No matter how sophisticated the camera, the photographer is still the one that makes the picture

To zdanie niesie ze sobą wiele prawd. Faktem jest, iż posiadanie nawet najlepszych kosmetyków do pielęgnacji obuwia nie wystarczy, dopóki nie posiądzie się choćby podstawowych umiejętności i technik ich stosowania.

Istnieje kilka prostych kroków, które warto zrozumieć dbając o swoje skórzane buty i akcesoria. Poprzez ich opanowanie łatwiej uzyskasz piękny efekt.

W skrócie:

 1. Czyszczenie / użycie szczotek
 2. Aplikacja za pomocą bawełnianej szmatki
 3. Aplikacja za pomocą szczotek
 4. Aplikacja za pomocą dłoni

 

Czyszczenie

Podstawą przy czyszczeniu i odżywieniu skóry jest usunięcie brudu, kurzu za pomocą szczotki z włosiem końskim. Końskie włosie jest dłuższe i delikatniejsze w porównaniu ze szczotkami z włosiem dzika, które wykorzystuje się głownie do bazowego polerowania.

 1. Końskie włosie – dłuższa i bardziej miękka szczecina, najlepsza do oczyszczania z zabrudzeń i kurzu
 2. Włosie dzika – krótsza i sztywniejsza szczecina, najlepsza do aplikacji kremów wzdłuż cholewki i bazowego polerowania
Po lewej : Szczotka Saphir Medaille D’or 12 CM (włosie dzika) / Po prawej : Szczotka Saphir BDC 18cm ( końskie włosie)
Używaj szczotki z końskiego włosia do polerowania wzdłuż szycia przy podeszwie by usunąć kurz i zabrudzenia

Aplikacja za pomocą bawełnianej szmatki

Najbardziej popularne metody aplikacji kremów i wosków zakładają używanie bawełnianej szmatki zawiązanej dookoła palca / palców. Niektórzy preferują aplikację za pomocą profesjonalnych szmatek stworzonych z myślą o pielęgnacji, inni stawiają na starą, bawełnianą podkoszulkę. Jeszcze inni używają rajstop ze względu na ich gładkość.

Szczerze mówiąc, wszystko zależy oczywiście od indywidualnych preferencji. Część użytkowników woli kiedy poprzez szmatkę czuje powierzchnię skóry i wszystkie nierówności, część preferuje grubszą ściereczkę, która zapobiega ewentualnemu plamieniu palców.  Ostatecznie tylko Ty możesz stwierdzić jaka grubość i jaki rodzaj szmatki będzie dla Ciebie optymalny. W tym wszystkim najważniejsze jest wyczucie proporcji wosków, kremów i wody.

W samym sposobie nawijania szmatki na palec ważne  jest, aby:

 1. Obszar roboczy był szczelny i gładki, a szmatka dość ściśle przylegała do palców
 2. Pozostawić trochę miejsca między obszarem roboczym, a resztą palców
 3. Upewnić się, że szmatka jest stabilna i zabezpieczona, co zapobiega przesuwaniu się jej na palcach podczas pracy

Stabilność osiągnąć można dzięki przytrzymaniu szmatki wolnymi palcami lub / i zapętleniu jej wokół dłoni. Na poniższym zdjęciu sposób, który preferujemy:

Ustabilizowana i zabezpieczona szmatka, zwróć uwagę na gładki obszar roboczy

Większość z nas bezpośrednio zanurza szmatkę w kremach i woskach. Najczęściej popełnianym błędem jest aplikacja kremu lub wosku w nadmiarze. Produkty marki Saphir w porównaniu z wieloma konkurencyjnymi środkami dostępnymi na rynku są o wiele bardziej wydajne i odżywcze. Łatwiej zatem zachować kontrolę, kiedy nakładamy je w mniejszych ilościach.

Nieprawidłowa aplikacja kremów lub wosków objawia się w momencie kiedy na cholewce zauważysz maleńkie kropeczki w warstwie produktu lub powierzchnia skóry staje się lepka i „zatkana”. To wszystko świadczy o nadmiarze nałożonych kosmetyków oraz niedostatecznym wypolerowaniu.

Aplikacja kremu, kluczową kwestią jest unikanie nadmiaru produktu

Less is always more, apply carefully!

Kiedy nakładamy bazową warstwę lepiej gdy rozprowadzamy produkt małymi, kolistymi ruchami wzdłuż całej cholewki. Kilka punktów do zapamiętania :

 1. Pierwsze warstwy nakładamy bez dodawania kropli wody
 2. Pierwsze warstwy nakładamy z nieco silniejszym naciskiem, co sprawia, że kremy wchłaniają się z łatwością
 3. Przy każdej aplikacji staraj się trzymać taki sam nacisk
 4. Po aplikacji kremu, przed nałożeniem kolejnej warstwy, zaleca się odczekać około 5-10 minut
 5. Kolejne warstwy nakładaj z odrobiną wody
 6. Krem z kroplą wody działa jak rozpuszczalnik, wilgoć i tarcie spowodowane przez nasze polerowanie pomogą odżywić i nadać skórze piękny wygląd oraz połysk
Staraj się trzymać taki sam nacisk podczas aplikacji kremu

Po nałożeniu kolejnych warstw zaczyna pojawiać się delikatne lśnienie, jak widać na zdjęciu poniżej :

Aplikacja za pomocą szczotki do nakładania kremów

Zalecana dla tych, którzy chcą uniknąć zabrudzeń dłoni przy stosowaniu środków. Szczotka skutecznie rozprowadza krem, jednak w porównaniu do aplikacji za pomocą szmatki czy też dłoni, ciężej kontrolować ruchy. Z historycznych źródeł wiadomo, że obie formy nakładania środków – za pomocą szmatki i szczotki – były najbardziej popularne wśród europejskich mistrzów i miłośników rzemiosła obuwniczego.

Do zapamiętania :

Usuwaniu nadmiaru kremu przed aplikacją na powierzchni cholewki
Szczotki do nakładania kremów możemy również używać do aplikacji wosków.
Nałóż cienką warstwę kremu

Kiedy ten krok jest wykonany najlepiej wygładzić całą powierzchnię za pomocą bawełnianej szmatki ponieważ za jej pomocą o wiele łatwiej uzyskać gładką powierzchnię niż za pomocą szczotki.

Aplikacja za pomocą dłoni

Dla żądnych wrażeń dobrą opcją jest nakładanie środków za pomocą dłoni.  Dzięki tej opcji możesz jeszcze lepiej poczuć i kontrolować warstwy kremu lub wosku tworząc najbardziej gładką bazę dla kolejnych warstw.

Wraz z praktyką i doświadczeniem, dzięki tej metodzie w krótszym czasie będziesz mógł osiągnąć efekt połysku.  Bardzo często ta metoda była stosowana przez Pana Yuya Hasegawa na Mistrzostwach  Świata w polerowaniu, które odbyły się w Londynie. Ta unikalna i efektywna metoda jest praktykowana przez mistrzów z Japonii.

Brudzące… ale najbardziej efektywne ?
Małe, okrężne ruchy aby rozprowadzić krem.

Kluczem tej metody jest większy nacisk na powierzchnię skóry i małe, okrężne ruchy. Wcieraj krem dopóki powierzchnia nie zrobi się matowa.  Zauważysz niewielkie, matowe, okrągłe miejsca, które pozwolą Ci wyczuć, że to jest moment aby przejść do kolejnego etapu czyli polerowania bawełnianą szmatką.

Potrzeba większej pracy aby uzyskać oczekiwany efekt
Aplikacja wosku odbywa się w sposób analogiczny, jak przy aplikacji kremu

Po nałożeniu wymaganych produktów odczekaj 5-10 min. Po tym czasie jesteś gotowy aby przejść do etapu polerowania bawełnianą szmatką.

Podsumowanie:

 1. Do warstw bazowych, traktowanych jako podkład nie dodajemy wody.
 2. Warstwy podstawowe (podkład) aplikujemy z nieco silniejszym naciskiem, by ułatwić absorbcję kremów. Oczywiście nie można przesadzić z „mocą”, by nie uszkodzić wykończenia. Wszystko robimy z wyczuciem!
 3. Każdą warstwę nakładaj z jednolitym naciskiem, staraj się nie zmieniać go w trakcie.
 4. Przed nałożeniem kolejnej warstwy zaleca się odczekać około 5-10 min.
 5. Kolejne warstwy kremu aplikuj z użyciem wody.
 6. Woda działa jako rozpuszczalnik. Wilgoć i tarcie spowodowane przez nasze polerowanie, pomogą odżywić i nadać skórze wyjątkowy blask.
 7. Podczas kolejnych faz polerowania nacisk należy stopniowo zmniejszać. Łatwiej uzyskać połysk gdy powierzchnia staje się gładsza.

 

*Szczególne podziękowania dla naszych Przyjaciół z Saphir Singapore za udostępnienie materiału!
Thank You Alan!

Mamy nadzieję, że artykuł był przydatny. W razie jakichkolwiek pytań zachęcamy do kontaktu!

multirenowacja.pl