Nie raz, nie dwa i nie pięć wróciliście do domu po bieganiu, albo po prostu po spacerze, podczas którego złapał Was deszcz i spotkaliście się z dramatyczną sytuacją. Piękne, prawie nowe – albo nowe – sneakersy, wyglądają jak po przejściu dziesięciu tysięcy kilometrów. Co zrobić, aby odświeżyć swoje obuwie? Jakich środków używać? Czy można buty prać w pralce?

Przejdźmy przez cały proces w ekspresowym tempie. Zaczniemy od najważniejszej rzeczy w całej układance – czego nie robić. Błędy, które są popełniane przez wiele osób, skutkują zniszczeniem obuwia. Nie używajmy produktów do czyszczenie podłóg, toalet czy garnków, takich jak płyn do naczyń, Cif, Domestos i tym podobne. Nie jest zalecane też pranie butów w pralce. Producenci wręcz przestrzegają przed tym!

A teraz, co robić, aby buty były czyste? Wyściółkę, czyli wewnętrzną stronę buta warto czyścić miękką szczoteczką oraz dedykowanym płynem do tkanin (np. Tarrago Super Gel) lub uniwersalną pianką do butów, którą stosować można do różnych materiałów – tkaniny, skóry licowe, skóry zamszowe i nubukowe. Pamiętaj, ważna jest kwestia miękkiej szczoteczki, gdyż twarde mogą zmechacić materiał. Z dobrymi preparatami sprawa jest stosunkowo prosta, ale zdarzają się zabrudzenia uciążliwe i plamy trudne do usunięcia. Jeżeli nie wszystko zejdzie od razu, spróbuj powtórzyć proces. Po 2-3 czyszczeniach powinno być dużo lepiej nawet w tych trudniejszych przypadkach.

Cleaner i szczotka do czyszczenia sneakersów

Przejdźmy do zewnętrznej części buta, cholewki. Istotne jest to, aby dbać o nią systematycznie, no ale jeśli wróciliśmy z biegania po błocie, ciężko mówić o systematyczności. Co w takiej sytuacji? Cofnijmy się w czasie, bo zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć – prewencyjnie użyjmy Tarrago Nano Protectora, który zabezpieczy buty przed wilgocią i zabrudzeniami, dzięki czemu nawet po błotnej przeprawie dużo łatwiej będzie doprowadzić obuwie do normalnego stanu. Czyszczenie cholewek, szczególnie tych mocno zabrudzonych, wymaga dobrych środków. Warto użyć dedykowanego cleanera do butów sportowych, ponieważ jest to produkt skuteczny, uniwersalny i stworzony specjalnie do skór i tkanin najczęściej używanych do produkcji najpopularniejszych kicksów. Powtarzamy jeszcze raz – nie używajmy środków do czyszczenia mieszkania, ani produktów spożywczych. Nieustannie zadziwiają nas kolejne przypadki zniszczonych butów za pomocą mleka, miodu czy magicznych mikstrur z octu, cytryny i mniej lub bardziej popularnej chemii. Nasze Babcie są kochane, a babcine sposoby bywają bezcenne przy przeziębieniach, ale te fantastyczne „syropy” domowej roboty nie działają na sneakersy, które wykonane są często z zaawansowanych technologicznie materiałów o określonej specyfice. Nasze Babcie naprawdę nie muszą się na tym znać.

Gdy cholewka jest z meshu, siateczki, czy flyknit, delikatną szczoteczką na sucho można oczyścić materiał z kurzu i brudu. To często wystarcza. Przy mocniej utrwalonych zabrudzeniach warto użyć cleanera lub cleanera z niewielką ilością wody, by nie doprowadzić do nadmiernego przemoczenia elementów konstrukcyjnych buta.

Podeszwa … o ile wyczyszczenie gumy od spodu nie jest kłopotem, tak zwykle np. białe boki, czyli podeszwa środkowa, żółkną. Bywa to irytujące, frustrujące i wygląda nieestetycznie. Niestety i w tym przypadku domowe sposoby często nie pomagają, więc należy użyć odpowiednich preparatów – warto wypróbować Tarrago Sneakers Midsole Cleaner. Łatwy w zastosowaniu i dużo skuteczniejszy niż większość patentów.

Środek do czyszczenia midsoli w sneakersach i nano protector do ochrony butów

Tu ważna informacja – w zimie dobrze przecierać buty wilgotną szmatką po powrocie do domu, ze względu na sól sypaną na polskie ulice, która dla skór potrafi być zabójcza.

Nie, wcale nie zapomnieliśmy o sznurowadłach. Te możesz wyczyścić przy pomocy TARRAGO Sport Super Gel lub wyprać w tradycyjny sposób, ewentualnie wymienić, gdyż to jest akurat wydatek, który nie powinien zrujnować.

Cześć, nazywam się Szczepan Radzki i jestem Kicksoholikiem z ponad 20-letnim stażem. Coraz częściej myślę o odwyku 😊