Poradniki i tutoriale dotyczące malowania sneakersów, jeansowych kurtek i skórzanych torebek już czytałeś. Ale mogłeś nie zdawać sobie sprawy, że tymi samymi farbami akrylowymi możesz personalizować również plastik! Otwórz więc swoje akryle i przerób myszkę komputerową, pada Play Station lub XBOX, klawiaturę, etui do smartfona lub dowolny innych przedmiot. Każdy z nich może być unikalny i jedyny w swoim rodzaju! Do dyspozycji masz przecież wyjątkowe i bardzo wszechstronne farby do plastiku, naturalnych i syntetycznych skór oraz tkanin. Wystarczy, że zastosujesz się do kilku prostych zasad!

Akrylowe farby do plastiku – podstawy customizowania twardych, nieporowatych powierzchni

Sam proces customizowania plastikowych przedmiotów najczęściej nie jest wcale trudny i wymagający. Wystarczą farby do plastiku, których używałeś wcześniej do swoich butów i ubrań oraz kilka podstawowych punktów, na które powinieneś zwrócić uwagę:

Jak pomalować myszkę? Farby do plastiku.
CzugA i jego nowy projekt

Kim jest CzugA i jak używa farb do plastiku

Łukasz Maczuga, którego znać możesz pod pseudonimem CzugA to zawodowy grafik, który fachu nauczył się z internetowych poradników i filmów. Latami szlifował swój warsztat i poszerzał wiedzę, którą dziś z przyjemnością przekazuje dalej. Łukasz maluje nie tylko buty i ubrania, ale i fotele gamingowe, laptopy, monitory, deskorolki, konsole, karty graficzne, ściany … lepiej zapytać – czego nie maluje?! To właśnie On na łamach gościnnego wpisu w detalach pokaże Ci, jak stosować farby do plastiku.

Czarna i złota farba akrylowa do customizacji. Farby do plastiku.
Kolory farb wykorzystane w tym projekcie

TARRAGO – Akrylowe farby do plastiku

Wielu z nas custom kojarzy z malowaniem butów lub ubrań. Bardzo rzadko spotykamy się z personalizacją takich przedmiotów jak, myszki, klawiatury, fotele, komputery, słuchawki a nawet monitory. Wiele przedmiotów możemy malować wykorzystując farby TARRAGO SNEAKERS. Dzięki odpowiednim preparatom jesteśmy w stanie dostosować właściwości farby do danej powierzchni.

Wybierając przedmiot do malowania, zawsze musimy przeanalizować z jakiego materiału został stworzony i jaki motyw chcemy na nim umieścić. Wiele przedmiotów, które customuje są wykonane z plastiku i trzeba być świadomym wyboru materiałów, którymi będziemy malować.

Przygotowanie powierzchni do malowania

Pierwszy etap to przygotowanie przedmiotu. Jeżeli mamy możliwość, rozkręćmy go, aby efekt końcowy był jak najlepszy. Następnie jeżeli jest to konieczne, przeszlifujmy go delikatnie papierem ściernym. Polecam gramaturę 600/800. Jest to ważne aby podkład dobrze trzymał się powierzchni. Następnie przy użyciu TARRAGO Conditioner należy przeczyścić daną powierzchnię. Pamiętajcie aby zawsze w pierwszej kolejności sprawdzić delikatnie wacikiem czy preparat nie wchodzi w reakcję z plastikiem.

Podkład pod właściwy kolor i motyw

Do przygotowania podkładu wykorzystuje białą farbę TARRAGO w połączeniu z preparatem GAC 200 lub ANGELUS 2-Hard. Dzięki niemu farba jest bardziej trwała na powierzchniach sztywnych takich jak właśnie plastik. Malować możemy pędzelkiem lub aerografem. Wszystko zależy od tego jaki sprzęt posiadamy i jaki efekt chcemy uzyskać. Nie spieszmy się z malowaniem. Połóżcie kilka cienkich warstw. Rekomenduje aby poczekać 24 godziny od ostatniej warstwy przed malowaniem kolejnym kolorem. Podkład trzyma nasz cały motyw.

Motyw, wzór

Przedmiot gotowy do nałożenia motywu. Tutaj ogranicza nas już tylko wyobraźnia. Możemy użyć różnych kolorów TARRAGO, albo stworzyć bardziej minimalistyczny projekt. Ważne aby do każdego koloru dodać GAC 200 w odpowiednich proporcjach. Wzory możemy malować ręcznie lub wykorzystać do tego specjalne szablony, które ułatwią nam prace.

Dodatkowe zabezpieczenie malowanego plastiku

Po całkowitym wyschnięciu farby (tutaj też polecam odczekać dobę) czas na zabezpieczenie powierzchni. Dobór preparatu także zależy od przedmiotu jaki malujemy. Jeżeli jest on mocno narażony na otarcia, pot lub warunki atmosferyczne, polecam do tego werniksy, lub lakiery do tworzyw sztucznych, twardych. Jeżeli jednak jest to przedmiot elastyczny, polecam zabezpieczyć go Finisherem TARRAGO

Farby do plastiku – podsumowanie

Podsumowując, każdy przedmiot jesteśmy w stanie zmienić aby nabrał swojego indywidualnego charakteru. Wszystko zależy od doboru preparatów. Przed rozpoczęciem pracy analizujcie i rozpiszcie jakie rzeczy będą Wam potrzebne. Dzięki temu unikniecie wielu błędów, a Wasze prace będą trwałe przez wiele lat.

Napisy końcowe

Jak widzisz, Łukasz w tym projekcie podczas stosowania farb do malowania plastikowych elementów użył szablonu oraz aerografu. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie byś spersonalizował swoją myszkę przy pomocy pędzelka. W artystycznej pracy customizera możliwości i opcji jest mnóstwo. Rękodzieło lub unikalne rozwiązania i eksperymenty, więc wszelkie porady traktuj z dystansem. Wypracuj swoje własne optymalne rozwiązania i jedyny w swoim rodzaju niepowtarzalny styl! Naukę zacznij od tego wpisu, następnie obejrzyj poniższy Video-Tutorial, a później już piłka po Twojej stronie!

W rolach głównych:

Miłego malowania życzy Wasza MULTIRENOWACJA