Pytania na temat farb do skór, renowacji za ich pomocą, czy zmiany koloru obuwia oraz akcesoriów się mnożą, zatem spróbujemy trochę usystematyzować. Być może wyda się to dziwne, ale najistotniejszym etapem całego procesu jest przygotowanie skóry malowania! No chyba, że mamy pod ręką skórę stworzoną dokładnie po to, by ją malować, jak w przypadku butów do patynowania YANKO :) Talent, zdolności artystyczne, dobre farby, lakiery i środki … to wszystko oczywiście ma znaczenie. Jednak nic nie pomoże, jeżeli skóra nie zostanie właściwie przygotowana do malowania.
Skóra właściwie przygotowana do malowania
To skóra czysta, odtłuszczona, skóra, której otwarte pory są w stanie wchłonąć barwnik głęboko w jej strukturę. Jeżeli ten etap malowania skóry potraktujemy z należną uwagą, efekt będzie bardzo trwały, pigment nie będzie się wykruszał na załamaniach i wszystko będzie jak trzeba. Jeżeli natomiast zrobimy to byle jak – skóra farbą zostanie pokryta powierzchniowo, pigment nie zostanie przez nią wchłonięty i przy większej sile tarcia, na załamaniach lub w trakcie zwykłej eksploatacji może się wykruszać. Jeżeli na warsztat bierzemy buty i chcemy je przemalować zupełnie lub poddać patynacji – poprzednie wykończenie (farbę, lakier) najlepiej zmyć zupełnie, tudzież zedrzeć wręcz wspomagając się papierem ściernym o odpowiedniej gradacji, bo nie zawsze gładko idzie. Są środki, które mimo swojej mocy, robią to nie uszkadzając właściwej struktury skóry w przeciwieństwie co do niektórych dość popularnych sposobów.
Zmywacze do skór to preparaty z definicji bardzo mocne, żrące, łatwopalne o agresywnym zapachu, zatem rękawiczki, maseczka, okulary, szczególna uwaga i przechowywanie z daleka od dzieci – wskazane. Najlepiej stosować na zewnątrz lub w pomieszczeniach dobrze wentylowanych!
TARRAGO PREPARER
Znajdujący się w zestawie Tarrago Color Dye Dobule – chyba najsłabszy mocą z prezentowanych (co nie znaczy, że słaby). W wielu przypadkach sprawdza się doskonale. Przy odrobinie zaangażowanie idealnie odtłuści i przygotuje skórę do barwienia.
Lewy but (po prawej stronie na fotografii) po użyciu środka
AVEL MYDŁO DO SKÓR
Szczególnie rekomendowane do tapicerek skórzanych, obuwia typu trekking, outdoor i nie tylko. Zarówno do czyszczenia skór, ich renowacji i odtłuszczania przed malowaniem.
Prawa strona tapicerki po użyciu mydła
SAPHIR RENOMAT
To doskonały środek do czyszczenia i odtłuszczania skór licowanych doceniany zarówno przez Szewców oraz innych fachowców z branży skórzanej, jak i zwykłych użytkowników, którzy o buty dbają. Idealnie czyści, odtłuszcza, zmywa stare, nawarstwiające się impregnaty, woski, pasty i nabłyszczacze …
Lewy but (po prawej na fotografii) po użyciu środka
TARRAGO CONDITIONER
Typowy zmywacz wykończenia. Usuwa starą farbę (wykończenie) nie uszkadzając skóry. Zdecydowanie większa moc i skuteczność. Pamiętać należy, że to już nie jest środek do czyszczenia, lecz usuwania, zdzierania wykończenia skór.
Prawy but (po lewej na fotografii) po użyciu środka
SAPHIR DECAPANT
Zdecydowanie najmocniejszy i najskuteczniejszy zmywacz wykończenia. Szczególnie rekomendowany przy tego typu pracach.
Na górze but przed zastosowaniem środka – na dole ten sam but z kolegą do pary ;) po zastosowaniu środka
Farby na bazie wody – przede wszystkim do skór licowych (gładkich)
Barwniki do skór, które z reguły kryją bardziej powierzchniowo w mniejszym stopniu wnikając w strukturę skóry niż penetrujące na wskroś farby alkoholowe. Z tego też względu rekomendowane są do skór z półek średnich i niskich, które nie posiadają wysokich właściwości i nie są w stanie zbyt głęboko wchłonąć pigmentu zawartego w farbie. Z takich skór wykonana jest właściwie większość obuwia na rynku, łącznie z butami sportowymi. Dlatego też tego rodzaju farby najczęściej stosowane są przez miłośników Kicksów i ich customizacji. Farby te mogą być stosowane również do skór sztucznych o gładkiej strukturze, czasem do tekstyliów i płótna. Wykorzystywane przez Szewców do renowacji lub zmiany koloru obuwia. Ze względu na łatwość użycia farby stosowane również przez wielu odbiorców detalicznych, którzy mają ochotę w zaciszu domowym zrobić małą renowację, zmienić kolor lub po prostu odmienić swoje buty, torebkę czy portfel. Farby można ze sobą mieszać w ramach tego samego produktu w celu uzyskania optymalnego odcienia!
Tarrago Color Dye oraz Tarrago Color Dye Metallized
(kliknij w obrazki, by paletę kolorów przejrzeć w wersji PDF)
Tarrago Quick Color
(kliknij w obrazki, by paletę kolorów przejrzeć w wersji PDF)
Przykłady zastosowania farb na bazie wody …
Farby na bazie alkoholu – do skór licowych (gładkich), nubuku oraz zamszu.
Barwniki do skór o otwartej strukturze lub takiej, którą otworzyć można za pomocą mocnego środka – tzw. zmywacza do skór, np. Decapant Saphir lub Conditioner Tarrago. Do takich skór należą dobrej jakości naturalne skóry licowe, nubukowe / zamszowe. W tym przypadku pigment poprzez otwarte pory skóry wnika głęboko w strukturę skóry barwiąc ją trwalej niż w przypadku farb na bazie wody. Skóry licowe dla uzyskania połysku z reguły wymagają wykończenia kremem i woskiem. Farby można ze sobą mieszać w ramach tego samego produktu w celu uzyskania optymalnego odcienia!
Palety kolorów i sposoby mieszania farb w celu uzyskania konkretnych odcieni
(kliknij w obrazki, by paletę kolorów przejrzeć w wersji PDF)
Stara wersja palety mieszania barw (kliknij w link, by obejrzeć PDF)
Tarrago Penetrating Dye
Tarrago Suede Dye
Przykłady zastosowania farb alkoholowych na skórach licowych i butach YANKO przeznaczonych do patynowania …
Po użyciu farb rekomenduje się wykończenie skóry licowej za pomocą dobrych kremów i wosków, regulując jednocześnie połysk:
Saphir Medaille d’Or Pommadier Cream
Saphir Pommadier Cream
Tarrago Shoe Cream
Saphir Medaille d’Or Pate de luxe
Saphir Pate de luxe
Tarrago Shoe Polish
Połysk po malowaniu niemal każdą farbą (wodną i alkoholową) można również regulować lakierami wykończeniowymi do skór:
Tarrago Mat (najczęściej stosowany po farbach samopołyskowych w celu zmniejszenia efektu lub po farbach alkoholowych w celu dodatkowego zabezpieczenia powierzchni)
Tarrago Połysk (najczęściej stosowany po farbach alkoholowych w celu dodatkowego zabezpieczenia malowanej powierzchni)
Malowanie zamszu i nubuku farbami na bazie alkoholu…
Zamszu i nubuku wykańczać nie trzeba – tu z reguły wystarcza farba. Jeżeli natomiast po malowaniu uznamy, że należy kolor wyrównać lub lekko przyciemnić można użyć jednego ze Suede Renovatorów:
Saphir Renovetine Spray
Saphir Renovetine
Tarrago Suede Renovator
Tarrago Nubuck Suede Color
Na koniec renowacja butów ze skóry yaka. Celem renowacji było odświeżenie buta, wraz z zmianą koloru na znacznie ciemniejszy. Renowacja butów przebiegała w kilku krokach, rozciągniętych w czasie.
Pierwszym krokiem było przeczesanie elementów zamszowych szczoteczką do zamszu i nubuku Saphir.
Kolejnym, bardzo ważnym krokiem, było umycie skóry produktem Oil Tanned firmy Tarrago, przeznaczonym do czyszczenia natłuszczonej skóry.
Po wyschnięciu z dala od źródeł ciepła, przyszedł czas na farbowanie skóry! Do tego celu została wykorzystana farba Tinture firmy Saphir. To jeden z najlepszych tego typu produktów na rynku zatem o efekt byliśmy spokojni :) Farba Saphir nadaje się farbowania naturalnych skór gładkich / licowych, zamszu oraz nubuku.
Do pracy zostały użyte dwa kolory farby : 01 – czarny, oraz 00 – kolor bezbarwny (służy do rozjaśniania), zmieszane w proporcji 1:2. Na buty zostały nałożone dwie warstwy farby, aby uzyskać satysfakcjonujący efekt.
Po wyschnięciu, buty zostały potraktowane warstwą balsamu ochronnego firmy Saphir w kolorze 01 (czarny) oraz minimalną ilością Dubbin HP firmy Saphir w kolorze 01 (czarny). Zabieg ten miał na celu odżywienie i zabezpieczenie skóry oraz nadanie jej głębi.
Po wyschnięciu wchłonięciu oraz wypolerowaniu uzyskano zamierzony matowy efekt. Skóra została przefarbowana, odżywiona oraz dobrze zabezpieczona przed trudnym sezonem :)
Finalnie do butów zostały założone mocne sznurowadła trekkingowe dostępne w naszej ofercie.
Pełna fotorelacja step by step:
Wszystkie kosmetyki i akcesoria dostępne w sklepie on-line multirenowacja.pl
Ważne!
Przed właściwym zastosowaniem każdego środka do skór należy przeprowadzić próbę na niewidocznym skrawku, sprawdzając działanie produktu na kolor i strukturę skóry. Jeżeli efekt jest właściwy, można przystąpić do dalszych czynności. Malowanie butów i skór nie jest procesem specjalnie trudnym czy skomplikowanym i niemal każdy jest w stanie to zrobić. Jeżeli jednak masz jakiekolwiek wątpliwości lub obawy, znajdź Szewca lup punkt usługowy, który wykona to za Ciebie!
Warto pamiętać!
Farby można ze sobą mieszać w ramach tego samego produktu w celu uzyskania optymalnego odcienia!
Zapraszamy do aktywności i komentowania, przypominając, że cały czas komentatorom oraz zapisującym się do newslettera rozdajemy nagrody!