O lustrzanym połysku było już wielokrotnie i o tym nigdy zbyt wiele. Także i w tym wpisie temat zostanie poruszony. Skupimy się jednak na temacie doboru koloru kremu i pasty pod kolor obuwniczej skóry. Na początek podstawy! Ale zanim zaczniecie czytać, obejrzyjcie powyższy film, bo bez ofiar się nie obyło i jest mały UPS ;) … Mimo wszystko – mamy nadzieję, że efekt Wam się spodoba.
Lepiej stosować kremy i pasty w kolorze
Kombinacja: bezbarwny krem + bezbarwna pasta woskowa wbrew pozorom nie zawsze się sprawdza. Zdarza się, że zwłaszcza na pracujących częściach cholewki (zgięcia) wosk zawarty w produktach wytrąca się na biało. Nie jest to reguła i wiele zależy zarówno od samej skóry, jak i doświadczenia. Jednak nie bez powodu fachowcy oraz sami producenci rekomendują stosowanie środków w kolorze skór (o ile to możliwe). Bezbarwne kremy i pasty rezerwujemy dla kolorów nietypowych, przy których dobór koloru jest problematyczny lub przy skórach łączonych. Ewentualnie tam, gdzie zachodzi obawa „przykolorowania” jasnych szwów. Powodem wytrącania się wosku na zgięciach może być również nadmiar aplikowanych produktów, które w przypadku najlepszych marek, jak SAPHIR i TARRAGO są bardzo wydajne. Dawkujemy minimalne ilości.
Złota zasada – Nic nie zastąpi próby na skrawku skóry
Przed właściwym zastosowaniem każdego środka do skór należy przeprowadzić próbę na niewidocznym skrawku, sprawdzając działanie produktu na kolor i strukturę skóry. Jeżeli efekt jest właściwy, można przystąpić do dalszych czynności
To zasada, którą warto zapamiętać. W 99% problemów nie ma, ale gorzej jak w danym momencie okazuje się, że to właśnie ten 1 problematyczny procent. Wieloraka jakość skór, ich rodzaj i mnogość na rynku sprawia, że wszelkie uogólnienia nie mają sensu i najlepszą weryfikacją będzie próba przed użyciem danej pasty, kremu czy innego środka. Jeżeli robiąc próbę na małym, niewidocznym skrawku (np. przy pięcie), stwierdziłeś, że coś jest nie tak, a efekt Cię nie zadowala – lepiej powstrzymać się od traktowania skóry danym produktem. Trzymając się tej zasady nie narobisz sobie nigdy problemów.
Pomoc w doborze optymalnego koloru
Wszystkie materiały zamieszczone w sieci, a nawet wydrukowane karty kolorów są tylko i wyłącznie pomocą, materiałem poglądowym i nie zastąpią próby na skrawku z kilku powodów – różne skóry, różnie reagują; ani papier, ani tym bardziej monitor nie są w stanie odwzorować w 100% koloru, różne monitory są różnie wyregulowane (jasność, kontrast, nasycenie …) … itd. Warto mieć tego świadomość, nie popadając jednocześnie w paranoję, gdyż niezmiernie rzadko zdarza się, że zamówiony kolor kremu, czy pasty lub innego środka do skór okazuje się niewłaściwy. Takie sytuacje zdarzają się incydentalnie. W razie wątpliwości zrób kilka fotografii butów/skóry (najlepiej w naturalnym świetle dziennym, na zewnątrz) obrazujących problem lub kolor skóry i wyślij maila do sprzedawcy z prośbą o sugestie, co do samych produktów, jak i kolorów. Pamiętaj jednak, że to tylko sugestie – ostateczna decyzja zawsze należy do Ciebie. Prawdopodobnie łatwiej też Tobie wybrać kolor, mając buty w ręku, niż komuś po drugiej stronie monitora.
Karty kolorów – PDF
Karty kolorów – Wzornik
Ciemniejszy krem i ciemniejsza pasta nie musi być złem
1-2 tony różnicy w odcieniu pasty, a nawet kremu (zawiera więcej pigmentu) często nie rozczarowuje w praktyce, a wręcz przeciwnie – zapewnia jeszcze większą głębię i oszołamiający efekt wizualny. Kiedy złapiemy już trochę doświadczenia, będziemy wiedzieli czego się spodziewać. Na filmach załączonych do tego wpisu użyliśmy zdecydowanie ciemniejszych środków niż odcień skóry, by zobrazować jak można bawić się regulacją koloru na ulubionych butach. Oczywiście mniej kontrastowe odcienie dadzą delikatniejszy gradient, ale chodziło o to, by efekt uwydatnić. Za pomocą Renomatu Saphir lub Mydła Saphir efekt można odwrócić i zacząć od nowa.
Przykład nr 1
1. Czyszczenie – Renomat SAPHIR
2. Odżywienie skóry i regeneracja koloru – Pommadier Cream SAPHIR MDOR nr 37
3. Lustrzany połysk i efekt patyny/przyciemnienia – Pate de Luxe SAPHIR BDC nr 05 (dużo ciemniejszy niż skóra)
4. Natłuszczenie i zabezpieczenie skórzanej podeszwy – Dubbin Saphir MDOR
5. Nowe sznurowadła – Sznurowadła Multirenowacja
1. Czyszczenie – Renomat SAPHIR
2. Głębokie odżywienie i regeneracja skóry – Renovateur Cream SAPHIR MDOR
3. Odżywienie skóry i regeneracja koloru – Pommadier Cream SAPHIR MDOR nr 10 (co ciemniejszy od koloru skóry)
4. Lustrzany połysk i efekt patyny/przyciemnienia – Pate de Luxe SAPHIR MDOR nr 09 (dużo ciemniejszy niż skóra)
5. Natłuszczenie i zabezpieczenie skórzanej podeszwy – Dubbin Saphir Medaille d’Or
1. Czyszczenie – Renomat SAPHIR
2. Odżywienie skóry i regeneracja koloru – Pommadier Cream SAPHIR BDC nr 09 (zbliżony do koloru skóry)
3. Lustrzany połysk i efekt patyny/przyciemnienia – Pate de Luxe SAPHIR BDC nr 05 (zupełnie inny niż kolor skóry)
4. Natłuszczenie i zabezpieczenie skórzanej podeszwy – Dubbin Saphir Medaille d’Or
5. Nowe sznurowadła – Sznurowadła Multirenowacja
Na takie buty, na pewno każdy zwróci uwagę! Polecamy zabawę, oraz testy z pastami i własnymi butami! Efekty jakie można uzyskać, mogą być zaskakujące, fascynujące, oszałamiające … tego trzeba doświadczyć na żywo i cieszyć się reakcją ludzi na przystanku autobusowym ;)
Zachęcamy !
Aktywność blogowa i komentowanie wpisów to szansa na nagrody – wpis konkursowy.
We wpisie wykorzystano fotografie butów YANKO pochodzące ze sklepu on-line patine.pl