Patynowanie butów
Czas odbija swoje piętno na wszystkim, ale nie zawsze to zła wiadomość. Wysokiej jakości skóry są jak wino – im starsze tym lepsze. Dobrej jakości skórzane obuwie z wiekiem w naturalny sposób pięknie się patynuje. Takie buty, które po latach (zamiast trafić na śmietnik) nabierają charakteru, pozycjonują się w zupełnie innym wymiarze estetycznym kojarzącym się z historią i sztuką.

Nie bez kozery wspomniano o sztuce. Na przestrzeni lat, Mistrzowie w dziedzinie obuwnictwa z patynacji (repatynacji) obuwia specjalnymi, wysokiej jakości barwnikami uczynili prawdziwą sztukę. Powszechnie wiadomo, że do tego celu większość z nich stosuje farby, woski i kremy francuskiej marki SAPHIR.

Najczęściej sam proces patynowania zamyka się w kilku czynnościach:

Dość dobrze obrazują to poniższe filmowe przykłady:

Krok po kroku z procesem można zapoznać się na Forum wbutach.pl w dziale poświęconym patynowaniu.

Patynowanie czy malowanie butów nie musi być pracą żmudną, ani trudną. Już pierwsze próby mogą zaowocować świetnymi efektami, czego dowód mamy na poniższym zdjęciu – realizacja arsena z forum.butwbutonierce.pl

Buty YANKO malowane przez arsena z Forum BWB
Buty YANKO malowane przez arsena z Forum BWB

Buty do patynowania marki YANKO oraz farby i niezbędne akcesoria można nabyć w sklepie patine.pl

Najwięcej patynowanych butów zobaczyć możemy na ulicach krajów Europy Zachodniej (Francja, Anglia, Holandia, Hiszpania, Włochy), ale również Japończycy mają w tej dziedzinie wyjątkowo mocną reprezentację, na której czele stoi Imai Hiroki, którego prace zapierają dech.

Zachęcamy do podejmowania prób własnych, gdyż sama usługa na wysokim poziomie kosztuje, a własna realizacja potrafi dać sporo radości i satysfakcji, których nie sposób przecenić. Ceny usług w Europie zaczynają się od 40-50 Euro wzwyż. Górnej granicy nie podejmę się zamknąć, bo najlepsi w tym fachu za swoją pracę kasują naprawdę zawrotne sumy.

Można dla przykładu przytoczyć fragment wywiadu Ivana Crivellaro:

OB: What is the price range we are looking at for your bespoke/customisation services?
Ivan: Prices are 450 to 750 euro for semi-handmade shoes and 800 to 12,000 euro in various custom made entirely by hand.

Cały Wywiad z Ivanem

Warto wspomnieć, że patynować można również obuwie sportowe, piłki, łyżwy …  – grunt to dobrej jakości najlepiej jasna skóra, dobre środki i odrobina wyobraźni. Przykłady:

 

Poza butami patynować można niemal wszystko co z dobrej skóry jest wykonane – kilka przykładów od MANO MACCHIATO

Na koniec 2 klimatyczne filmy jednego z naszych ulubionych Mistrzów  – Alexander Nurulaeff i dandyshoecare.it