Kolejny artykuł z cyklu „Artyści dla Artystów” i Martyna Gumuła, która dzieli się swoimi doświadczeniami w zakresie malowania ubrań przy pomocy farb akrylowych. Customizacja kurtki jeansowej to nie czarna magia. Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z personalizacją jeansu, znajdziesz tu konkretną dawkę wiedzy i doświadczenia od kogoś, kto robi to od lat. W gościnnym wpisie z przyjemnością oddajemy zatem blogową przestrzeń Martynie!

Siemaneczko, dzisiaj przygotuję dla Was custom kurtki jeansowej. Malując na katanie portret podzielę się z Wami nie tylko technikami, których użyłam, ale także opowiem wam o całym procesie jej powstania od szkicu i nałożenia podkładu, po zabezpieczenie wzoru. Zapnijcie pasy, zostańcie ze mną i oddajcie się krótkiej lekturze.

PRZYGOTOWANIE PODKŁADU

Przed przystąpieniem do pracy nad customem warto w pierwszej kolejności przygotować materiał. Tkaninę w miejscu customizacji dokładnie oczyścić Universal Cleanerem i pozostawić do całkowitego wyschnięcia, w tym czasie możemy przygotować grunt, inaczej zwany podkładem. Poniżej przedstawię Wam dwa sposoby na jego przygotowanie:

Krótkie podsumowanie:

  1. Biała farba akrylowa TARRAGO SNEAKERS PAINT White nr 01 + dodatek TARRAGO SNEAKERS Soft Maker
    • odpowiednia konsystencja produktu
    • podkład przygotowujemy bezpośrednio przed przystąpieniem do customizacji
  2. Biała farba akrylowa TARRAGO SNEAKERS PAINT White nr 01 + dodatek TARRAGO SNEAKERS Soft Maker
    • gęsta konsystencja, należy uważać, aby nie nałożyć na kurtkę zbyt dużej ilości podkładu
    • możemy przygotować jednorazowo dużą ilość mieszanki, która posłuży nam podczas wielu customizacji

Grunt to podstawa do pracy z tkaniną. Nie tylko umożliwia nam znacznie łatwiejsze szkicowanie po materiale, ale także zwiększa jego wiązanie z farbą. Ja osobiście uważam, że zastosowanie podkładu sprawia, iż farby są znacznie bardziej wyraziste i żywe a materiały (jak np. jeans) z grubym splotem zostanie delikatnie wygładzony dzięki czemu łatwiej jest po nim malować.

SZKICOWANIE I NAKŁADANIE PODKŁADU

Kolejność wykonania szkicu i nałożenia podkładu zależy tak naprawdę tylko od Ciebie. Zdarza się tj. w przypadku tej pracy, że wykonanie wcześniejszego szkicu, bądź zarysu postaci przed przystąpieniem do gruntowania jest niezbędne. Customizacja całych pleców bądź ich środka (w granicach szwu) daje nam możliwość wcześniejszego zagruntowania powierzchni kurtki. Jednak, jeśli chcemy namalować konkretną rzecz zachowując naturalne dla niej tło w postaci tkaniny, to jesteśmy wręcz zmuszeni do zmiany techniki i odwrócenia całego procesu. Chcesz zobaczyć w jaki sposób przygotować kurtkę przed nałożeniem farb do tkanin zapraszam do obejrzenia krótkiego filmu:

Szkic oraz grunt to bardzo ważne etapy podczas customizacji kurtki jeansowej. Ich odpowiednie wykonanie oraz nałożenie w znaczny sposób ułatwi nam pracę. Ważne jest nie tylko jak kończysz, ale także w jaki sposób zaczynasz. Im lepiej nałożony grunt tym mniej ubytków na kolejnych etapach malowania, a im dokładniej wykonany szkic, tym większe prawdopodobieństwo, że nasz custom będzie bardziej precyzyjny.

SZKIC

PODKŁAD

NAKŁADANIE FARB I CUSTOMIZACJA KURTKI JEANSOWEJ

Pewnie większość z was uzna, że jest to najważniejszy etap customizacji i macie rację. Podczas nakładania farb przeznaczonych do malowania po tkaninach możemy jeszcze poprawić ewentualne błędy gruntowania farbami bazowymi (nie jest to specjalna, czy inna farba). Farby bazowe to kolory, które będą stanowić podstawę naszej pracy. Jaką technikę nakładania przyjmiecie, to indywidualna kwestia. Wszystko zależy od wzoru, który malujemy bądź efektu, jaki chcemy uzyskać. Ja portrety najczęściej wykonuję techniką na mokro w celu uzyskania ładnych przejść i bardziej “akwarelowego” efektu bądź łącząc ją z wersją na sucho tj. w przypadku tej kurtki, której custom znajdziecie piętro niżej:

DOBRA CUSTOMIZACJA KURTKI JEANSOWEJ TO PRZEDE WSZYSTKIM PRAKTYKA

Custom prezentowanej kurtki został wykonany dla artystki, która jest autorką tej grafiki. Praca łączy ze sobą zarówno piękne przejścia i cieniowanie, jak i mocno zarysowane elementy. Wykonując portret, w którym zależy nam na gładkich przejściach tonacji warto wykorzystać dwa pędzle. Jeden wilgotny do nałożenia farby i drugi zupełnie suchy do jej łączenia bądź rozcierania. Niestety nie znajdę dla Was jednej złotej porady “jak to namalować”. Customizacja to przede wszystkim praktyka. Wszystko zależy od w/w efektu jaki chcemy uzyskać. Malowaniem po ciuchach należy się bawić, testować różne techniki i znaleźć finalnie taką, która odda to, co chcemy przekazać w naszej pracy.

ZABEZPIECZENIE CUSTOMU NA KURTCE JEANSOWEJ

Mamy to. Jesteśmy na ostatnim etapie naszej pracy. Po wielu godzinach albo nawet i dniach, z bólem w plecach w końcu możemy powiedzieć: skończone! Ale czy tak jest na pewno? Ja uznaję zasadę, że moja praca kończy się dopiero z chwilą nałożenia ostatniego preparatu na tkaninę. Odpowiednie jej zabezpieczenie, nie tylko doda nam profesjonalizmu jako customerowi, ale także pozwoli cieszyć się komuś naszą ciężką pracą przez lata. Mamy dwa rodzaje finisherów od marki TARRAGO SNEAKERS: Matt Maker (efekt matowego wykończenia) oraz Gloss Maker (efekt wykończenia w z połyskiem). Osobiście (co podkreślam praktycznie w każdym swoim filmie o customizacji) jestem ogromną fanką Matt Makera. Jak i kiedy należy go nałożyć? Odpowiedź znajdziesz w poniższym filmie:

MATOWY FINISHER DO TKANIN I SKÓR TARRAGO SNEAKERS MATT MAKER

Obejrzyj jeszcze raz, każdy z prezentowanych etapów customizacji kurtki jeansowej na jednym filmie:

CZYM JEST CUSTOMIZACJA KURTKI JEANSOWEJ

Personalizacja to nie tylko przekraczanie własnych granic bądź malowanie rzeczy spoza strefy naszego komfortu. Custom ciuchów to przede wszystkim etapy, które wpływają zarówno na efekt jak i trwałość naszej pracy. Mam nadzieję, że przybliżyłam Wam (chociaż w minimalnym stopniu) swoją rutynę i to pomoże wam, w rozwoju kariery customera. Trzymam za was kciuki i mam nadzieję – do zobaczenia do usłyszenia.

Poradnik przygotowała Martyna:
@masz_custom

Farby, dodatki oraz akcesoria do Customizacji i Rękodziała dostępne w sklepie:
multirenowacja.pl