Jak wyczyścić i odnowić buty wykonane z zamszu i tekstyliów? Takie łączenia są bardzo popularne u wielu producentów. Sam proces czyszczenia oraz renowacji nie musi być wcale trudny, żmudny i długotrwały. Renowacja zamszu może być całkiem prosta i przyjemna.


CZYSZCZENIE I REGENERACJA ZAMSZU NB

 

 1. Z powierzchni usunięto błoto kurz i brud za pomocą szczotki TARRAGO Sneakers Brush.  Wyraźnie widać wyblaknięty zamsz, który z czasem zawsze traci kolor na skutek kontaktu z wilgocią oraz promieniami UV. Choć nie widać tego na zdjęciu, również siateczka uległa podobnemu procesowi. To naturalne! Proces jest odwracalny w ramach standardowej pielęgnacji lub renowacji.
  New Balance 574 renowacja
  Zamszowo-tekstylne NB oczyszczone z powierzchniowego brudu.

   

 2. Czyszczenie zamszu na sucho przy pomocy pianki TARRAGO Shampoo i dokładnie tej samej szczotki, z której korzystaliśmy w punkcie pierwszym. W ten sam sposób czyścimy całego buta. Działamy zarówno na elementy zamszowe jak i te wykonane z siateczki.
  Czyszczenie zamszu
  Czyszczenie zamszu i meshu za pomocą suchej pianki.

   

 3. Regeneracja koloru butów przy pomocy farby do zamszu i nubuku TARRAGO Suede Nubuck Dye w kolorze nr 17 (ciemny granat/navy).
  Renowacja butów
  Malowanie zamszowo-tekstylnych sneakersów New Balance.

  Z reguły wystarczają 2 warstwy. Jednak każdy przypadek jest indywidualny. Bywa, że  możemy ograniczyć się  do 1 warstwy farby. Bywa,  że dla dobrego efektu zaaplikować należy więcej niż dwie. Każdą kolejną warstwę aplikujemy po wyschnięciu i utrwaleniu poprzedniej.

  Jak malować zamsz
  Po wyschnięciu oceniamy efekt i podejmujemy decyzję, co do dalszych kroków.

   

 4. Zmiana koloru loga New Balance, bo stare spowszedniało. Malowanie farbą akrylową TARRAGO Sneakers Paint w kolorze 503 (Gold). Malowanie elementów wykonanych z naturalnych i syntetycznych skór licowych dla większej trwałości warto dodatkowo zabezpieczyć produktem TARRAGO Sneakers Finisher Matt Maker.
  Custom New Balance
  Elementy z naturalnych i syntetycznych skór licowych malujemy dedykowanymi farbami akrylowymi.

   

 5. Efekt końcowy, po szybkim procesie renowacji daje ogromną satysfakcję! Właśnie dlatego warto spróbować. Widok tak odnowionych butów potrafi wprowadzić w zachwyt rodzinę oraz znajomych. To już pewnego rodzaju bonus. Róbmy to jednak przede wszystkim dla siebie … i zdjęć na insta ;)

  Buty NB po renowacji
  Para butów NB wykonanych z zamszu i meshu po szybkiej renowacji i małej customizacji.

 

WAŻNE! Zamsz w kontakcie z wilgocią barwi. W tym przypadku kolor zamszu i tekstyliów jest zbieżny więc zagrożenia w zasadzie nie ma. Ale jeżeli w Twoich butach wykorzystano różne kolory zamszu i meshu, zawsze czyść swoje buty na sucho bez użycia wody (sucha pianka, np. TARRAGO Nubuck Suede Dry Cleaner lub TARRAGO Shampoo). Czyszczenie na mokro może skutkować barwieniem pigmentu z mokrego zamszu na inne elementy buta, np. na jaśniejsze tekstylia.

 

RENOWACJA CZERWONEGO ZAMSZU I MESHU W NEW BALANCE

Analogiczna historia, ale przy użyciu innej farby do zamszu niż w przypadku pierwszym. Warto nadmienić, że oba barwniki przy takim zastosowaniu mają podobne właściwości.

 1. Nie ma co się zastanawiać, kiedy po czyszczeniu wyraźnie widać, że nie wygląda to dobrze.
  Czyszczenie i renowacja butów
  Ten zamsz prosi o interwencję.

   

  Renowacja zamszowych sneakersów
  Nad wyściółką i midsolami też wypadałoby popracować.

   

 2. Regeneracja koloru zamszu przy pomocy farby SAPHIR BDC Teinture Francaise.
  Malowanie zamszu.
  Dobrej jakości farba do zamszu to więcej niż połowa sukcesu.

   

  Farba do butów
  Zwróćcie uwagę, że ta farba może być stosowana do zamszu, nubuku i naturalnych skór licowych. Tu użyto jej również do tekstylnych elementów.

   

  Odnowienie New Balance
  Tu mamy zamsz w różnych kolorach + tekstylia. Właśnie takich połączeń nie warto czyścić na mokro, bo pigment może puszczać. Tylko czyszczeni suchą pianką!

   

 3. Malowanie midsoli za pomocą białej farby TARRAGO Sneakers Paint. Czyszczenie nie przynosiło efektów, dlatego postanowiono w tym przypadku na malowanie.
  Malowanie midsoli
  Regeneracja midsoli.

   

 4. Efekt końcowy po szybkiej akcji renowacyjnej.
  Renowacja butów sportowych
  Jedni znajdą tu jeszcze przestrzeń do pracy, inni będą zachwyceni.

   

  Odnowienie zamszu w new balance
  W tym przykładzie nie chodziło o kunszt, lecz szybką akcję. Zenon zadowolony więc sznurowadła i w drogę.

   

INNE PRZYKŁADY

Renowacja i malowanie zamszowych butów Adidas La Trainer – by CBTP

Adidas LA Trainer poddane szybkiej renowacji

 

Nie ważne jaka marka butów. Sam proces czyszczenia, odnowienia czy renowacji zawsze podobny.  Finalnie warto buty profilaktycznie zabezpieczyć przed zabrudzeniami i wilgocią niezawodnym TARRAGO Nano Protectorem i cieszyć się parą sprawiającą więcej radości niż zupełnie nowe buty.

 

Chwalcie się efektami pod tagiem #multirenowacja
Wasza MULTIRENOWACJA