Jakich środków użyć, by moje buty wyglądały lepiej? Do tego pytania sprowadzić możemy jakieś 70% wiadomości, które od Was odbieramy. Równie często nasza rekomendacja nie rozpoczyna się od polecenia odpowiednich kremów, past do butów, farb czy cleanerów. Rekomendacja nr 1 to PRAWIDŁA DO BUTÓW! Dopiero po nich myśleć należy o kosmetykach.

Jak jest zima, to musi być zimno!
A jak buty nie stoją na wystawie sklepowej lub w gablocie, a pełnią funkcję użytkową, to muszą pozostać po tym ślady. Charakterystyczne zagięcia, marszczenia skóry czy materiału w pracujących miejscach obuwniczych cholewek są naturalne i normalne.  Im szybciej to zrozumiesz, zaakceptujesz, (a najlepiej) polubisz, tym prędzej będziesz czerpał prawdziwą przyjemność z posiadania i eksploatacji dobrych butów. Tak! Nawet w najlepszych butach, z najlepszych skór ten efekt jest widoczny, normalny, wręcz pożądany. Gdyby na skórze nie pozostawały ślady po zgięciach to dopiero byłby prawdziwy powód do zmartwień! Do tego prawy but może łamać się nieco inaczej niż but lewy ponieważ nasze stopy bywają dość mocno różne (asymetryczność, kontuzje, urazy …) i w różny sposób pracują podczas dnia (wsiadanie do samochodu, klękanie w kościele …). Problem z zaakceptowaniem tego faktu często mają mało doświadczeni miłośnicy obuwia, którzy chcieliby, żeby ich buty zawsze były piękne i nieskazitelne. Jeżeli jeszcze nie doświadczyliście, to uwierzcie nam na słowo – dobre 10-letnie, zadbane skórzane buty z charakterystycznymi zmarszczkami to esencja doskonałości!

 

Czy prasować cholewki?
Znamy sposoby prostowania cholewek oparte na wysokiej temperaturze, podgrzanym powietrzu, parze wodnej … stosowane zwłaszcza przez miłośników sneakersów, a czasem przez specjalistyczne zakłady. Sami nie jesteśmy zwolennikami tych metod i nigdy ich nie polecamy, bo to sprawa zawsze ryzykowna, a efekt chwilowy. Po paru krokach wszystko wraca do normy i ponownie mamy na butach nasze, lubiane już przecież zagięcia :)  Pozostańmy zatem przy metodach zdrowych, naturalnych i klasycznych.

To po co prawidła wkładać do butów?
Ano po to, by naturalne zagięcia nie przekształciły się w patologiczne deformacje cholewki i mechaniczne uszkodzenia skóry. Podczas produkcji, kształt buta determinuje kopyto, na które skóra jest naciągana. Podczas eksploatacji but wypełniony jest stopą. Kiedy nie jest używany, zdecydowanie najlepiej wypocznie na prawidle, które utrzyma jego naturalny kształt i zadba o odpowiednie odparowanie wilgoci. Mokra od potu lub/i wody deszczowej cholewka pozostawiona bez wypełnienia potrafi bardzo szybko stracić swoje walory estetyczne, a w skrajnych przypadkach również  użytkowe.

Prawidła, a kopyta!
Cały czas jeszcze wiele osób myli oba pojęcia. Wyjaśniamy zatem, że oba przedmioty dyskusji są do siebie podobne, ale zastosowanie znajdują na zupełnie różnych etapach „życia” buta. Kopyto jest przestrzennym modelem stopy i wykorzystywane jest na etapie produkcji. To od kształtu kopyta zależy ostateczny kształt całego buta. Jeżeli chcemy wyprodukować buty robocze, zazwyczaj używamy kopyt masywnych i obłych. Jeżeli chcemy wyprodukować damskie, subtelne szpilki używamy kopyt smukłych i dynamicznych. Poniżej plastikowe i drewniane kopyta z kilku zaprzyjaźnionych manufaktur, które mieliśmy okazję odwiedzać. Buty szyte na tych kopytach dostępne są w sklepie PATINE.PL

Prawidło jest również przestrzennym modelem stopy, ale zastosowanie znajduje na etapie przechowywania obuwia, a jego głównym zadaniem jest utrzymanie oryginalnego kształtu cholewki. Najczęściej produkuje się prawidła uniwersalne, pasujące do wielu modeli butów, ale zdarzają się luksusowe marki czy obuwnicze pracownie, które lokują w ofercie prawidła stworzone na bazie konkretnych kopyt. Takie prawidła idealnie pasują do konkretnych modeli, ale jest to już niestety sprawa dość kosztowna. Niewiele marek sobie na to pozwala.

Kluczowe funkcje prawideł!
Podstawową i najważniejszą funkcją prawideł jest utrzymanie oryginalnego kształtu obuwia. Bez dobrych prawideł nie jest to łatwe zadanie. Dlatego dość istotne jest w miarę dobre dopasowanie i możliwość regulacji. Ponadto prawidła, na które naciągnięta jest skóra, ułatwiają zabiegi pielęgnacyjne na powierzchni cholewki za pomocą cleanerów, kremów i wosków. Ułatwiają również odprowadzanie wilgoci z buta. Prawidła cedrowe pięknie pachną wypełniając przyjemnym aromatem wnętrze obuwia. Stosowanie odświeżaczy do butów staje się zbędne. Dobrej jakości prawidła utrzymują aromat przez wiele sezonów. Tanie zamienniki potrafią przestać pachnieć po kilku tygodniach. No i ostatecznie prawidła pełnią funkcję estetyczną! Jakże pięknie prezentuje się kolekcja butów na wysokiej jakości prawidłach! Korzystają z tego nie tylko sklepy i producenci na targach czy wystawach sklepowych. Coraz większe grono miłośników dobrych butów udostępnia nam zdjęcia swoich obuwniczych kolekcji, na których podziwiać możemy kilkadziesiąt par butów wyposażonych w drewniane prawidła. Dzięki temu nasze garderoby są jeszcze piękniejsze!

Drewno lakierowane czy nie?
Świat podzielił się na zwolenników prawideł wykonanych z drewna szlifowanego i lakierowanego. W ofercie znajdziecie prawidła dla obu tych grup. Natomiast w naszej ocenie nie ma tu dziś jedynej i słusznej odpowiedzi. Warto mieć w kolekcji różne prawidła i stosować je w zależności od potrzeb oraz upodobań. Prawidła cedrowe pięknie pachną i prezentują się pięknie, prawidła z drewna lakierowanego potrafią estetycznie wskoczyć na jeszcze wyższy poziom i bardzo łatwo je wyczyścić, prawidła plastikowe nie zawsze są piękne, ale za to są lekkie i wygodne w podróży. Do damskich szpilek z kolei stosuje się często lekkie piankowe prawidła. Nie wydaje się nam, by istniały prawidła najlepsze czy idealne ponieważ wszystkie posiadają jakieś plusy i minusy. Dopasuj zatem prawidła do siebie, swoich butów oraz własnych oczekiwań.

Regulacja prawideł!
Możliwość regulacji bardzo ułatwia optymalne dopasowanie prawideł do poszczególnych butów. Szerokie spektrum możliwości dają 3-częściowe drewniane prawidła, dlatego warto zwrócić na nie szczególną uwagę. Dzięki mechanizmowi, sprężynom i śrubom oraz dzielonemu noskowi regulować można zarówno długość, jak i szerokość. Drewniane 2-częściowe prawidła regulują się na długość i potrafią być naprawdę niesamowite zarówno pod względem kształtów, jak i kolorów. Pełna pięta w drewnianych prawidłach jest dodatkową zaletą. Nieco za duże rozmiarowo plastikowe i drewniane prawidła sprężynowe zakończone małą kulką mogą deformować tylną część cholewki.

Kształt i rozmiar prawideł
Zwróć uwagę na kształt prawideł. Najczęściej ten kształt jest uniwersalny i pasuje do większości modeli, ale zdarzają się prawidła o specyficznym profilu, który lepiej wypełnia na przykład smukłe, dynamiczne i nieco wydłużone modele butów. Dobrym przykładem mogą być prawidła SAPHIR BDC Shoe Trees Black Edition. Spójrz na zdjęcie poniżej, a zauważysz wyraźną różnicę.

Nie przywiązuj się zbyt mocno do rozmiarów prawideł. Z tym bywa dość różnie. Jeżeli masz już dobrze dopasowane prawidła w domu to problem z głowy. Można trzymać się tego modelu. Ale jeżeli masz na oku nowy model prawideł lub prawidła innego producenta niż obecnie użytkowane lepiej poproś sprzedawcę o pomoc i wymiary. Rozmiar Twoich butów nie zawsze będzie równy z rozmiarem prawideł. Dość często do butów danej marki pasują prawidła o rozmiar mniejsze. Nie wciskaj prawideł do butów na siłę. Dobrą techniką jest wsuwanie prawideł do butów ustawiając je pod kątem 40-45 stopni i prostując stopniowo podczas lokowania ich wewnątrz. Jeżeli mimo wszystko czujesz, że trzeba w ten proces włożyć konkretną siłę, lepiej wymienić prawidła na rozmiar mniejsze.

Jak ważne są prawidła dla Butofila?
Bywa dość różnie, ale bardzo prawidła i kosmetyki dla miłośnika butów są niemal tak istotne jak same buty! To po prostu element pewnej całości, rytuału związanego z pasją oraz zainteresowaniami. Pielęgnacja butów dla naszych klientów rzadko bywa przykrym obowiązkiem. To częściej CZYSTA PRZYJEMNOŚĆ, często RELAKS i SPOSÓB NA SPĘDZANIE WOLNEGO CZASU. To ciężko opisać, ale może łatwiej będzie to zrozumieć, kiedy pokażemy Wam zdjęcia udostępnione nam przez jednego z Klientów, który ma w zwyczaju wszystkie zakupione prawidła rozkładać i szlifować doprowadzając każdy detal do doskonałości – krawędzie muszą być wykończone w określony sposób! Materiał dobrze obrazuje również budowę prawideł i opcje regulacji. Na warsztacie 3-częściowe cedrowe prawidła TARRAGO.

Buty są ryzykownym prezentem, ale prawidła?
Ci, dla których buty to coś więcej niż konieczność byliby zachwyceni, gdyby na zajączka czy od Świętego Mikołaja dostawali zawsze nową parę butów. Jak wiadomo, jest to jednak dość problematyczne ze względu na dopasowanie obuwia. Ale prawidła do butów!? To prezent idealny! Piękna para prawideł potrafi czasem uradować butofila bardziej niż same buty :) A co dopiero, 2-3-5 par lub cała kolekcja! A gdyby było mało, to są przecież skrzynki do pielęgnacji butów, które w roli prezentów odnajdują się równie dobrze! Zwróćcie uwagę również na pozostałe indeksy, które w naszej ofercie są najczęściej wybierane jako prezenty.

Wasza MULTIRENOWACJA! Zapraszamy :)