiego, skontaktuj się z nami mailowo, a zawsze postaramy się polecić dobrego Rzemieślnika.

Overshoes, swims, kalosze, kaloszki …

Niektórzy użytkownicy dobrych i eleganckich butów za optimum na sezon jesienno-zimowy uważają gumowe nakładki na obuwie. Występują one pod przeróżnymi nazwami, np. overshoes, swims, kalosze, kaloszki … Zakłada się je, kiedy za oknem ponuro, a ściąga po wejściu do biura czy innego pomieszczenia. Dzięki temu buty na zewnątrz chronione są przed wilgocią, błotem, solą i uszkodzeniami, a antypoślizgowa guma sprawia, że niekontrolowany poślizg staje się mniej prawdopodobny. Minusem jest konieczność przechowywania ich po ściągnięciu – musimy po prostu znaleźć miejsce na transportowanie ze sobą 2 kawałków mokrej i ubłoconej gumy, co może być w określonych okolicznościach kłopotliwe. Na animacji sprawa jest prosta … ,ale przygotuj się, że czasem wywołasz małą sensację ;)

Podsumowanie i kilka tipów – co warto wiedzieć o skórzanych butach, podeszwach i ich pielęgnacji?

WAŻNA POWTÓRKA!

Mokre skórzane podeszwy zużywają się 2x szybciej i są o wiele bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Po przemoczeniu lub natłuszczeniu zawsze odczekaj do pełnego wyschnięcia. Rotacja obuwiem to dobry zwyczaj. Po dniu użytkowania daj swoim butom choćby dzień (a najlepiej dwa dni) odpoczynku, a poczujesz różnicę.